Newsafe Sweden AB

Newsafe Sweden AB har organisationsnummer 556987-0123 (5569870123)

Aktiebolag • Org.nr: 556987-0123

ElinstallationerVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2014Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare★★★★☆ 4.0 (4 recensioner)

Om företaget

Newsafe Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning. På Google Maps är verksamheten listad som security system supplier.

Kontaktuppgifter

Kategori: Security system supplier

Telefon: +46214448700

Hemsida: www.newsafe.se

Ekonomi

114 377 000 krOmsättning▲ 33 procent
7 434 000 krÅrets resultat
44Antal anställda
34,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2022.

Omsättningen ökade 33 procent till 114 377 000 kr räkenskapsåret 2022 (85 853 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2022 omsatte Newsafe Sweden AB 114 377 000 kr och redovisade ett resultat på 7 434 000 kr. Rörelsemarginalen var 8,8 procent, under branschens median (median 8,9 procent). Soliditeten var 34,5 procent, under branschens median (median 50,9 procent). Kassalikviditeten var 146,8 procent, under branschens median (median 232,2 procent).

Nyckeltal 2022BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal8,8 procent8,9 procent1,8 procent till 18,4 procentUnder branschens median
Vinstmarginal8,7 procent8,8 procent1,7 procent till 18,7 procentUnder branschens median
Soliditet34,5 procent50,9 procent32,5 procent till 70,2 procentUnder branschens median
Kassalikviditet146,8 procent232,2 procent142,7 procent till 401,5 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital47,7 procent27,0 procent2,5 procent till 56,7 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt33,2 procent10,0 procent-12,4 procent till 38,0 procentöver branschens median
Omsättning per anställd2 599 000 kr1 326 000 kr878 000 kr till 1 861 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd782 000 kr516 000 kr333 000 kr till 641 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022
Rörelsemarginal10,8 procent8,8 procent
Vinstmarginal10,8 procent8,7 procent
Soliditet38,7 procent34,5 procent
Kassalikviditet161,1 procent146,8 procent
Avkastning på eget kapital47,3 procent47,7 procent
Omsättningstillväxt-33,2 procent
Omsättning per anställd2 259 000 kr2 599 000 kr
Personalkostnad per anställd746 000 kr782 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Fallskärmsvägen 3
72131 Västerås

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Fallskärmsvägen 3 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning och installation av inbrottslarm, brandlarm, passagesystem, övervakningskamera- utrustning, låsinstallationer, el- och teleinstallationer samt konsultverksamhet avseende företagsadministration och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022
Nettoomsättning85 852 801 kr114 378 000 kr
Övriga rörelseintäkter904 166 kr281 000 kr
Övriga externa kostnader13 596 290 kr15 088 000 kr
Personalkostnader28 347 648 kr34 390 000 kr
Avskrivningar188 142 kr192 000 kr
Rörelseresultat9 280 769 kr10 008 000 kr
Räntekostnader18 931 kr83 000 kr
Resultat efter finansiella poster9 261 838 kr9 925 000 kr
Bokslutsdispositioner5 414 kr-477 000 kr
Skatt1 954 165 kr2 014 000 kr
Årets resultat7 313 087 kr7 434 000 kr

Balansräkning

Post20212022
Tillgångar
Anläggningstillgångar581 404 kr435 000 kr
Materiella anläggningstillgångar499 704 kr341 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar81 700 kr94 000 kr
Omsättningstillgångar39 381 575 kr44 748 000 kr
Varulager3 123 275 kr4 202 000 kr
Kortfristiga fordringar20 133 472 kr32 073 000 kr
Summa tillgångar39 962 979 kr45 183 000 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital15 459 613 kr15 574 000 kr
Aktiekapital500 000 kr500 000 kr
Balanserat resultat7 646 526 kr7 640 000 kr
Årets resultat7 313 087 kr7 434 000 kr
Obeskattade reserver1 921 742 kr1 891 000 kr
Kortfristiga skulder22 511 124 kr27 624 000 kr
Leverantörsskulder8 021 212 kr17 981 000 kr
Skatteskulder4 342 605 kr2 914 000 kr
Övriga kortfristiga skulder3 080 064 kr1 791 000 kr
Summa eget kapital och skulder39 962 979 kr45 183 000 kr

Företrädare

  • Niklas L (ordförande)
  • Christina L
  • David D
  • Lukas K
  • Sebastian L
  • Joakim L (verkställande direktör)

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2014-10-21
Registrerat hos Bolagsverket
Newsafe Sweden AB
2014-10-23
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Newsafe Sweden AB för organisationsnummer?

Newsafe Sweden AB har organisationsnummer 556987-0123 (5569870123).

Var ligger Newsafe Sweden AB?

Newsafe Sweden AB har sin registrerade adress Fallskärmsvägen 3, 72131 Västerås.

Vilken bransch är Newsafe Sweden AB verksamt i?

Newsafe Sweden AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Newsafe Sweden AB?

Newsafe Sweden AB hade en nettoomsättning på 114 377 000 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Newsafe Sweden AB?

Newsafe Sweden AB hade i genomsnitt 44 anställda räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.

Föreslår Newsafe Sweden AB någon utdelning?

Styrelsen i Newsafe Sweden AB föreslog en utdelning på 5 784 000 kr för räkenskapsåret 2022.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
Arbetsställen
5
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2014-10-21
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

ÖppettiderStängt
Måndag07:00-16:00
Tisdag07:00-16:00
Onsdag07:00-16:00
Torsdag07:00-16:00
Fredag07:00-16:00
LördagStängt
SöndagStängt

Tjänster

🅿️ Handikapparkering♿ Rullstolsanpassad entré

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar