Falaise Aktiebolag
Falaise Aktiebolag har organisationsnummer 556986-8416 (5569868416)
Aktiebolag • Org.nr: 556986-8416
Om företaget
Falaise Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 47 procent till 718 194 kr räkenskapsåret 2026 (1 361 124 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Falaise Aktiebolag 718 194 kr och redovisade ett resultat på -338 590 kr. Rörelsemarginalen var -47,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,5 procent). Soliditeten var 25,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,1 procent). Kassalikviditeten var 114,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 320,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,1 procent | 14,5 procent | 1,1 procent till 36,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -47,1 procent | 16,2 procent | 2,7 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,3 procent | 63,1 procent | 40,9 procent till 80,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 114,1 procent | 320,5 procent | 174,7 procent till 614,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -989,9 procent | 15,4 procent | -4,6 procent till 48,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -47,2 procent | -5,3 procent | -34,3 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 718 000 kr | 779 000 kr | 258 000 kr till 1 338 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 754 000 kr | 465 000 kr | 87 000 kr till 769 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,4 procent | -8,8 procent | - | 31,8 procent | -47,1 procent |
| Vinstmarginal | 16,4 procent | -8,8 procent | - | 31,8 procent | -47,1 procent |
| Soliditet | 39,2 procent | 67,0 procent | 100,0 procent | 74,8 procent | 25,3 procent |
| Kassalikviditet | 155,2 procent | 194,6 procent | - | 383,7 procent | 114,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 163,2 procent | -271,5 procent | -80,4 procent | 95,4 procent | -989,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 596,8 procent | -16,1 procent | -100,0 procent | - | -47,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 381 000 kr | 1 159 000 kr | - | 1 361 000 kr | 718 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 911 000 kr | 919 000 kr | - | 662 000 kr | 754 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nybergsgatan 7c/o Hanna Dahlin
11445 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Nybergsgatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara konsultverksamhet inom digitalmarknadsföring och kommunikation.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 597 551 kr | 198 217 kr | 1 381 157 kr | 1 158 764 kr | 0 kr | 1 361 124 kr | 718 194 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 18 525 kr | 137 547 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 38 573 kr | 8 644 kr | 13 083 kr | 4 478 kr | 434 kr | 1 263 kr | 1 865 kr |
| Övriga externa kostnader | 309 795 kr | 261 437 kr | 249 007 kr | 474 208 kr | 16 291 kr | 264 803 kr | 300 925 kr |
| Personalkostnader | 664 439 kr | 393 933 kr | 910 575 kr | 919 386 kr | 0 kr | 662 044 kr | 753 783 kr |
| Avskrivningar | 17 755 kr | 17 755 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -433 011 kr | -483 552 kr | 227 017 kr | -101 761 kr | -16 725 kr | 433 014 kr | -338 379 kr |
| Ränteintäkter | 78 kr | 0 kr | - | 107 kr | 38 kr | 21 kr | 129 kr |
| Räntekostnader | 1 096 kr | 0 kr | - | 1 kr | 0 kr | 1 kr | 340 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -434 029 kr | -483 552 kr | 227 017 kr | -101 655 kr | -16 687 kr | 433 034 kr | -338 590 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -434 029 kr | -483 552 kr | 227 017 kr | -101 655 kr | -16 687 kr | 433 034 kr | -338 590 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 37 755 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 755 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 677 749 kr | 56 428 kr | 334 688 kr | 35 890 kr | 761 kr | 586 723 kr | 115 158 kr |
| Kortfristiga fordringar | 368 827 kr | 48 155 kr | 215 605 kr | 5 132 kr | 224 kr | 432 935 kr | 297 kr |
| Kassa och bank | 308 922 kr | 8 273 kr | 119 083 kr | 30 758 kr | 537 kr | 153 788 kr | 114 861 kr |
| Summa tillgångar | 715 504 kr | 76 428 kr | 354 688 kr | 55 890 kr | 20 761 kr | 606 723 kr | 135 158 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 395 639 kr | -87 914 kr | 139 103 kr | 37 448 kr | 20 761 kr | 453 795 kr | 34 205 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 779 668 kr | 345 638 kr | -137 914 kr | 89 103 kr | -12 552 kr | -29 239 kr | 322 795 kr |
| Årets resultat | -434 029 kr | -483 552 kr | 227 017 kr | -101 655 kr | -16 687 kr | 433 034 kr | -338 590 kr |
| Kortfristiga skulder | 319 865 kr | 164 342 kr | 215 585 kr | 18 442 kr | 0 kr | 152 928 kr | 100 953 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | 1 875 kr | 6 680 kr |
| Skatteskulder | 11 454 kr | 1 234 kr | 1 234 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 295 112 kr | 158 108 kr | 201 139 kr | 5 948 kr | 0 kr | 148 493 kr | 90 273 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 715 504 kr | 76 428 kr | 354 688 kr | 55 890 kr | 20 761 kr | 606 723 kr | 135 158 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom digital marknadsföring och kommunikation.
Företrädare
- Hanna D (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Falaise Aktiebolag för organisationsnummer?
Falaise Aktiebolag har organisationsnummer 556986-8416 (5569868416).
Var ligger Falaise Aktiebolag?
Falaise Aktiebolag har sin registrerade adress Nybergsgatan 7, 11445 Stockholm.
Vilken bransch är Falaise Aktiebolag verksamt i?
Falaise Aktiebolag är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Falaise Aktiebolag?
Falaise Aktiebolag hade en nettoomsättning på 718 194 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Falaise Aktiebolag?
Falaise Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-20
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.