Klenfeldt Invest AB
Klenfeldt Invest AB har organisationsnummer 556988-7267
Aktiebolag • Org.nr: 556988-7267
Om företaget
Klenfeldt Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vänersborg. Verksamheten startade 2014 och har 12 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Adress
Tenggrenstorpsvägen 746256 Vänersborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
- 71122Teknisk konsultverksamhet inom industriteknikHuvudbransch
- 68202Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- 64212Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- 68203Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- 71123Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -10 kr | -4 kr | 0 kr | - | - | 674 998 kr |
| Övriga externa kostnader | 500 kr | 500 kr | 500 kr | 750 kr | 2 650 kr | 131 188 kr |
| Personalkostnader | 758 210 kr | 717 641 kr | 733 178 kr | 746 036 kr | 775 295 kr | 804 462 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 11 000 kr |
| Rörelseresultat | -758 720 kr | -718 145 kr | -733 678 kr | -746 786 kr | -777 945 kr | -271 652 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 21 kr | 18 791 kr | 16 585 kr | 26 038 kr |
| Räntekostnader | 24 kr | 0 kr | -9 066 kr | 0 kr | - | 3 918 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 734 704 kr | 2 058 683 kr | 1 064 470 kr | 2 096 674 kr | 938 577 kr | -100 362 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | -500 000 kr | 400 000 kr | 500 000 kr |
| Skatt | 582 657 kr | 424 844 kr | 217 601 kr | 323 757 kr | 280 946 kr | 83 312 kr |
| Årets resultat | 2 152 047 kr | 1 633 839 kr | 846 869 kr | 1 272 917 kr | 1 057 631 kr | 316 326 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 570 702 kr | 5 859 926 kr | 6 575 107 kr | 8 279 091 kr | 7 212 660 kr | 6 254 171 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 109 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 570 702 kr | 5 859 926 kr | 6 575 107 kr | 8 279 091 kr | 7 212 660 kr | 6 145 171 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 406 106 kr | 3 320 692 kr | 2 998 971 kr | 2 787 098 kr | 4 012 531 kr | 4 811 493 kr |
| Kortfristiga fordringar | 222 929 kr | 583 747 kr | 1 423 391 kr | 814 374 kr | 767 844 kr | 973 018 kr |
| Kassa och bank | 2 183 177 kr | 2 736 945 kr | 1 575 580 kr | 1 972 724 kr | 3 244 687 kr | 3 838 475 kr |
| Summa tillgångar | 7 976 808 kr | 9 180 618 kr | 9 574 078 kr | 11 066 189 kr | 11 225 191 kr | 11 065 664 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 7 147 377 kr | 8 531 216 kr | 9 128 085 kr | 10 141 002 kr | 10 698 633 kr | 10 664 959 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 945 330 kr | 6 847 377 kr | 8 231 216 kr | 8 818 085 kr | 9 591 002 kr | 10 298 633 kr |
| Årets resultat | 2 152 047 kr | 1 633 839 kr | 846 869 kr | 1 272 917 kr | 1 057 631 kr | 316 326 kr |
| Obeskattade reserver | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 900 000 kr | 500 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 429 431 kr | 249 402 kr | 45 993 kr | 25 187 kr | 26 558 kr | 90 007 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 3 260 kr |
| Skatteskulder | 380 760 kr | 226 307 kr | 9 423 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 671 kr | 23 095 kr | 36 570 kr | 25 187 kr | 26 558 kr | 82 829 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 976 808 kr | 9 180 618 kr | 9 574 078 kr | 11 066 189 kr | 11 225 191 kr | 11 065 664 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Vänersborg registrerades år 2014 och bedriver genom det delägda handelsbolaget Artfex Production HB och aktiebolaget Artfex AB tillverkning och försäljning av hundburar och skyddsgaller för fordon.
Under året har det förvärvats aktier i Artfex fastighetsförvaltning AB
Företrädare
- Sven Markus K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-03
- Status
- Verksam