
Oriri Energy Management AB
Oriri Energy Management AB har organisationsnummer 556987-9439 (5569879439)
Aktiebolag • Org.nr: 556987-9439
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikOskarström
Om företaget
Oriri Energy Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oskarström. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig fritids- och nöjesverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som electric utility company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Kontaktuppgifter
Kategori: Electric utility company
Telefon: +46705104970
Hemsida: www.elupphandling.nu
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 2 551 404 kr räkenskapsåret 2025 (2 228 907 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Oriri Energy Management AB 2 551 404 kr och redovisade ett resultat på 252 142 kr. Rörelsemarginalen var 14,1 procent, under branschens median (median 16,2 procent). Soliditeten var 31,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 158,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 310,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 31,9 procent | 63,9 procent | 41,9 procent till 85,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 158,8 procent | 310,8 procent | 174,1 procent till 672,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 51,2 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,5 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 276 000 kr | 1 193 000 kr | 579 000 kr till 1 797 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 581 000 kr | 632 000 kr | 288 000 kr till 848 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 391 av 2 317 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 3 av 24 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Halmstad.
- Plats 538 av 2 697 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 2 108 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 67 479 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,3 procent | 15,3 procent | 20,1 procent | 20,5 procent | 14,1 procent |
| Vinstmarginal | 16,3 procent | 15,2 procent | 20,2 procent | 20,6 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 50,0 procent | 28,3 procent | 33,5 procent | 29,0 procent | 31,9 procent |
| Kassalikviditet | 169,0 procent | 185,4 procent | 210,1 procent | 149,7 procent | 158,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,0 procent | 72,6 procent | 87,3 procent | 73,0 procent | 51,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -27,4 procent | -25,6 procent | 61,2 procent | -6,0 procent | 14,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 975 000 kr | 735 000 kr | 1 185 000 kr | 1 114 000 kr | 1 276 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 928 000 kr | 354 000 kr | 640 000 kr | 541 000 kr | 581 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Öja 40531392 Oskarström
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Öja 405 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva management- och konsultverksamhet inom energibranschen, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 342 970 kr | 2 721 810 kr | 1 975 038 kr | 1 470 062 kr | 2 370 147 kr | 2 228 907 kr | 2 551 404 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 135 kr | -75 kr | 0 kr | 1 197 kr | 7 367 kr | 2 211 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 730 914 kr | 165 915 kr | 18 808 kr | 25 831 kr | 77 176 kr | 407 940 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 145 047 kr | 405 697 kr | 490 467 kr | 448 756 kr | 513 124 kr | 589 702 kr | 583 932 kr |
| Personalkostnader | 1 060 850 kr | 989 035 kr | 928 257 kr | 707 678 kr | 1 279 773 kr | 1 081 157 kr | 1 161 101 kr |
| Avskrivningar | - | - | 24 115 kr | 24 115 kr | 24 115 kr | 24 115 kr | 24 113 kr |
| Rörelseresultat | 137 073 kr | 596 299 kr | 321 661 kr | 224 939 kr | 475 594 kr | 457 890 kr | 359 203 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 kr | 3 688 kr | 1 990 kr | 424 kr |
| Räntekostnader | 130 kr | 351 kr | 2 kr | 1 222 kr | 580 kr | 0 kr | 1 762 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 136 943 kr | 595 948 kr | 321 659 kr | 223 724 kr | 478 702 kr | 459 880 kr | 357 865 kr |
| Bokslutsdispositioner | 17 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 52 898 kr | 145 699 kr | 87 564 kr | 77 740 kr | 127 553 kr | 131 870 kr | 105 723 kr |
| Årets resultat | 101 045 kr | 450 249 kr | 234 095 kr | 145 984 kr | 351 149 kr | 328 010 kr | 252 142 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 106 458 kr | 430 343 kr | 526 228 kr | 797 095 kr | 1 013 938 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 96 458 kr | 72 343 kr | 48 228 kr | 24 113 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 10 000 kr | 358 000 kr | 478 000 kr | 772 982 kr | 1 013 938 kr |
| Omsättningstillgångar | 437 770 kr | 927 819 kr | 471 666 kr | 279 310 kr | 675 363 kr | 753 554 kr | 530 176 kr |
| Kortfristiga fordringar | 222 290 kr | 437 787 kr | 311 383 kr | 111 068 kr | 201 379 kr | 483 784 kr | 405 884 kr |
| Kassa och bank | 215 480 kr | 490 032 kr | 160 283 kr | 168 242 kr | 473 984 kr | 269 770 kr | 124 292 kr |
| Summa tillgångar | 437 770 kr | 927 819 kr | 578 124 kr | 709 653 kr | 1 201 591 kr | 1 550 649 kr | 1 544 114 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 180 677 kr | 500 926 kr | 289 021 kr | 201 005 kr | 402 154 kr | 449 164 kr | 492 306 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 29 632 kr | 677 kr | 4 926 kr | 5 021 kr | 1 005 kr | 71 154 kr | 190 164 kr |
| Årets resultat | 101 045 kr | 450 249 kr | 234 095 kr | 145 984 kr | 351 149 kr | 328 010 kr | 252 142 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 257 093 kr | 426 893 kr | 279 103 kr | 150 648 kr | 321 437 kr | 503 485 kr | 333 808 kr |
| Leverantörsskulder | 128 416 kr | 245 556 kr | 54 939 kr | 23 766 kr | 40 444 kr | 29 083 kr | 110 814 kr |
| Skatteskulder | 45 736 kr | 111 411 kr | 139 251 kr | 30 802 kr | 96 209 kr | 155 132 kr | 72 005 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 441 kr | 63 426 kr | 66 913 kr | 78 080 kr | 72 283 kr | 200 662 kr | 50 894 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 437 770 kr | 927 819 kr | 578 124 kr | 709 653 kr | 1 201 591 kr | 1 550 649 kr | 1 544 114 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva management- och konsultverksamhet inom energibranchen, samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Flemming C (verkställande direktör)
- Camilla C
- Pontus C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Oriri Energy Management AB för organisationsnummer?
Oriri Energy Management AB har organisationsnummer 556987-9439 (5569879439).
Var ligger Oriri Energy Management AB?
Oriri Energy Management AB har sin registrerade adress Öja 405, 31392 Oskarström.
Vilken bransch är Oriri Energy Management AB verksamt i?
Oriri Energy Management AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Oriri Energy Management AB?
Oriri Energy Management AB hade en nettoomsättning på 2 551 404 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Oriri Energy Management AB?
Oriri Energy Management AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Oriri Energy Management AB någon utdelning?
Styrelsen i Oriri Energy Management AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-10-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.