Dagners Fastighets AB
Dagners Fastighets AB har organisationsnummer 556976-9408 (5569769408)
Aktiebolag • Org.nr: 556976-9408
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerLomma
Om företaget
Dagners Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lomma. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,2 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 3,1 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,2 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,1 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 7,1 procent | 27,2 procent |
| Kassalikviditet | 175,7 procent | - | - | 107,7 procent | 3,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,5 procent | -5,4 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | -5,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strandvägen 146c/o c/o Stefan Håkansson
23432 Lomma
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Strandvägen 146 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av lokaler och bostäder jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 203 kr | 2 492 kr | 0 kr | - | 101 626 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -1 203 kr | -2 492 kr | 0 kr | 0 kr | -101 626 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 12 kr | 16 kr | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 203 kr | -2 490 kr | 12 kr | 16 kr | -101 617 kr |
| Årets resultat | -1 203 kr | -2 490 kr | 12 kr | 16 kr | -101 617 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 6 983 487 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 6 983 487 kr |
| Omsättningstillgångar | 112 919 kr | 46 170 kr | 46 182 kr | 646 198 kr | 161 093 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 011 kr | 1 377 kr | 766 kr | 590 782 kr | 48 125 kr |
| Kassa och bank | 47 908 kr | 44 793 kr | 45 416 kr | 55 416 kr | 112 968 kr |
| Summa tillgångar | 112 919 kr | 46 170 kr | 46 182 kr | 646 198 kr | 7 144 580 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 48 660 kr | 46 170 kr | 46 182 kr | 46 198 kr | 1 944 581 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -137 kr | -1 340 kr | -3 830 kr | -3 818 kr | 1 996 198 kr |
| Årets resultat | -1 203 kr | -2 490 kr | 12 kr | 16 kr | -101 617 kr |
| Kortfristiga skulder | 64 259 kr | 0 kr | - | 600 000 kr | 5 199 999 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 259 kr | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 112 919 kr | 46 170 kr | 46 182 kr | 646 198 kr | 7 144 580 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lomma bedriver verksamhet med renovering och uthyrning av lokaler och bostäder. Företaget har under räkenskapsåret förvärvat en fastighet i Lomma. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stefan Håkansson Invest AB, 559101-4427 med säte i Lomma.
Företrädare
- Stefan H (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dagners Fastighets AB för organisationsnummer?
Dagners Fastighets AB har organisationsnummer 556976-9408 (5569769408).
Var ligger Dagners Fastighets AB?
Dagners Fastighets AB har sin registrerade adress Strandvägen 146, 23432 Lomma.
Vilken bransch är Dagners Fastighets AB verksamt i?
Dagners Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lomma
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.