Svea Inox AB
Svea Inox AB har organisationsnummer 556981-8833 (5569818833)
Aktiebolag • Org.nr: 556981-8833
Om företaget
Svea Inox AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Almunge. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 6 381 581 kr räkenskapsåret 2025 (5 796 057 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svea Inox AB 6 381 581 kr och redovisade ett resultat på 88 986 kr. Rörelsemarginalen var 2,4 procent, under branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 22,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 45,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 22,8 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 45,7 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,1 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 686 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 7 av 35 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Täby.
- Plats 183 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 9 154 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 29 656 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,4 procent | 2,4 procent |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 18,0 procent | 22,8 procent |
| Kassalikviditet | 120,0 procent | 45,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | 31,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 10,1 procent |
| Omsättning per anställd | 5 796 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 752 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ellringe 6c/o Kenneth Sköld
74197 Almunge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva el och vvs-installationer samt konsultverksamhet inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 796 057 kr | 6 381 581 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | -135 032 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 5 375 077 kr |
| Övriga externa kostnader | 644 851 kr | 799 663 kr |
| Personalkostnader | 751 669 kr | 663 296 kr |
| Avskrivningar | 25 500 kr | 21 125 kr |
| Rörelseresultat | 22 347 kr | 151 063 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 11 732 kr | 27 056 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 615 kr | 124 010 kr |
| Skatt | 9 852 kr | 35 024 kr |
| Årets resultat | 763 kr | 88 986 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 84 500 kr | 63 375 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 84 500 kr | 63 375 kr |
| Omsättningstillgångar | 997 700 kr | 1 182 181 kr |
| Varulager | - | 763 676 kr |
| Kortfristiga fordringar | 921 336 kr | 348 194 kr |
| Kassa och bank | 76 364 kr | 70 311 kr |
| Summa tillgångar | 1 082 200 kr | 1 245 556 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 195 216 kr | 284 201 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 144 453 kr | 145 215 kr |
| Årets resultat | 763 kr | 88 986 kr |
| Kortfristiga skulder | 831 714 kr | 914 774 kr |
| Leverantörsskulder | 676 253 kr | 781 887 kr |
| Skatteskulder | 71 690 kr | 34 484 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 768 kr | 37 400 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 082 200 kr | 1 245 556 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva el och vvs-installationer samt konsultverksamhet inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Hans Kenneth S (styrelseledamot)
Undertecknad i Almunge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svea Inox AB för organisationsnummer?
Svea Inox AB har organisationsnummer 556981-8833 (5569818833).
Var ligger Svea Inox AB?
Svea Inox AB har sin registrerade adress Ellringe 6, 74197 Almunge.
Vilken bransch är Svea Inox AB verksamt i?
Svea Inox AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svea Inox AB?
Svea Inox AB hade en nettoomsättning på 6 381 581 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.