Elina Gregor Communication AB
Elina Gregor Communication AB har organisationsnummer 556984-7832 (5569847832)
Aktiebolag • Org.nr: 556984-7832
Om företaget
Elina Gregor Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 2 585 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 594 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Elina Gregor Communication AB 2 585 000 kr och redovisade ett resultat på 227 046 kr. Rörelsemarginalen var 12,2 procent, under branschens median (median 14,2 procent). Soliditeten var 101,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,2 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 101,1 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,3 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 159 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 93 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 12 297 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 20 769 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 66 678 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,0 procent | 15,0 procent | -5,1 procent | 21,4 procent | 12,2 procent |
| Vinstmarginal | 17,9 procent | 15,0 procent | -5,0 procent | 21,6 procent | 12,3 procent |
| Soliditet | 82,9 procent | 91,5 procent | 93,6 procent | 95,3 procent | 101,1 procent |
| Kassalikviditet | 579,2 procent | 1076,5 procent | 1450,2 procent | 2093,7 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 41,7 procent | 23,6 procent | -11,3 procent | 38,0 procent | 23,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,0 procent | -28,5 procent | -44,8 procent | 76,8 procent | -0,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tantogatan 31c/o Elina Gregor
11842 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Tantogatan 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja tjänster inom reklam, marknadsföring, PR och äga och förvalta aktier i onoterade tjänsteföretag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 441 489 kr | 3 718 231 kr | 2 658 605 kr | 1 466 884 kr | 2 593 582 kr | 2 585 266 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 403 343 kr | 401 247 kr | 635 635 kr | 362 314 kr | 569 279 kr | 665 105 kr |
| Personalkostnader | 649 955 kr | 749 427 kr | 845 774 kr | 658 337 kr | 767 451 kr | 938 282 kr |
| Avskrivningar | 878 kr | 2 976 kr | 35 601 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 10 875 kr |
| Rörelseresultat | 508 804 kr | 668 096 kr | 399 940 kr | -75 064 kr | 556 411 kr | 315 560 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 11 kr | 0 kr | 1 200 kr | 4 930 kr | 3 628 kr |
| Räntekostnader | 174 kr | 927 kr | 1 744 kr | 324 kr | 123 kr | 166 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 508 632 kr | 667 180 kr | 398 196 kr | -74 188 kr | 561 218 kr | 319 022 kr |
| Skatt | 127 389 kr | 157 108 kr | 104 200 kr | 1 934 kr | 149 339 kr | 91 976 kr |
| Årets resultat | 381 243 kr | 510 072 kr | 293 996 kr | -76 122 kr | 411 879 kr | 227 046 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 16 980 kr | 14 004 kr | 108 903 kr | 54 375 kr | 10 875 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 980 kr | 14 004 kr | 11 028 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 017 941 kr | 1 462 223 kr | 1 255 505 kr | 662 994 kr | 1 126 459 kr | 960 050 kr |
| Kortfristiga fordringar | 98 021 kr | 142 311 kr | 287 420 kr | 494 700 kr | 538 024 kr | 95 044 kr |
| Kassa och bank | 919 920 kr | 1 319 912 kr | 968 085 kr | 168 294 kr | 588 435 kr | 865 006 kr |
| Summa tillgångar | 1 034 921 kr | 1 476 227 kr | 1 364 408 kr | 717 369 kr | 1 137 334 kr | 960 050 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 803 708 kr | 1 223 779 kr | 1 247 775 kr | 671 653 kr | 1 083 532 kr | 970 578 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 372 465 kr | 663 707 kr | 903 779 kr | 697 775 kr | 621 653 kr | 693 532 kr |
| Årets resultat | 381 243 kr | 510 072 kr | 293 996 kr | -76 122 kr | 411 879 kr | 227 046 kr |
| Kortfristiga skulder | 231 213 kr | 252 448 kr | 116 633 kr | 45 716 kr | 53 802 kr | -10 528 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 9 220 kr | 6 325 kr | 90 826 kr | 9 175 kr | 3 747 kr |
| Skatteskulder | 213 897 kr | 197 612 kr | 45 200 kr | -153 953 kr | -5 179 kr | -62 443 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 316 kr | 37 617 kr | 58 769 kr | 98 843 kr | 38 106 kr | 39 547 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 034 921 kr | 1 476 227 kr | 1 364 408 kr | 717 369 kr | 1 137 334 kr | 960 050 kr |
Företrädare
- Elina G
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elina Gregor Communication AB för organisationsnummer?
Elina Gregor Communication AB har organisationsnummer 556984-7832 (5569847832).
Var ligger Elina Gregor Communication AB?
Elina Gregor Communication AB har sin registrerade adress Tantogatan 31, 11842 Stockholm.
Vilken bransch är Elina Gregor Communication AB verksamt i?
Elina Gregor Communication AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elina Gregor Communication AB?
Elina Gregor Communication AB hade en nettoomsättning på 2 585 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Elina Gregor Communication AB någon utdelning?
Styrelsen i Elina Gregor Communication AB föreslog en utdelning på 110 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.