Team Lundin entreprenad AB
Team Lundin entreprenad AB har organisationsnummer 556987-2764 (5569872764)
Aktiebolag • Org.nr: 556987-2764
Om företaget
Team Lundin entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -4 kr räkenskapsåret 2025 (2 202 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Team Lundin entreprenad AB -4 kr och redovisade ett resultat på -189 088 kr. Soliditeten var 97,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 3909,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,4 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3909,4 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -22,6 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 299 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 42 av 42 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Österåker.
- Plats 1 942 av 1 950 aktiebolag med säte i Österåker.
- Plats 114 980 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 333 739 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,2 procent | 18,7 procent | 24,4 procent | - |
| Vinstmarginal | 21,2 procent | 17,4 procent | 24,3 procent | - |
| Soliditet | 31,5 procent | 43,4 procent | 68,5 procent | 97,4 procent |
| Kassalikviditet | 191,1 procent | 163,4 procent | 340,8 procent | 3909,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,6 procent | 28,1 procent | 54,1 procent | -22,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -57,9 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 956 000 kr | 805 000 kr | 1 101 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 154 000 kr | 36 000 kr | 301 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svinningeuddsvägen 11c/o c/o Lundin
18492 Åkersberga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Svinningeuddsvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva markarbeten, snöröjning, anläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 911 397 kr | 805 384 kr | 2 202 448 kr | -4 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 413 840 kr | 123 274 kr | 427 986 kr | 637 kr |
| Övriga externa kostnader | 417 327 kr | 267 768 kr | 614 977 kr | 187 837 kr |
| Personalkostnader | 308 744 kr | 36 247 kr | 602 917 kr | - |
| Avskrivningar | 321 760 kr | 195 419 kr | 19 419 kr | - |
| Rörelseresultat | 424 227 kr | 150 430 kr | 537 149 kr | -188 478 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 25 kr | 357 kr |
| Räntekostnader | 19 631 kr | 10 502 kr | 3 514 kr | 967 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 404 596 kr | 139 928 kr | 533 660 kr | -189 088 kr |
| Bokslutsdispositioner | -102 000 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 66 320 kr | 30 764 kr | 116 966 kr | - |
| Årets resultat | 236 276 kr | 109 164 kr | 416 694 kr | -189 088 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 429 676 kr | 234 256 kr | 19 418 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 429 676 kr | 234 256 kr | 19 418 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 457 150 kr | 659 903 kr | 1 104 436 kr | 860 333 kr |
| Kortfristiga fordringar | 133 954 kr | 304 239 kr | 608 548 kr | 123 520 kr |
| Kassa och bank | 323 196 kr | 355 664 kr | 495 888 kr | 736 813 kr |
| Summa tillgångar | 886 826 kr | 894 159 kr | 1 123 854 kr | 860 333 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 279 227 kr | 388 391 kr | 769 740 kr | 838 326 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -7 049 kr | 229 227 kr | 303 046 kr | 977 414 kr |
| Årets resultat | 236 276 kr | 109 164 kr | 416 694 kr | -189 088 kr |
| Obeskattade reserver | 102 000 kr | 102 000 kr | 30 000 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 239 257 kr | 403 768 kr | 324 114 kr | 22 007 kr |
| Leverantörsskulder | 19 801 kr | 26 078 kr | 115 882 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 30 764 kr | 76 640 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 219 456 kr | 346 926 kr | 84 720 kr | 4 707 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 886 826 kr | 894 159 kr | 1 123 854 kr | 860 333 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva markarbeten, snöröjning, anläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Patrik L (verkställande direktör)
- Thomas L (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Team Lundin entreprenad AB för organisationsnummer?
Team Lundin entreprenad AB har organisationsnummer 556987-2764 (5569872764).
Var ligger Team Lundin entreprenad AB?
Team Lundin entreprenad AB har sin registrerade adress Svinningeuddsvägen 11, 18492 Åkersberga.
Vilken bransch är Team Lundin entreprenad AB verksamt i?
Team Lundin entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Team Lundin entreprenad AB?
Team Lundin entreprenad AB hade en nettoomsättning på -4 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Österåker
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.