Rockpeak Properties AB
Rockpeak Properties AB har organisationsnummer 556977-6155 (5569776155)
Aktiebolag • Org.nr: 556977-6155
Om företaget
Rockpeak Properties AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rockpeak Properties AB 0 kr och redovisade ett resultat på -3 760 kr. Soliditeten var 50,0 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 200,0 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,0 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 200,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -7,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 125 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 104 av 119 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Nacka.
- Plats 3 902 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 3,5 procent | 1,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | -5,9 procent | -4,1 procent | - | - |
| Soliditet | 4,6 procent | 0,8 procent | 3,4 procent | 47,3 procent | 50,0 procent |
| Kassalikviditet | 190,5 procent | 47,9 procent | 103,4 procent | 189,9 procent | 200,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -7,0 procent | -378,4 procent | -1612,2 procent | -1428,0 procent | -7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 6,3 procent | -100,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Emblavägen 3B13248 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Emblavägen 3B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska köpa och bebygga mark med arkitektritade bostäder samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 16 000 000 kr | 16 999 999 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 25 000 kr | 6 250 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 290 667 kr | 90 003 kr | 93 159 kr | 58 388 kr | 3 781 kr |
| Avskrivningar | 8 822 kr | 4 000 kr | 6 000 kr | 1 178 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 878 352 kr | 560 800 kr | 270 176 kr | -1 185 816 kr | -3 781 kr |
| Räntekostnader | 961 809 kr | 1 497 544 kr | 960 833 kr | 1 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -83 457 kr | -936 716 kr | -689 751 kr | -796 970 kr | -3 760 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -83 457 kr | -936 716 kr | -689 751 kr | -796 970 kr | -3 760 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 178 kr | 7 178 kr | 1 178 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 178 kr | 7 178 kr | 1 178 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 966 690 kr | 31 754 630 kr | 1 248 961 kr | 117 879 kr | 104 119 kr |
| Varulager | 23 919 565 kr | 16 660 666 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 207 456 kr | 14 414 036 kr | 172 059 kr | 1 897 kr | 1 918 kr |
| Summa tillgångar | 25 977 868 kr | 31 761 808 kr | 1 250 139 kr | 117 879 kr | 104 119 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 184 249 kr | 247 533 kr | 42 781 kr | 55 811 kr | 52 051 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 217 706 kr | 1 134 249 kr | 682 532 kr | 802 781 kr | 5 811 kr |
| Årets resultat | -83 457 kr | -936 716 kr | -689 751 kr | -796 970 kr | -3 760 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 074 619 kr | 31 514 275 kr | 1 207 358 kr | 62 068 kr | 52 068 kr |
| Leverantörsskulder | 20 502 kr | 14 444 kr | 12 528 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 65 121 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 294 541 kr | 134 541 kr | 119 947 kr | 0 kr | 47 067 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 977 868 kr | 31 761 808 kr | 1 250 139 kr | 117 879 kr | 104 119 kr |
Företrädare
- Niclas L (verkställande direktör)
- Patric L
- Ola M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rockpeak Properties AB för organisationsnummer?
Rockpeak Properties AB har organisationsnummer 556977-6155 (5569776155).
Var ligger Rockpeak Properties AB?
Rockpeak Properties AB har sin registrerade adress Emblavägen 3B, 13248 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Rockpeak Properties AB verksamt i?
Rockpeak Properties AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rockpeak Properties AB?
Rockpeak Properties AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.