Tulia Fastigheter T12 AB
Tulia Fastigheter T12 AB har organisationsnummer 556986-2526 (5569862526)
Aktiebolag • Org.nr: 556986-2526
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderGöteborg
Om företaget
Tulia Fastigheter T12 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 37 procent till 8 056 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 865 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tulia Fastigheter T12 AB 8 056 000 kr och redovisade ett resultat på 371 000 kr. Rörelsemarginalen var 12,5 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 65,5 procent, under branschens median (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,5 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 2,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 65,5 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 439 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 139 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 4 843 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 7 502 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 24 115 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,7 procent | 24,3 procent | 12,5 procent |
| Vinstmarginal | 22,2 procent | 7,7 procent | 6,8 procent |
| Soliditet | 4,3 procent | 1,9 procent | 2,6 procent |
| Kassalikviditet | 2692,8 procent | 2073,7 procent | 65,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | 9,2 procent | 20,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,2 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 5312140015 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska själv eller genom hel- eller delägda bolag förvärva och förvalta fastigheter och tomträtter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 737 000 kr | 5 865 000 kr | 8 056 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 322 000 kr | 53 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 435 000 kr | 4 424 000 kr | 6 773 000 kr |
| Avskrivningar | 335 000 kr | 336 000 kr | 325 000 kr |
| Rörelseresultat | 2 967 000 kr | 1 427 000 kr | 1 011 000 kr |
| Ränteintäkter | 302 000 kr | 3 310 000 kr | 2 422 000 kr |
| Räntekostnader | 1 994 000 kr | 4 287 000 kr | 2 885 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 275 000 kr | 450 000 kr | 548 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | -285 000 kr | -183 000 kr | -109 000 kr |
| Skatt | 176 000 kr | 113 000 kr | 68 000 kr |
| Årets resultat | 814 000 kr | 154 000 kr | 371 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 26 777 000 kr | 26 425 000 kr | 26 007 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 777 000 kr | 26 425 000 kr | 26 007 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 65 838 000 kr | 63 786 000 kr | 44 213 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 838 000 kr | 63 786 000 kr | 44 213 000 kr |
| Summa tillgångar | 92 615 000 kr | 90 211 000 kr | 70 220 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 4 028 000 kr | 1 681 000 kr | 1 813 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 164 000 kr | 1 477 000 kr | 1 392 000 kr |
| Årets resultat | 814 000 kr | 154 000 kr | 371 000 kr |
| Obeskattade reserver | 285 000 kr | 467 000 kr | 930 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 445 000 kr | 3 076 000 kr | 67 477 000 kr |
| Leverantörsskulder | 337 000 kr | 559 000 kr | 140 000 kr |
| Skatteskulder | 204 000 kr | 143 000 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | 194 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 92 615 000 kr | 90 211 000 kr | 70 220 000 kr |
Ur årsredovisningen
För räkenskapsåret 2026 kommer byte ske från K2-regelverket (BFNAR 2016:10) till K3-regelverket
Företrädare
- André Å (verkställande direktör)
- Henrik M
- Erik S (ordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tulia Fastigheter T12 AB för organisationsnummer?
Tulia Fastigheter T12 AB har organisationsnummer 556986-2526 (5569862526).
Var ligger Tulia Fastigheter T12 AB?
Tulia Fastigheter T12 AB har sin registrerade adress Box 53121, 40015 Göteborg.
Vilken bransch är Tulia Fastigheter T12 AB verksamt i?
Tulia Fastigheter T12 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tulia Fastigheter T12 AB?
Tulia Fastigheter T12 AB hade en nettoomsättning på 8 056 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.