
Vegegården AB
Vegegården AB har organisationsnummer 556987-2988 (5569872988)
Aktiebolag • Org.nr: 556987-2988
Om företaget
Vegegården AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost. På Google Maps är verksamheten listad som vegan restaurant. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 817 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 2 861 612 kr räkenskapsåret 2025 (2 834 907 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vegegården AB 2 861 612 kr och redovisade ett resultat på -89 437 kr. Rörelsemarginalen var -3,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 30,1 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 78,9 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,1 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 78,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -80,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,9 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 954 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 584 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 565 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 227 av 444 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 2 007 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 6 929 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 60 687 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 4,7 procent | -2,1 procent | -3,1 procent |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 4,8 procent | -2,1 procent | -3,1 procent |
| Soliditet | 31,0 procent | 48,1 procent | 42,0 procent | 30,1 procent |
| Kassalikviditet | 94,4 procent | 103,4 procent | 88,1 procent | 78,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,7 procent | 49,9 procent | -29,5 procent | -80,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,2 procent | 5,8 procent | 0,9 procent |
| Omsättning per anställd | 803 000 kr | 893 000 kr | 945 000 kr | 954 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 426 000 kr | 434 000 kr | 516 000 kr | 584 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stora Nygatan 1821137 Malmö
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Stora Nygatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva vegetarisk restaurang, handel med sojaprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 409 523 kr | 2 678 277 kr | 2 834 907 kr | 2 861 612 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 45 550 kr | 27 499 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 730 709 kr | 829 629 kr | 845 393 kr | 753 438 kr |
| Övriga externa kostnader | 391 425 kr | 413 731 kr | 474 789 kr | 418 469 kr |
| Personalkostnader | 1 278 413 kr | 1 301 096 kr | 1 546 716 kr | 1 750 587 kr |
| Avskrivningar | 18 872 kr | 34 205 kr | 28 661 kr | 28 661 kr |
| Rörelseresultat | 35 654 kr | 127 115 kr | -60 652 kr | -89 543 kr |
| Ränteintäkter | 6 994 kr | 2 421 kr | 1 860 kr | 165 kr |
| Räntekostnader | 101 kr | -88 kr | 421 kr | 59 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 42 547 kr | 129 624 kr | -59 213 kr | -89 437 kr |
| Årets resultat | 42 547 kr | 129 624 kr | -59 213 kr | -89 437 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 41 589 kr | 105 634 kr | 76 973 kr | 48 312 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 589 kr | 105 634 kr | 76 973 kr | 48 312 kr |
| Omsättningstillgångar | 379 050 kr | 434 971 kr | 401 201 kr | 321 271 kr |
| Varulager | 105 030 kr | 144 595 kr | 156 855 kr | 117 330 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 113 kr | 57 307 kr | 52 718 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 244 907 kr | 233 069 kr | 191 628 kr | 203 941 kr |
| Summa tillgångar | 420 639 kr | 540 605 kr | 478 174 kr | 369 583 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 130 277 kr | 259 902 kr | 200 689 kr | 111 252 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 37 730 kr | 80 278 kr | 209 902 kr | 150 689 kr |
| Årets resultat | 42 547 kr | 129 624 kr | -59 213 kr | -89 437 kr |
| Kortfristiga skulder | 290 362 kr | 280 703 kr | 277 485 kr | 258 331 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 1 114 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 59 147 kr | 76 400 kr | 77 021 kr | 67 979 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 231 215 kr | 204 304 kr | 199 351 kr | 190 353 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 420 639 kr | 540 605 kr | 478 174 kr | 369 583 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2014 och bedriver sedan dess vegetarisk restaurang på Stora Nygatan 18 i Malmö samt handel med sojabönor. Bolaget tog övertog verksamheten, som var bedriven i Guo Juan Yin:s enskilda firma sedan 2003.
Företrädare
- Guo Juan Y (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vegegården AB för organisationsnummer?
Vegegården AB har organisationsnummer 556987-2988 (5569872988).
Var ligger Vegegården AB?
Vegegården AB har sin registrerade adress Stora Nygatan 18, 21137 Malmö.
Vilken bransch är Vegegården AB verksamt i?
Vegegården AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vegegården AB?
Vegegården AB hade en nettoomsättning på 2 861 612 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vegegården AB?
Vegegården AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.