ZLIC Haverö AB
ZLIC Haverö AB har organisationsnummer 556977-0224 (5569770224)
Aktiebolag • Org.nr: 556977-0224
Om företaget
ZLIC Haverö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som utgivning av annan programvara enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58290). Företaget bedriver även verksamhet inom dataprogrammering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 822 177 kr räkenskapsåret 2025 (1 330 340 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ZLIC Haverö AB 822 177 kr och redovisade ett resultat på 2 930 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, under branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 13,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,2 procent). Kassalikviditeten var 84,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 8,5 procent | -10,7 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 9,0 procent | -9,5 procent till 31,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 13,3 procent | 68,2 procent | 32,6 procent till 91,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 84,1 procent | 260,9 procent | 124,5 procent till 672,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 0,0 procent | -36,4 procent till 31,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -38,2 procent | -1,1 procent | -31,7 procent till 27,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 455 av 1 295 aktiebolag inom utgivning av annan programvara.
- Plats 9 av 27 aktiebolag inom utgivning av annan programvara med säte i Solna.
- Plats 1 494 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 53 157 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 160 207 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | 6,1 procent | 12,4 procent | 1,3 procent | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | -0,2 procent | 3,8 procent | 10,5 procent | -0,6 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 24,2 procent | 13,1 procent | 25,9 procent | 28,8 procent | 13,3 procent |
| Kassalikviditet | 102,0 procent | 115,1 procent | 106,8 procent | 122,0 procent | 84,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,4 procent | 21,2 procent | 28,9 procent | -2,5 procent | 2,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 20,9 procent | -14,0 procent | 4,3 procent | 16,7 procent | -38,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 76c lgh 1201c/o Yaima Hansson
17152 Solna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Storgatan 76c lgh 1201 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva utgivning och försäljning av programvara med inriktning på interaktiva system. Konsultation inom it-branschen. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 163 517 kr | 1 050 525 kr | 1 269 681 kr | 1 092 499 kr | 1 140 020 kr | 1 330 340 kr | 822 177 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 153 715 kr | 0 kr | 335 533 kr | 0 kr | 75 408 kr | 170 864 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 88 000 kr | 0 kr | - | 4 665 kr | 49 570 kr | 15 624 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 273 717 kr | 425 732 kr | 279 460 kr | 415 431 kr | 470 004 kr | 520 981 kr | 440 043 kr |
| Personalkostnader | 796 973 kr | 806 114 kr | 972 224 kr | 930 338 kr | 469 924 kr | 828 663 kr | 544 672 kr |
| Rörelseresultat | 1 910 kr | -50 606 kr | -1 659 kr | 67 082 kr | 141 927 kr | 17 090 kr | 8 326 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | 81 kr | -230 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 516 kr | 429 kr | 941 kr | 25 241 kr | 22 794 kr | 24 535 kr | 2 727 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 394 kr | -51 035 kr | -2 600 kr | 41 841 kr | 119 214 kr | -7 675 kr | 5 599 kr |
| Skatt | - | - | 302 kr | 9 091 kr | 26 687 kr | 0 kr | 2 669 kr |
| Årets resultat | 1 394 kr | -51 035 kr | -2 902 kr | 32 750 kr | 92 527 kr | -7 675 kr | 2 930 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 99 727 kr | 114 077 kr | 114 077 kr | 330 000 kr | 330 000 kr | 142 461 kr | 142 461 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 99 727 kr | 114 077 kr | 114 077 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 330 000 kr | 330 000 kr | 142 461 kr | 142 461 kr |
| Omsättningstillgångar | 348 042 kr | 580 900 kr | 388 855 kr | 850 734 kr | 903 708 kr | 941 762 kr | 814 425 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | - | 150 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 342 108 kr | 496 969 kr | 244 605 kr | 844 468 kr | 626 937 kr | 724 192 kr | 628 567 kr |
| Kassa och bank | 5 934 kr | 83 931 kr | 144 250 kr | 6 266 kr | 276 771 kr | 217 570 kr | 35 858 kr |
| Summa tillgångar | 447 769 kr | 694 977 kr | 502 932 kr | 1 180 734 kr | 1 233 708 kr | 1 084 223 kr | 956 886 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 161 294 kr | 124 610 kr | 121 708 kr | 154 458 kr | 320 036 kr | 312 361 kr | 126 854 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 109 900 kr | 111 295 kr | 60 260 kr | 57 358 kr | 163 159 kr | 270 036 kr | 59 574 kr |
| Årets resultat | 1 394 kr | -51 035 kr | -2 902 kr | 32 750 kr | 92 527 kr | -7 675 kr | 2 930 kr |
| Kortfristiga skulder | 286 475 kr | 570 367 kr | 381 224 kr | 739 359 kr | 846 206 kr | 771 862 kr | 790 032 kr |
| Leverantörsskulder | - | 10 367 kr | 17 267 kr | 38 030 kr | 6 492 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 10 179 kr | 18 152 kr | 21 627 kr | 45 565 kr | 35 306 kr | 11 955 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 291 274 kr | 513 190 kr | 227 265 kr | 457 174 kr | 719 206 kr | 702 798 kr | 744 320 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 447 769 kr | 694 977 kr | 502 932 kr | 1 180 734 kr | 1 233 708 kr | 1 084 223 kr | 956 886 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom utgivning och försäljning av programvara med inriktning på interaktiva system.Konsultation inom it-branschen.Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Solna.
Företrädare
- Yaima H (evd)
- Erik Krister E
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ZLIC Haverö AB för organisationsnummer?
ZLIC Haverö AB har organisationsnummer 556977-0224 (5569770224).
Var ligger ZLIC Haverö AB?
ZLIC Haverö AB har sin registrerade adress Storgatan 76c lgh 1201, 17152 Solna.
Vilken bransch är ZLIC Haverö AB verksamt i?
ZLIC Haverö AB är registrerat i branschen utgivning av annan programvara enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ZLIC Haverö AB?
ZLIC Haverö AB hade en nettoomsättning på 822 177 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.