Ann-Louise Lundeqvist AB
Ann-Louise Lundeqvist AB har organisationsnummer 556984-4490 (5569844490)
Aktiebolag • Org.nr: 556984-4490
Om företaget
Ann-Louise Lundeqvist AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sala. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212). Företaget bedriver även verksamhet inom boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ann-Louise Lundeqvist AB 0 kr och redovisade ett resultat på -2 805 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 92,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 92,2 procent | 55,2 procent till 99,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 procent | 9,7 procent | -0,9 procent till 61,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 831 av 3 440 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 4 av 6 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Sala.
- Plats 443 av 495 aktiebolag med säte i Sala.
- Plats 5 985 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,1 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 224,6 procent | - | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 procent | -0,2 procent | -0,3 procent | 24,0 procent | -0,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Videgatan 4 A, 1 tr73337 Sala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva holdingverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 499 kr | 3 625 kr | 3 500 kr | 5 471 kr | 2 289 kr | 2 837 kr |
| Rörelseresultat | -4 499 kr | -3 625 kr | -3 500 kr | -5 471 kr | -2 289 kr | -2 837 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 61 kr | 37 kr | 32 kr |
| Räntekostnader | 28 kr | 0 kr | 138 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 76 983 kr | -3 625 kr | -3 638 kr | -5 410 kr | 520 107 kr | -2 805 kr |
| Skatt | 15 465 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 61 518 kr | -3 625 kr | -3 638 kr | -5 410 kr | 520 107 kr | -2 805 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 638 031 kr | 1 638 031 kr | 1 638 031 kr | 1 638 031 kr | 2 160 000 kr | 2 160 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 638 031 kr | 1 638 031 kr | 1 638 031 kr | 1 638 031 kr | 2 160 000 kr | 2 160 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 38 358 kr | 34 733 kr | 15 630 kr | 10 220 kr | 8 358 kr | 5 553 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | - | 2 747 kr | 2 808 kr | 2 845 kr | 2 877 kr |
| Kassa och bank | 38 358 kr | 34 733 kr | 12 883 kr | 7 412 kr | 5 513 kr | 2 676 kr |
| Summa tillgångar | 1 676 389 kr | 1 672 764 kr | 1 653 661 kr | 1 648 251 kr | 2 168 358 kr | 2 165 553 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 660 924 kr | 1 657 299 kr | 1 653 661 kr | 1 648 251 kr | 2 168 358 kr | 2 165 553 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 549 406 kr | 1 610 924 kr | 1 607 299 kr | 1 603 661 kr | 1 598 251 kr | 2 118 358 kr |
| Årets resultat | 61 518 kr | -3 625 kr | -3 638 kr | -5 410 kr | 520 107 kr | -2 805 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 465 kr | 15 465 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 15 465 kr | 15 465 kr | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 676 389 kr | 1 672 764 kr | 1 653 661 kr | 1 648 251 kr | 2 168 358 kr | 2 165 553 kr |
Företrädare
- Ann-Louise L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ann-Louise Lundeqvist AB för organisationsnummer?
Ann-Louise Lundeqvist AB har organisationsnummer 556984-4490 (5569844490).
Var ligger Ann-Louise Lundeqvist AB?
Ann-Louise Lundeqvist AB har sin registrerade adress Videgatan 4 A, 1 tr, 73337 Sala.
Vilken bransch är Ann-Louise Lundeqvist AB verksamt i?
Ann-Louise Lundeqvist AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ann-Louise Lundeqvist AB?
Ann-Louise Lundeqvist AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sala
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.