Sandslåns Taxi AB
Sandslåns Taxi AB har organisationsnummer 556987-4497 (5569874497)
Aktiebolag • Org.nr: 556987-4497
Om företaget
Sandslåns Taxi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kramfors. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 75 procent till 470 884 kr räkenskapsåret 2025 (1 913 991 kr föregående år).
2024: Fortsatt bantning av verksamheten påverkar omsättningen. 2025: Taxiverksamheten har avslutats under 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sandslåns Taxi AB 470 884 kr och redovisade ett resultat på 43 547 kr. Rörelsemarginalen var -24,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 69,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 2296,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,5 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -24,6 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,3 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2296,9 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -75,4 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 377 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 319 000 kr | 378 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 738 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Kramfors.
- Plats 285 av 434 aktiebolag med säte i Kramfors.
- Plats 3 699 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 193 483 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,3 procent | 14,6 procent | 7,1 procent | -5,9 procent | -24,5 procent |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 13,7 procent | 6,2 procent | -6,3 procent | -24,6 procent |
| Soliditet | 16,3 procent | 32,7 procent | 39,9 procent | 55,4 procent | 69,3 procent |
| Kassalikviditet | 113,6 procent | 209,7 procent | 247,6 procent | 448,6 procent | 2296,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 procent | 48,9 procent | 27,2 procent | 1,4 procent | 6,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 83,0 procent | 33,8 procent | -35,1 procent | -35,5 procent | -75,4 procent |
| Omsättning per anställd | 854 000 kr | 914 000 kr | 848 000 kr | 766 000 kr | 377 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 446 000 kr | 461 000 kr | 478 000 kr | 533 000 kr | 319 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jättestagatan 3987234 Kramfors
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Jättestagatan 39 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva taxiverksamhet och transporter av personer och varor. Samt bedriva personal uthyrning inom kunskapsområdet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 867 264 kr | 3 417 460 kr | 4 571 903 kr | 2 967 986 kr | 1 913 991 kr | 470 884 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 100 348 kr | 78 kr | 23 869 kr | 123 480 kr | 51 055 kr | 100 845 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 294 364 kr | 645 952 kr | 1 005 657 kr | 709 764 kr | 427 817 kr | 122 395 kr |
| Övriga externa kostnader | 177 322 kr | 156 937 kr | 151 315 kr | 119 565 kr | 96 467 kr | 85 814 kr |
| Personalkostnader | 1 051 071 kr | 1 784 968 kr | 2 304 981 kr | 1 673 817 kr | 1 333 516 kr | 398 951 kr |
| Avskrivningar | 323 353 kr | 511 650 kr | 468 312 kr | 378 483 kr | 220 741 kr | 79 820 kr |
| Rörelseresultat | 121 502 kr | 318 031 kr | 665 507 kr | 209 837 kr | -113 495 kr | -115 251 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 411 kr | 3 774 kr | 19 557 kr | 570 kr |
| Räntekostnader | 41 298 kr | 52 088 kr | 43 384 kr | 30 524 kr | 27 409 kr | 662 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 80 204 kr | 265 943 kr | 626 534 kr | 183 087 kr | -121 347 kr | -115 843 kr |
| Bokslutsdispositioner | -79 800 kr | -120 555 kr | -73 235 kr | 111 506 kr | 140 711 kr | 174 566 kr |
| Skatt | 342 kr | 30 141 kr | 114 433 kr | 64 412 kr | 6 931 kr | 15 176 kr |
| Årets resultat | 62 kr | 115 247 kr | 438 866 kr | 230 181 kr | 12 433 kr | 43 547 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 458 975 kr | 1 808 325 kr | 1 310 650 kr | 873 494 kr | 467 608 kr | 190 933 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 436 275 kr | 1 785 625 kr | 1 087 950 kr | 750 794 kr | 344 908 kr | 90 933 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 700 kr | 22 700 kr | 222 700 kr | 122 700 kr | 122 700 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 721 032 kr | 1 004 106 kr | 1 435 404 kr | 1 251 978 kr | 1 084 412 kr | 824 247 kr |
| Kortfristiga fordringar | 161 527 kr | 366 035 kr | 525 912 kr | 248 506 kr | 163 724 kr | 10 779 kr |
| Kassa och bank | 559 505 kr | 573 071 kr | 909 492 kr | 1 003 472 kr | 920 688 kr | 813 468 kr |
| Summa tillgångar | 2 180 007 kr | 2 812 431 kr | 2 746 054 kr | 2 125 472 kr | 1 552 020 kr | 1 015 180 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 343 089 kr | 458 336 kr | 897 202 kr | 847 382 kr | 859 815 kr | 703 362 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 293 027 kr | 293 089 kr | 408 336 kr | 567 201 kr | 797 382 kr | 609 815 kr |
| Årets resultat | 62 kr | 115 247 kr | 438 866 kr | 230 181 kr | 12 433 kr | 43 547 kr |
| Obeskattade reserver | 508 926 kr | 629 481 kr | 702 716 kr | 591 210 kr | 450 499 kr | 275 933 kr |
| Kortfristiga skulder | 632 862 kr | 883 553 kr | 684 436 kr | 505 706 kr | 241 706 kr | 35 885 kr |
| Leverantörsskulder | 52 120 kr | 41 307 kr | 66 054 kr | 53 507 kr | 27 777 kr | 3 960 kr |
| Skatteskulder | 1 923 kr | 0 kr | 85 165 kr | 22 029 kr | 0 kr | 6 994 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 227 837 kr | 292 470 kr | 99 592 kr | 107 099 kr | 143 272 kr | 24 931 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 180 007 kr | 2 812 431 kr | 2 746 054 kr | 2 125 472 kr | 1 552 020 kr | 1 015 180 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver taxiverksamhet samt utför transporter av personer och varor.
Taxiverksamheten är avslutad from1/7 2025
Styrelsen kommer att besluta om att bolaget ska träda i frivillig likvidation på bolagsstämman.
Företrädare
- Annika T (styrelseledamot verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sandslåns Taxi AB för organisationsnummer?
Sandslåns Taxi AB har organisationsnummer 556987-4497 (5569874497).
Var ligger Sandslåns Taxi AB?
Sandslåns Taxi AB har sin registrerade adress Jättestagatan 39, 87234 Kramfors.
Vilken bransch är Sandslåns Taxi AB verksamt i?
Sandslåns Taxi AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sandslåns Taxi AB?
Sandslåns Taxi AB hade en nettoomsättning på 470 884 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sandslåns Taxi AB?
Sandslåns Taxi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kramfors
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.