K Lash&Beauty AB

K Lash&Beauty AB har organisationsnummer 556986-1296 (5569861296)

Aktiebolag • Org.nr: 556986-1296

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarKöping

Aktivt företagVerksamt sedan 2014Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

K Lash&Beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).

Ekonomi

130 312 krOmsättning▼ 14 procent
941 krÅrets resultat
0.1Antal anställda
20,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2024.

Omsättningen minskade 14 procent till 130 312 kr räkenskapsåret 2024 (151 587 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2024 omsatte K Lash&Beauty AB 130 312 kr och redovisade ett resultat på 941 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, under branschens median (median 4,6 procent). Soliditeten var 20,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,0 procent). Kassalikviditeten var 125,7 procent, under branschens median (median 181,8 procent).

Nyckeltal 2024BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal0,9 procent4,6 procent-2,1 procent till 15,6 procentUnder branschens median
Vinstmarginal0,7 procent4,3 procent-2,1 procent till 15,6 procentUnder branschens median
Soliditet20,4 procent49,0 procent23,0 procent till 71,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet125,7 procent181,8 procent94,0 procent till 339,1 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital37,8 procent15,3 procent-12,8 procent till 46,4 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-14,0 procent1,3 procent-14,4 procent till 20,1 procentUnder branschens median

Nyckeltal per år

Nyckeltal20202021202220232024
Rörelsemarginal-22,6 procent--1,4 procent5,2 procent0,9 procent
Vinstmarginal-23,0 procent--1,5 procent5,2 procent0,7 procent
Soliditet-215,7 procent-26,6 procent-21,3 procent4,6 procent20,4 procent
Kassalikviditet18,8 procent65,2 procent67,5 procent104,8 procent125,7 procent
Avkastning på eget kapital---392,5 procent37,8 procent
Omsättningstillväxt--96,7 procent--25,3 procent-14,0 procent
Omsättning per anställd243 000 kr-203 000 kr152 000 kr-
Personalkostnad per anställd231 000 kr-115 000 kr37 000 kr-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Östra Långgatan 2
73132 Köping

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Östra Långgatan 2 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva en skönhetssalong med behandlingar som fransförlängning, kosmetisk tatuering, frans-och brynfärgning.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20202021202220232024
Nettoomsättning242 700 kr7 920 kr202 975 kr151 587 kr130 312 kr
Övriga rörelseintäkter----30 340 kr
Råvaror och förnödenheter20 838 kr0 kr34 112 kr10 248 kr3 502 kr
Övriga externa kostnader45 556 kr4 150 kr48 729 kr96 972 kr95 148 kr
Personalkostnader231 287 kr0 kr114 957 kr36 516 kr60 845 kr
Rörelseresultat-54 981 kr3 770 kr-2 767 kr7 851 kr1 157 kr
Ränteintäkter---20 kr6 kr
Räntekostnader598 kr106 kr296 kr27 kr222 kr
Resultat efter finansiella poster-55 579 kr3 664 kr-3 063 kr7 844 kr941 kr
Skatt---1 757 kr0 kr
Årets resultat-55 579 kr3 664 kr-3 063 kr6 087 kr941 kr

Balansräkning

Post20202021202220232024
Tillgångar
Omsättningstillgångar2 381 kr5 545 kr21 334 kr33 976 kr12 202 kr
Varulager970 kr970 kr3 880 kr0 kr-
Kortfristiga fordringar1 406 kr1 406 kr12 590 kr26 964 kr7 099 kr
Kassa och bank5 kr3 169 kr4 864 kr7 012 kr5 103 kr
Summa tillgångar2 381 kr5 545 kr21 334 kr33 976 kr12 202 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-5 137 kr-1 473 kr-4 536 kr1 551 kr2 492 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat442 kr-55 137 kr-51 473 kr-54 536 kr-48 449 kr
Årets resultat-55 579 kr3 664 kr-3 063 kr6 087 kr941 kr
Kortfristiga skulder7 518 kr7 018 kr25 870 kr32 425 kr9 710 kr
Leverantörsskulder0 kr----
Skatteskulder---1 757 kr1 757 kr
Övriga kortfristiga skulder7 518 kr7 018 kr25 870 kr30 668 kr7 953 kr
Summa eget kapital och skulder2 381 kr5 545 kr21 334 kr33 976 kr12 202 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet är att bedriva en skönhetssalong med behandlingar som lashlift, browlift, kosmetisk tatuering, ansiktsbehandlingar
Väsentliga händelser under året
Ägaren/anställde har gått ner i tid och börjat ett annat arbete

Företrädare

  • Rose-Marie Karolin K (styrelseledamot och vd)

Undertecknad i Köping.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2014-10-14
Registrerat hos Bolagsverket
K Lash&Beauty AB
2014-10-16
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har K Lash&Beauty AB för organisationsnummer?

K Lash&Beauty AB har organisationsnummer 556986-1296 (5569861296).

Var ligger K Lash&Beauty AB?

K Lash&Beauty AB har sin registrerade adress Östra Långgatan 2, 73132 Köping.

Vilken bransch är K Lash&Beauty AB verksamt i?

K Lash&Beauty AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter K Lash&Beauty AB?

K Lash&Beauty AB hade en nettoomsättning på 130 312 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Köping
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2014-10-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar