Emines Holding AB
Emines Holding AB har organisationsnummer 556976-4714 (5569764714)
Aktiebolag • Org.nr: 556976-4714
Om företaget
Emines Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Handen. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Emines Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på -5 990 kr. Soliditeten var 96,8 procent, över branschens median (median 86,4 procent). Kassalikviditeten var 916,4 procent, över branschens median (median 318,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,8 procent | 86,4 procent | 42,3 procent till 99,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 916,4 procent | 318,9 procent | 57,5 procent till 2392,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 827 av 3 435 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 5 av 25 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Haninge.
- Plats 2 266 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 procent | 99,6 procent | 99,1 procent | 96,1 procent | 96,8 procent |
| Kassalikviditet | 10372,1 procent | 16731,1 procent | 2387,5 procent | 787,0 procent | 916,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,6 procent | 61,9 procent | 14,7 procent | -53,3 procent | -2,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallagränd 18c/o c/o Gungör
13639 Handen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 050 kr | 4 396 kr | 9 726 kr | 6 823 kr | 7 180 kr | 8 746 kr | 5 990 kr |
| Rörelseresultat | -6 050 kr | -4 396 kr | -9 726 kr | -6 823 kr | -7 180 kr | -8 746 kr | -5 990 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -6 050 kr | -4 396 kr | 840 274 kr | 793 177 kr | 82 820 kr | -166 746 kr | -5 990 kr |
| Årets resultat | -6 050 kr | -4 396 kr | 840 274 kr | 793 177 kr | 82 820 kr | -166 746 kr | -5 990 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 450 000 kr | 450 000 kr | 450 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 450 000 kr | 450 000 kr | 450 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 805 kr | 23 109 kr | 414 882 kr | 836 554 kr | 119 374 kr | 100 384 kr | 91 638 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 350 000 kr | 800 000 kr | 90 000 kr | 67 000 kr | 67 000 kr |
| Kassa och bank | 13 805 kr | 23 109 kr | 64 882 kr | 36 554 kr | 29 374 kr | 33 384 kr | 24 638 kr |
| Summa tillgångar | 13 805 kr | 23 109 kr | 864 882 kr | 1 286 554 kr | 569 374 kr | 325 384 kr | 316 638 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 12 805 kr | 20 609 kr | 860 882 kr | 1 281 554 kr | 564 374 kr | 312 628 kr | 306 638 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -31 145 kr | -24 995 kr | -29 392 kr | 438 377 kr | 431 554 kr | 429 374 kr | 262 628 kr |
| Årets resultat | -6 050 kr | -4 396 kr | 840 274 kr | 793 177 kr | 82 820 kr | -166 746 kr | -5 990 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 000 kr | 2 500 kr | 4 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 12 756 kr | 10 000 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 7 756 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 13 805 kr | 23 109 kr | 864 882 kr | 1 286 554 kr | 569 374 kr | 325 384 kr | 316 638 kr |
Företrädare
- Emine T
Undertecknad i Haninge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Emines Holding AB för organisationsnummer?
Emines Holding AB har organisationsnummer 556976-4714 (5569764714).
Var ligger Emines Holding AB?
Emines Holding AB har sin registrerade adress Vallagränd 18, 13639 Handen.
Vilken bransch är Emines Holding AB verksamt i?
Emines Holding AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Emines Holding AB?
Emines Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.