NBC Sales 1 AB
NBC Sales 1 AB har organisationsnummer 556982-2124 (5569822124)
Aktiebolag • Org.nr: 556982-2124
Om företaget
NBC Sales 1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 450 000 kr räkenskapsåret 2025 (570 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NBC Sales 1 AB 450 000 kr och redovisade ett resultat på 0 kr. Rörelsemarginalen var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 50,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 202,2 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 202,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 450 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 434 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 199 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 359 av 761 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Uppsala.
- Plats 3 941 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 6 582 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 195 597 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,0 procent | 0,5 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,0 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 18,2 procent | 31,7 procent | 48,5 procent | 46,0 procent | 50,6 procent |
| Kassalikviditet | 122,2 procent | 146,5 procent | 194,1 procent | 185,1 procent | 202,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 1,5 procent | 1,0 procent | 0,8 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 10,4 procent | 17,2 procent | -35,6 procent | 8,6 procent | -21,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 570 000 kr | 450 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 494 000 kr | 434 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brillingevägen 13c/o Magnus Borgklint
75445 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Brillingevägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall bestå i att utföra konsultuppdrag inom försäljning och marknadsföring, förvalta fastigheter och värdepapper, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 630 000 kr | 695 247 kr | 815 000 kr | 524 999 kr | 570 000 kr | 450 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 741 kr | 76 207 kr | 120 995 kr | -5 465 kr | 75 180 kr | 15 730 kr |
| Personalkostnader | 603 033 kr | 595 349 kr | 687 223 kr | 529 771 kr | 494 280 kr | 434 266 kr |
| Rörelseresultat | 10 026 kr | 344 kr | 3 777 kr | 693 kr | 540 kr | 4 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | 1 kr | -4 kr |
| Räntekostnader | 10 026 kr | 344 kr | 2 758 kr | 19 kr | 6 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 0 kr | 1 019 kr | 674 kr | 535 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | 208 kr | 138 kr | 109 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 811 kr | 536 kr | 426 kr | 0 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 198 547 kr | 285 957 kr | 166 459 kr | 110 000 kr | 116 958 kr | 106 342 kr |
| Kortfristiga fordringar | 185 022 kr | 186 913 kr | 92 026 kr | 94 483 kr | 93 500 kr | 5 609 kr |
| Kassa och bank | 13 525 kr | 99 044 kr | 74 433 kr | 15 517 kr | 23 458 kr | 100 733 kr |
| Summa tillgångar | 198 547 kr | 285 957 kr | 166 459 kr | 110 000 kr | 116 958 kr | 106 342 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 51 988 kr | 51 988 kr | 52 799 kr | 53 334 kr | 53 761 kr | 53 761 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 988 kr | 1 988 kr | 1 988 kr | 2 798 kr | 3 335 kr | 3 761 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 811 kr | 536 kr | 426 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 146 559 kr | 233 969 kr | 113 660 kr | 56 666 kr | 63 197 kr | 52 581 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 16 875 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 208 kr | 346 kr | 247 kr | 109 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 559 kr | 223 969 kr | 58 452 kr | 41 320 kr | 40 950 kr | 35 597 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 198 547 kr | 285 957 kr | 166 459 kr | 110 000 kr | 116 958 kr | 106 342 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska utföra konsultuppdrag inom försäljning och marknadsföring, förvalta fastigheter och värdepapper.
Företrädare
- Magnus B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NBC Sales 1 AB för organisationsnummer?
NBC Sales 1 AB har organisationsnummer 556982-2124 (5569822124).
Var ligger NBC Sales 1 AB?
NBC Sales 1 AB har sin registrerade adress Brillingevägen 13, 75445 Uppsala.
Vilken bransch är NBC Sales 1 AB verksamt i?
NBC Sales 1 AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NBC Sales 1 AB?
NBC Sales 1 AB hade en nettoomsättning på 450 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har NBC Sales 1 AB?
NBC Sales 1 AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.