Sandatäppans Fastigheter AB
Sandatäppans Fastigheter AB har organisationsnummer 556978-4217 (5569784217)
Aktiebolag • Org.nr: 556978-4217
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerKvicksund
Om företaget
Sandatäppans Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kvicksund. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 265 400 kr räkenskapsåret 2025 (274 449 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sandatäppans Fastigheter AB 265 400 kr och redovisade ett resultat på -36 658 kr. Rörelsemarginalen var 13,1 procent, under branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 34,9 procent, över branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 129,8 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,1 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -13,8 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 129,8 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,1 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,3 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 595 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 80 av 112 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Västerås.
- Plats 3 106 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 719 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 218 275 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,4 procent | 35,9 procent | -0,9 procent | 36,7 procent | 13,1 procent |
| Vinstmarginal | 572,1 procent | 16,8 procent | -37,7 procent | 4,8 procent | -13,8 procent |
| Soliditet | 41,2 procent | 36,3 procent | 34,7 procent | 35,0 procent | 34,9 procent |
| Kassalikviditet | 260,6 procent | 363,9 procent | 220,1 procent | 197,8 procent | 129,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 3,6 procent | -7,3 procent | 1,1 procent | -3,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -10,2 procent | 17,4 procent | -3,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björkbackavägen 18c/o c/o Encrantz
63532 Kvicksund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Björkbackavägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och lägenheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 267 944 kr | 260 322 kr | 233 698 kr | 274 449 kr | 265 400 kr |
| Övriga externa kostnader | 253 518 kr | 165 734 kr | 235 746 kr | 173 747 kr | 230 736 kr |
| Personalkostnader | - | 1 195 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 14 426 kr | 93 393 kr | -2 048 kr | 100 702 kr | 34 664 kr |
| Ränteintäkter | - | 466 kr | 1 011 kr | 1 188 kr | 2 793 kr |
| Räntekostnader | 231 531 kr | 50 250 kr | 86 993 kr | 88 738 kr | 74 115 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 532 895 kr | 43 609 kr | -88 030 kr | 13 152 kr | -36 658 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | -3 784 kr | -3 502 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 1 536 679 kr | 47 111 kr | -88 030 kr | 13 152 kr | -36 658 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr | 3 196 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 613 422 kr | 367 072 kr | 277 009 kr | 277 739 kr | 190 043 kr |
| Kortfristiga fordringar | 112 752 kr | 126 967 kr | 140 378 kr | 119 258 kr | 65 418 kr |
| Kassa och bank | 500 670 kr | 240 105 kr | 136 631 kr | 158 481 kr | 124 625 kr |
| Summa tillgångar | 3 809 422 kr | 3 563 072 kr | 3 473 009 kr | 3 473 739 kr | 3 386 043 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 569 506 kr | 1 292 395 kr | 1 204 365 kr | 1 217 517 kr | 1 180 859 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -17 173 kr | 1 195 284 kr | 1 242 395 kr | 1 154 365 kr | 1 167 517 kr |
| Årets resultat | 1 536 679 kr | 47 111 kr | -88 030 kr | 13 152 kr | -36 658 kr |
| Kortfristiga skulder | 235 346 kr | 100 867 kr | 125 834 kr | 140 412 kr | 146 374 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 12 780 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 646 kr | 21 051 kr | 12 531 kr | 19 042 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 809 422 kr | 3 563 072 kr | 3 473 009 kr | 3 473 739 kr | 3 386 043 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås registrerades år 2014 och bedriver sedan dess uthyrning av lägenheter i Sälen till besökare i området. Detta sker i samarbete med Högfjällshotellet i Sälen.
Från och med 1 oktober 2024 ska föreningen inte längre redovisa moms på hyror, eftersom den för hela detta räkenskapsår betraktas som en äkta bostadsrättsförening.
Företrädare
- Thomas E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sandatäppans Fastigheter AB för organisationsnummer?
Sandatäppans Fastigheter AB har organisationsnummer 556978-4217 (5569784217).
Var ligger Sandatäppans Fastigheter AB?
Sandatäppans Fastigheter AB har sin registrerade adress Björkbackavägen 18, 63532 Kvicksund.
Vilken bransch är Sandatäppans Fastigheter AB verksamt i?
Sandatäppans Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sandatäppans Fastigheter AB?
Sandatäppans Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 265 400 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-07-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.