Betancourt Consulting AB
Betancourt Consulting AB har organisationsnummer 556977-7732 (5569777732)
Aktiebolag • Org.nr: 556977-7732
Om företaget
Betancourt Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 629 197 kr räkenskapsåret 2025 (1 601 926 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Betancourt Consulting AB 1 629 197 kr och redovisade ett resultat på 511 129 kr. Rörelsemarginalen var 39,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 92,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 506,3 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,3 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 39,5 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 506,3 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,7 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 629 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 768 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 020 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 932 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 18 935 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 478 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 102 765 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,0 procent | 43,4 procent | 39,0 procent | 41,0 procent | 39,3 procent |
| Vinstmarginal | 48,0 procent | 55,0 procent | 39,9 procent | 42,5 procent | 39,5 procent |
| Soliditet | 78,0 procent | 87,5 procent | 90,8 procent | 92,1 procent | 92,2 procent |
| Kassalikviditet | 887,3 procent | 1233,5 procent | 789,5 procent | 673,6 procent | 506,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 procent | 25,2 procent | 22,4 procent | 17,1 procent | 13,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 88,9 procent | -9,1 procent | -6,0 procent | 16,6 procent | 1,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 607 000 kr | 1 461 000 kr | 1 374 000 kr | 1 602 000 kr | 1 629 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 686 000 kr | 669 000 kr | 666 000 kr | 783 000 kr | 768 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nordenflychtsvägen 6211251 Stockholm
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Nordenflychtsvägen 62 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
IT konsult med inriktning på systemprogrammering, webbutveckling, administration och design samt utveckling av smartphone appar. Fotografering med diverse ändamål: grafik och bilder för digitala kanaler (webb, kampanjer, reklam, etc) och privata tillställningar, etc.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 74200Fotoverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 444 868 kr | 851 001 kr | 1 607 349 kr | 1 461 149 kr | 1 373 610 kr | 1 601 926 kr | 1 629 197 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 138 502 kr | 1 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 143 879 kr | 196 526 kr | 149 813 kr | 158 024 kr | 172 407 kr | 162 249 kr | 221 188 kr |
| Personalkostnader | 660 437 kr | 635 560 kr | 685 831 kr | 669 484 kr | 665 795 kr | 782 830 kr | 767 896 kr |
| Rörelseresultat | 640 552 kr | 157 417 kr | 771 706 kr | 633 641 kr | 535 408 kr | 656 847 kr | 640 113 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 34 kr | 10 882 kr | 23 172 kr | 2 470 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 701 kr | -49 kr | 176 kr | -1 816 kr | 0 kr | -880 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 640 547 kr | 156 716 kr | 771 755 kr | 803 499 kr | 548 106 kr | 680 019 kr | 643 463 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 188 935 kr | 180 000 kr | 195 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 137 691 kr | 34 289 kr | 200 806 kr | 170 384 kr | 155 884 kr | 139 618 kr | 132 334 kr |
| Årets resultat | 502 856 kr | 122 427 kr | 759 884 kr | 813 115 kr | 587 222 kr | 540 401 kr | 511 129 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 410 000 kr | 383 000 kr | 386 000 kr | 386 000 kr | 780 492 kr | 1 605 530 kr | 2 407 530 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 410 000 kr | 383 000 kr | 386 000 kr | 386 000 kr | 780 492 kr | 1 605 530 kr | 2 407 530 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 179 234 kr | 2 048 507 kr | 2 711 620 kr | 3 307 241 kr | 2 103 250 kr | 1 822 831 kr | 1 571 832 kr |
| Kortfristiga fordringar | 357 413 kr | 373 254 kr | 503 990 kr | 402 806 kr | 73 682 kr | 524 603 kr | 596 454 kr |
| Kassa och bank | 1 821 821 kr | 1 675 253 kr | 2 207 630 kr | 2 904 435 kr | 2 029 568 kr | 1 298 228 kr | 975 378 kr |
| Summa tillgångar | 2 589 234 kr | 2 431 507 kr | 3 097 620 kr | 3 693 241 kr | 2 883 742 kr | 3 428 361 kr | 3 979 362 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 534 700 kr | 1 657 128 kr | 2 417 011 kr | 3 230 127 kr | 2 617 349 kr | 3 157 750 kr | 3 668 880 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 981 844 kr | 1 484 700 kr | 1 607 128 kr | 2 367 012 kr | 1 980 127 kr | 2 567 349 kr | 3 107 751 kr |
| Årets resultat | 502 856 kr | 122 427 kr | 759 884 kr | 813 115 kr | 587 222 kr | 540 401 kr | 511 129 kr |
| Obeskattade reserver | 563 935 kr | 563 935 kr | 375 000 kr | 195 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 490 599 kr | 210 444 kr | 305 609 kr | 268 114 kr | 266 393 kr | 270 611 kr | 310 482 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 2 438 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 13 017 kr | 0 kr | 61 975 kr | 80 907 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 477 582 kr | 210 444 kr | 243 634 kr | 177 520 kr | 255 392 kr | 260 110 kr | 299 982 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 589 234 kr | 2 431 507 kr | 3 097 620 kr | 3 693 241 kr | 2 883 742 kr | 3 428 361 kr | 3 979 362 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Carlos B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Betancourt Consulting AB för organisationsnummer?
Betancourt Consulting AB har organisationsnummer 556977-7732 (5569777732).
Var ligger Betancourt Consulting AB?
Betancourt Consulting AB har sin registrerade adress Nordenflychtsvägen 62, 11251 Stockholm.
Vilken bransch är Betancourt Consulting AB verksamt i?
Betancourt Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Betancourt Consulting AB?
Betancourt Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 629 197 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Betancourt Consulting AB?
Betancourt Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.