12 rum och kök AB
12 rum och kök AB har organisationsnummer 556983-6942 (5569836942)
Aktiebolag • Org.nr: 556983-6942
Om företaget
12 rum och kök AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 21 procent till 422 248 kr räkenskapsåret 2024 (537 885 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte 12 rum och kök AB 422 248 kr och redovisade ett resultat på 220 998 kr. Rörelsemarginalen var 63,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,4 procent). Soliditeten var 69,1 procent, över branschens median (median 65,5 procent). Kassalikviditeten var 321,7 procent, över branschens median (median 315,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,8 procent | 21,4 procent | 1,7 procent till 47,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 66,3 procent | 23,8 procent | 2,7 procent till 52,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,1 procent | 65,5 procent | 43,1 procent till 87,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 321,7 procent | 315,9 procent | 158,7 procent till 747,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,4 procent | 11,0 procent | -3,1 procent till 49,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,5 procent | -5,9 procent | -44,8 procent till 20,9 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 82,2 procent | 83,9 procent | 86,9 procent | 80,0 procent | 63,8 procent |
| Vinstmarginal | 82,1 procent | 83,8 procent | 86,8 procent | 80,3 procent | 66,3 procent |
| Soliditet | 56,9 procent | 67,2 procent | 71,1 procent | 73,8 procent | 69,1 procent |
| Kassalikviditet | 229,7 procent | 303,0 procent | 346,4 procent | 379,0 procent | 321,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 procent | 70,9 procent | 66,6 procent | 35,3 procent | 22,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 19,9 procent | -18,9 procent | 10,9 procent | -32,7 procent | -21,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
⚠️ Övertagande i fusion
Sedan 2025-10-02
Adress
Sätterstavägen 2412432 Bandhagen
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Sätterstavägen 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom organisations- och ledarskapsutveckling samt coachning. Styrelseuppdrag. Konsultverksamhet inom projektledningstjänster samt arkitekt-, landskapsarkitekt- och inredningsarkitekttjänster. Författarskap, föreläsningar och bokutgivning. Försäljning av böcker samt designföremål.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 740 656 kr | 888 021 kr | 720 450 kr | 798 643 kr | 537 885 kr | 422 248 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 163 kr | 0 kr | - | 271 kr | 791 kr | 13 314 kr |
| Övriga externa kostnader | 153 278 kr | 106 940 kr | 118 638 kr | 107 875 kr | 94 612 kr | 130 764 kr |
| Personalkostnader | 18 636 kr | 17 957 kr | 15 729 kr | 15 177 kr | 11 953 kr | 8 958 kr |
| Avskrivningar | 6 276 kr | 6 276 kr | 6 276 kr | 6 276 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 587 303 kr | 729 521 kr | 604 807 kr | 694 044 kr | 430 529 kr | 269 212 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 19 kr | 1 560 kr | 12 304 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 212 kr | 1 005 kr | 884 kr | 0 kr | 1 687 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 587 290 kr | 729 309 kr | 603 802 kr | 693 179 kr | 432 089 kr | 279 829 kr |
| Skatt | 127 004 kr | 157 277 kr | 125 006 kr | 143 985 kr | 90 524 kr | 58 831 kr |
| Årets resultat | 460 286 kr | 572 032 kr | 478 796 kr | 549 194 kr | 341 565 kr | 220 998 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 18 828 kr | 12 552 kr | 6 276 kr | 0 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 828 kr | 12 552 kr | 6 276 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 902 477 kr | 1 212 332 kr | 999 270 kr | 1 159 742 kr | 1 299 424 kr | 1 418 408 kr |
| Varulager | 52 326 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 131 909 kr | 91 965 kr | 214 258 kr | 176 822 kr | 243 004 kr | 324 639 kr |
| Kassa och bank | 718 242 kr | 1 120 367 kr | 785 012 kr | 982 920 kr | 1 056 420 kr | 1 093 769 kr |
| Summa tillgångar | 921 305 kr | 1 224 884 kr | 1 005 546 kr | 1 159 742 kr | 1 309 424 kr | 1 428 408 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 524 955 kr | 696 987 kr | 675 784 kr | 824 977 kr | 966 543 kr | 987 540 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 14 669 kr | 74 955 kr | 146 988 kr | 225 783 kr | 574 978 kr | 716 542 kr |
| Årets resultat | 460 286 kr | 572 032 kr | 478 796 kr | 549 194 kr | 341 565 kr | 220 998 kr |
| Kortfristiga skulder | 396 350 kr | 527 897 kr | 329 762 kr | 334 765 kr | 342 881 kr | 440 868 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 18 011 kr | 2 923 kr | 1 323 kr | 2 982 kr | 80 kr |
| Skatteskulder | 171 206 kr | 231 727 kr | 99 861 kr | 78 418 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 208 148 kr | 260 270 kr | 210 379 kr | 238 425 kr | 323 300 kr | 424 189 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 921 305 kr | 1 224 884 kr | 1 005 546 kr | 1 159 742 kr | 1 309 424 kr | 1 428 408 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom management, organisations- och ledarskapsutveckling samt coaching. Även styrelseuppdrag och konsultverksamhet inom projektledning, arkitektur, landskap, inredning samt föreläsningar och utställningar.
Företaget har fortsatt haft ett inflöde av uppdrag av varierande typ.
Företrädare
- Anne Linda M (styrelseordförande)
- John Jae Ivan M (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Bandhagen.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 12 rum och kök AB för organisationsnummer?
12 rum och kök AB har organisationsnummer 556983-6942 (5569836942).
Var ligger 12 rum och kök AB?
12 rum och kök AB har sin registrerade adress Sätterstavägen 24, 12432 Bandhagen.
Vilken bransch är 12 rum och kök AB verksamt i?
12 rum och kök AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 12 rum och kök AB?
12 rum och kök AB hade en nettoomsättning på 422 248 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår 12 rum och kök AB någon utdelning?
Styrelsen i 12 rum och kök AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.