Redorätt AB
Redorätt AB har organisationsnummer 556982-6539 (5569826539)
Aktiebolag • Org.nr: 556982-6539
Om företaget
Redorätt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 2 100 920 kr räkenskapsåret 2025 (2 183 351 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Redorätt AB 2 100 920 kr och redovisade ett resultat på 247 977 kr. Rörelsemarginalen var 16,8 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 45,7 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 198,2 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,8 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,9 procent | 16,8 procent | 4,3 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 45,7 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 198,2 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 39,7 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,8 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 420 000 kr | 917 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 353 000 kr | 570 000 kr | 264 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 434 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 49 av 268 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Malmö.
- Plats 2 658 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 9 297 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 81 087 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,2 procent | 26,1 procent | 1,8 procent | 19,9 procent | 16,8 procent |
| Vinstmarginal | -7,2 procent | 25,6 procent | 1,6 procent | 19,7 procent | 14,9 procent |
| Soliditet | 11,6 procent | 49,4 procent | 52,2 procent | 47,2 procent | 45,7 procent |
| Kassalikviditet | 93,0 procent | 198,2 procent | 211,2 procent | 208,3 procent | 198,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -525,5 procent | 93,7 procent | 5,2 procent | 47,2 procent | 39,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,4 procent | 4,3 procent | 56,3 procent | -3,8 procent |
| Omsättning per anställd | 457 000 kr | 223 000 kr | 233 000 kr | 728 000 kr | 420 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 419 000 kr | 144 000 kr | 208 000 kr | 652 000 kr | 353 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Emilstorpsgatan 2321364 Malmö
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Emilstorpsgatan 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva redovisning byrå. och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 371 117 kr | 1 338 558 kr | 1 396 767 kr | 2 183 351 kr | 2 100 920 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 27 034 kr | 171 737 kr | 450 757 kr | 217 169 kr |
| Övriga externa kostnader | 200 446 kr | 140 465 kr | 284 186 kr | 240 803 kr | 197 059 kr |
| Personalkostnader | 1 257 009 kr | 864 168 kr | 1 246 579 kr | 1 956 833 kr | 1 765 419 kr |
| Avskrivningar | 12 217 kr | 12 217 kr | 12 613 kr | 2 013 kr | 2 012 kr |
| Rörelseresultat | -98 555 kr | 348 742 kr | 25 126 kr | 434 459 kr | 353 599 kr |
| Ränteintäkter | 13 kr | 1 068 kr | 6 427 kr | 8 659 kr | 6 064 kr |
| Räntekostnader | 311 kr | 6 790 kr | 9 557 kr | 13 043 kr | 47 230 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -98 853 kr | 343 020 kr | 21 996 kr | 430 075 kr | 312 433 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -65 000 kr | - | - | - |
| Skatt | - | - | 4 795 kr | 134 105 kr | 64 456 kr |
| Årets resultat | -98 853 kr | 278 020 kr | 17 201 kr | 295 970 kr | 247 977 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 855 kr | 126 638 kr | 95 525 kr | 203 512 kr | 192 550 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 855 kr | 16 638 kr | 4 025 kr | 2 012 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 110 000 kr | 91 500 kr | 201 500 kr | 192 550 kr |
| Omsättningstillgångar | 132 953 kr | 474 717 kr | 538 355 kr | 1 126 261 kr | 1 174 386 kr |
| Kortfristiga fordringar | 97 619 kr | 196 182 kr | 257 780 kr | 840 914 kr | 1 034 306 kr |
| Kassa och bank | 35 334 kr | 278 535 kr | 280 575 kr | 285 347 kr | 140 080 kr |
| Summa tillgångar | 161 808 kr | 601 355 kr | 633 880 kr | 1 329 773 kr | 1 366 936 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 18 810 kr | 296 831 kr | 331 032 kr | 627 002 kr | 624 979 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 112 972 kr | -31 189 kr | 263 831 kr | 281 032 kr | 327 002 kr |
| Årets resultat | -98 853 kr | 278 020 kr | 17 201 kr | 295 970 kr | 247 977 kr |
| Obeskattade reserver | - | 65 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 998 kr | 239 524 kr | 254 848 kr | 540 724 kr | 592 547 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 004 kr | 0 kr | 3 275 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | -11 719 kr | -17 588 kr | 44 753 kr | 60 791 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 142 997 kr | 245 239 kr | 272 436 kr | 487 697 kr | 531 756 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 161 808 kr | 601 355 kr | 633 880 kr | 1 329 773 kr | 1 366 936 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2014 och bedriver sedan dess drivit bokföring- och redovisningsverksamhet.
Företrädare
- Yaser M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Redorätt AB för organisationsnummer?
Redorätt AB har organisationsnummer 556982-6539 (5569826539).
Var ligger Redorätt AB?
Redorätt AB har sin registrerade adress Emilstorpsgatan 23, 21364 Malmö.
Vilken bransch är Redorätt AB verksamt i?
Redorätt AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Redorätt AB?
Redorätt AB hade en nettoomsättning på 2 100 920 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Redorätt AB?
Redorätt AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.