SRNHLT Solutions AB
SRNHLT Solutions AB har organisationsnummer 556977-6379 (5569776379)
Aktiebolag • Org.nr: 556977-6379
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetIngarö
Om företaget
SRNHLT Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ingarö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 28 procent till 144 284 kr räkenskapsåret 2026 (112 617 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte SRNHLT Solutions AB 144 284 kr och redovisade ett resultat på 35 239 kr. Rörelsemarginalen var 30,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,5 procent). Soliditeten var 75,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,0 procent). Kassalikviditeten var 408,4 procent, över branschens median (median 231,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,8 procent | 8,5 procent | 1,3 procent till 19,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,8 procent | 8,4 procent | 0,9 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,5 procent | 49,0 procent | 28,2 procent till 71,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 408,4 procent | 231,0 procent | 133,5 procent till 458,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 procent | 26,1 procent | 3,3 procent till 57,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 28,1 procent | 5,9 procent | -15,6 procent till 32,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 806 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 17 av 17 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Värmdö.
- Plats 1 536 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 79 119 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 237 967 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,0 procent | 68,4 procent | 17,1 procent | 68,3 procent | 30,8 procent |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 68,5 procent | 17,2 procent | 68,6 procent | 30,8 procent |
| Soliditet | 47,9 procent | 66,4 procent | 60,7 procent | 78,7 procent | 75,5 procent |
| Kassalikviditet | 164,7 procent | 297,4 procent | 254,7 procent | 468,6 procent | 408,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 procent | 54,1 procent | 15,5 procent | 47,7 procent | 41,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -21,7 procent | 0,8 procent | -37,4 procent | -11,7 procent | 28,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 5713460 Ingarö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ringvägen 57 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom områdena management, utbildning, redovisning, fotografering, dykning, sjöfart, svävarfart, data, mekanisk verkstad, marinelektronik samt stöldmärkning. Bolaget ska även bedriva handel med aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 901 kr | 258 066 kr | 202 190 kr | 203 774 kr | 127 588 kr | 112 617 kr | 144 284 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 32 486 kr | 43 967 kr | 1 007 kr | 4 292 kr | 6 457 kr | 29 433 kr |
| Övriga externa kostnader | 41 626 kr | 81 185 kr | 115 724 kr | 56 677 kr | 93 249 kr | 25 306 kr | 57 921 kr |
| Personalkostnader | - | 0 kr | 14 245 kr | 6 726 kr | 8 237 kr | 3 953 kr | 12 540 kr |
| Rörelseresultat | 33 275 kr | 144 395 kr | 28 254 kr | 139 364 kr | 21 810 kr | 76 901 kr | 44 390 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 133 kr | 94 kr | 404 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 236 kr | 59 kr | 0 kr | 12 kr | 0 kr | 60 kr | 8 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 33 039 kr | 144 336 kr | 28 254 kr | 139 485 kr | 21 904 kr | 77 245 kr | 44 383 kr |
| Skatt | 7 106 kr | 30 899 kr | 5 819 kr | 28 708 kr | 4 492 kr | 15 829 kr | 9 144 kr |
| Årets resultat | 25 933 kr | 113 437 kr | 22 435 kr | 110 777 kr | 17 412 kr | 61 416 kr | 35 239 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 27 819 kr | 27 819 kr | 27 819 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 27 819 kr | 27 819 kr | 27 819 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 96 824 kr | 248 435 kr | 168 564 kr | 308 567 kr | 184 760 kr | 163 529 kr | 112 917 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 808 kr | 114 290 kr | 69 541 kr | 190 618 kr | 52 160 kr | 32 850 kr | 6 377 kr |
| Kassa och bank | 71 016 kr | 134 145 kr | 99 023 kr | 117 949 kr | 132 600 kr | 130 679 kr | 106 540 kr |
| Summa tillgångar | 124 643 kr | 276 254 kr | 196 383 kr | 308 567 kr | 184 760 kr | 163 529 kr | 112 917 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 95 655 kr | 184 092 kr | 94 027 kr | 204 804 kr | 112 216 kr | 128 632 kr | 85 271 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 19 722 kr | 20 655 kr | 21 592 kr | 44 027 kr | 44 804 kr | 17 216 kr | 32 kr |
| Årets resultat | 25 933 kr | 113 437 kr | 22 435 kr | 110 777 kr | 17 412 kr | 61 416 kr | 35 239 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 988 kr | 92 162 kr | 102 356 kr | 103 763 kr | 72 544 kr | 34 897 kr | 27 646 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 959 kr | 3 259 kr | 0 kr | 3 638 kr | 0 kr | 2 132 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 3 971 kr | 0 kr | - | - | 9 706 kr | 13 145 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 988 kr | 84 232 kr | 93 097 kr | 97 763 kr | 53 906 kr | 25 191 kr | 12 369 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 124 643 kr | 276 254 kr | 196 383 kr | 308 567 kr | 184 760 kr | 163 529 kr | 112 917 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Värmdö kommun, har under året bedrivit verksamhet inom redovisning och dykarbeten samt förvaltat investerade aktier.
Företrädare
- Malou Cathrine S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SRNHLT Solutions AB för organisationsnummer?
SRNHLT Solutions AB har organisationsnummer 556977-6379 (5569776379).
Var ligger SRNHLT Solutions AB?
SRNHLT Solutions AB har sin registrerade adress Ringvägen 57, 13460 Ingarö.
Vilken bransch är SRNHLT Solutions AB verksamt i?
SRNHLT Solutions AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SRNHLT Solutions AB?
SRNHLT Solutions AB hade en nettoomsättning på 144 284 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår SRNHLT Solutions AB någon utdelning?
Styrelsen i SRNHLT Solutions AB föreslog en utdelning på 35 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.