Fuglie Fysioterapi AB
Fuglie Fysioterapi AB har organisationsnummer 556986-1312 (5569861312)
Aktiebolag • Org.nr: 556986-1312
Om företaget
Fuglie Fysioterapi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trelleborg. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 51 procent till 731 992 kr räkenskapsåret 2025 (1 488 204 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fuglie Fysioterapi AB 731 992 kr och redovisade ett resultat på 416 159 kr. Rörelsemarginalen var 95,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 59,1 procent, under branschens median (median 65,1 procent). Kassalikviditeten var 480,6 procent, över branschens median (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 95,8 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 96,7 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,1 procent | 65,1 procent | 44,7 procent till 81,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 480,6 procent | 329,6 procent | 183,1 procent till 617,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 78,4 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -50,8 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 434 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 4 av 8 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Trelleborg.
- Plats 560 av 1 041 aktiebolag med säte i Trelleborg.
- Plats 19 478 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 168 171 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,4 procent | 18,2 procent | 19,7 procent | 13,3 procent | 95,8 procent |
| Vinstmarginal | 10,4 procent | 18,2 procent | 20,0 procent | 13,8 procent | 96,7 procent |
| Soliditet | 42,8 procent | 75,4 procent | 91,0 procent | 52,5 procent | 59,1 procent |
| Kassalikviditet | 171,5 procent | 1288,3 procent | 1111,7 procent | 210,5 procent | 480,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,4 procent | 57,8 procent | 52,3 procent | 68,1 procent | 78,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 3,3 procent | 3,4 procent | 10,7 procent | 2,6 procent | -50,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 267 000 kr | 1 310 000 kr | 1 451 000 kr | 1 488 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 822 000 kr | 740 000 kr | 806 000 kr | 916 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mellangrevievägen 113-523194 Trelleborg
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva sjukgymnastik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 259 162 kr | 1 225 673 kr | 1 266 694 kr | 1 309 751 kr | 1 450 572 kr | 1 488 204 kr | 731 992 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 715 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 364 439 kr | 316 252 kr | 304 341 kr | 324 335 kr | 358 328 kr | 374 163 kr | 207 550 kr |
| Personalkostnader | 706 783 kr | 793 787 kr | 821 666 kr | 739 606 kr | 806 444 kr | 915 518 kr | 538 467 kr |
| Avskrivningar | 1 382 kr | 8 290 kr | 8 290 kr | 6 907 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 186 558 kr | 107 344 kr | 132 397 kr | 238 903 kr | 285 800 kr | 198 523 kr | 700 975 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 17 kr | 5 031 kr | 6 849 kr | 7 139 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 28 kr | 3 kr | 0 kr | 7 kr | 0 kr | 69 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 186 558 kr | 107 316 kr | 132 394 kr | 238 920 kr | 290 824 kr | 205 372 kr | 708 045 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -56 165 kr | 56 165 kr | 0 kr | -180 000 kr |
| Skatt | 40 189 kr | 23 285 kr | 27 309 kr | 37 807 kr | 71 648 kr | 42 283 kr | 111 886 kr |
| Årets resultat | 146 369 kr | 84 031 kr | 105 085 kr | 144 948 kr | 275 341 kr | 163 089 kr | 416 159 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 23 487 kr | 15 197 kr | 6 907 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 487 kr | 15 197 kr | 6 907 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 452 187 kr | 439 346 kr | 357 572 kr | 332 950 kr | 578 302 kr | 456 061 kr | 897 204 kr |
| Kortfristiga fordringar | 140 222 kr | 103 533 kr | 137 025 kr | 144 596 kr | 114 684 kr | 148 293 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 311 965 kr | 335 813 kr | 220 547 kr | 188 354 kr | 463 618 kr | 307 768 kr | 897 204 kr |
| Summa tillgångar | 475 674 kr | 454 543 kr | 364 479 kr | 332 950 kr | 578 302 kr | 456 061 kr | 897 204 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 214 877 kr | 178 908 kr | 155 993 kr | 250 941 kr | 526 281 kr | 239 370 kr | 530 529 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 508 kr | 44 877 kr | 908 kr | 55 993 kr | 200 941 kr | 26 281 kr | 64 370 kr |
| Årets resultat | 146 369 kr | 84 031 kr | 105 085 kr | 144 948 kr | 275 341 kr | 163 089 kr | 416 159 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 56 165 kr | 0 kr | - | 180 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 260 797 kr | 275 635 kr | 208 486 kr | 25 844 kr | 52 021 kr | 216 691 kr | 186 675 kr |
| Leverantörsskulder | 27 333 kr | 0 kr | - | - | - | 4 752 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 246 kr | 0 kr | - | - | 20 310 kr | 30 837 kr | 61 643 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 161 457 kr | 220 874 kr | 153 725 kr | 25 844 kr | 31 711 kr | 181 102 kr | 125 032 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 475 674 kr | 454 543 kr | 364 479 kr | 332 950 kr | 578 302 kr | 456 061 kr | 897 204 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva sjukgymnastik samt däremed förenlig verksamhet.
Bolaget har vid mitten av räkenskapsåret sålt sin etableringsrätt och kommer vara vilande framåt.
Företrädare
- My Margareta Helena S (verkställande direktör)
- Maria Frederika Linnea A
- Kajsa Margareta Inez S
- Paul Magnus S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fuglie Fysioterapi AB för organisationsnummer?
Fuglie Fysioterapi AB har organisationsnummer 556986-1312 (5569861312).
Var ligger Fuglie Fysioterapi AB?
Fuglie Fysioterapi AB har sin registrerade adress Mellangrevievägen 113-5, 23194 Trelleborg.
Vilken bransch är Fuglie Fysioterapi AB verksamt i?
Fuglie Fysioterapi AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fuglie Fysioterapi AB?
Fuglie Fysioterapi AB hade en nettoomsättning på 731 992 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trelleborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.