lunifast AB
lunifast AB har organisationsnummer 556982-0748 (5569820748)
Aktiebolag • Org.nr: 556982-0748
Om företaget
lunifast AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 133 procent till 76 297 kr räkenskapsåret 2025 (32 800 kr föregående år).
Ökad försäljning av tjänster till moderbolag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte lunifast AB 76 297 kr och redovisade ett resultat på 244 784 kr. Soliditeten var 87,9 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 889,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 889,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 82,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 23 342 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 353 av 508 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 3 580 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 416 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 252 908 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -3,9 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | - | -3,9 procent | - | - | - |
| Soliditet | 87,8 procent | 49,8 procent | 46,6 procent | 79,7 procent | 87,9 procent |
| Kassalikviditet | 1473,3 procent | 938,2 procent | 861,2 procent | 31505,6 procent | 889,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,0 procent | 33,5 procent | -33,9 procent | 67,8 procent | 82,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 43 000 kr | 150 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 85 000 kr | 76 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lövstagatan 14c/o c/o Daniel Lundevall
72340 Västerås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lövstagatan 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom ekonomisk samt teknisk förvaltning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 84 999 kr | 42 566 kr | 149 999 kr | 0 kr | 32 800 kr | 76 297 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 150 kr | -35 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 44 401 kr | 0 kr | 3 973 kr | 38 448 kr | 0 kr | 27 764 kr | 31 275 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 861 kr | 58 918 kr | 33 314 kr | 41 079 kr | 22 776 kr | 19 451 kr | 26 790 kr |
| Personalkostnader | 65 235 kr | 0 kr | 84 597 kr | 76 313 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 19 886 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -116 347 kr | -8 919 kr | -79 318 kr | -5 841 kr | -22 776 kr | -34 301 kr | 8 461 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 16 kr | 0 kr | 29 kr | 5 kr | 41 kr |
| Räntekostnader | 1 311 kr | 135 kr | 35 kr | 73 kr | 271 kr | 991 kr | -12 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -37 658 kr | 390 946 kr | -79 337 kr | -5 914 kr | -23 018 kr | 174 713 kr | 8 514 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 300 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | - | 300 000 kr |
| Skatt | - | - | 15 759 kr | 29 894 kr | 0 kr | 31 501 kr | 63 730 kr |
| Årets resultat | -37 658 kr | 390 946 kr | 204 904 kr | 114 192 kr | -23 018 kr | 143 212 kr | 244 784 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 35 000 kr | 300 000 kr | 0 kr | 0 kr | 29 656 kr | 9 771 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | 29 656 kr | 9 771 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 300 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 31 736 kr | 168 593 kr | 389 130 kr | 684 410 kr | 115 904 kr | 255 195 kr | 336 794 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 96 kr | 314 103 kr | 263 305 kr | 88 130 kr | 229 494 kr | 301 431 kr |
| Kassa och bank | 31 736 kr | 168 497 kr | 75 027 kr | 421 105 kr | 27 774 kr | 25 701 kr | 35 363 kr |
| Summa tillgångar | 66 736 kr | 468 593 kr | 389 130 kr | 684 410 kr | 145 560 kr | 264 966 kr | 336 794 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 45 867 kr | 436 813 kr | 341 717 kr | 340 909 kr | 67 890 kr | 211 102 kr | 295 886 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 33 525 kr | -4 133 kr | 86 813 kr | 176 717 kr | 40 908 kr | 17 890 kr | 1 102 kr |
| Årets resultat | -37 658 kr | 390 946 kr | 204 904 kr | 114 192 kr | -23 018 kr | 143 212 kr | 244 784 kr |
| Kortfristiga skulder | 869 kr | 10 780 kr | 26 413 kr | 72 952 kr | 13 459 kr | 810 kr | 37 854 kr |
| Skatteskulder | 869 kr | 0 kr | 15 208 kr | 45 102 kr | 13 459 kr | 810 kr | 33 039 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 10 780 kr | 11 205 kr | 27 850 kr | 0 kr | 0 kr | 4 815 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 66 736 kr | 468 593 kr | 389 130 kr | 684 410 kr | 145 560 kr | 264 966 kr | 336 794 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning samt fastighetsförvaltning i mindre utsträckning.
Företrädare
- Bo Tommy Daniel L (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har lunifast AB för organisationsnummer?
lunifast AB har organisationsnummer 556982-0748 (5569820748).
Var ligger lunifast AB?
lunifast AB har sin registrerade adress Lövstagatan 14, 72340 Västerås.
Vilken bransch är lunifast AB verksamt i?
lunifast AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter lunifast AB?
lunifast AB hade en nettoomsättning på 76 297 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår lunifast AB någon utdelning?
Styrelsen i lunifast AB föreslog en utdelning på 240 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.