X-Dental AB
X-Dental AB har organisationsnummer 556989-8884 (5569898884)
Aktiebolag • Org.nr: 556989-8884
Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvarorNorrtälje
Om företaget
X-Dental AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46460). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig reklamverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 56 procent till 4 303 363 kr räkenskapsåret 2026 (2 763 384 kr föregående år).
Företaget har ökat omsättningen med 1 539 979 kr, dels genom bredare marknad av produkter men även ökad försäljning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte X-Dental AB 4 303 363 kr och redovisade ett resultat på 332 144 kr. Rörelsemarginalen var 9,1 procent, över branschens median (median 8,3 procent). Soliditeten var 50,0 procent, under branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 319,4 procent, över branschens median (median 202,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 8,3 procent | 2,1 procent till 23,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,2 procent | 7,9 procent | 2,0 procent till 25,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 50,0 procent | 62,1 procent | 37,6 procent till 85,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 319,4 procent | 202,3 procent | 149,0 procent till 469,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 procent | 10,6 procent | -7,5 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 55,7 procent | 16,5 procent | -14,7 procent till 45,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 869 000 kr | 1 624 000 kr | 677 000 kr till 3 390 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 584 000 kr | 471 000 kr | 180 000 kr till 705 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 92 av 451 aktiebolag inom partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror.
- Plats 277 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 12 945 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 41 989 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,2 procent | 10,4 procent | 6,2 procent | 1,4 procent | 9,1 procent |
| Vinstmarginal | 25,8 procent | 11,8 procent | 6,9 procent | 1,6 procent | 11,2 procent |
| Soliditet | 51,9 procent | 44,8 procent | 56,1 procent | 60,5 procent | 50,0 procent |
| Kassalikviditet | 366,8 procent | 238,1 procent | 608,4 procent | 535,1 procent | 319,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 procent | 15,9 procent | 10,8 procent | 6,3 procent | 21,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 39,0 procent | 7,3 procent | -2,3 procent | 7,9 procent | 55,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 446 000 kr | 2 623 000 kr | 2 562 000 kr | 2 763 000 kr | 2 869 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 30 000 kr | 28 000 kr | 405 000 kr | 775 000 kr | 584 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pilgatan 2976132 Norrtälje
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Pilgatan 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning, service och konsultverksamhet inom dentalprodukter, främst lustgasutrustning och kirurgiska handinstrument, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom media såsom försäljning och marknadsföring.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 759 753 kr | 2 445 539 kr | 2 623 299 kr | 2 561 800 kr | 2 763 384 kr | 4 303 363 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 521 kr | 106 304 kr | 0 kr | - | 80 000 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 915 886 kr | 1 017 818 kr | 1 468 680 kr | 1 247 283 kr | 1 367 397 kr | 2 390 039 kr |
| Övriga externa kostnader | 432 215 kr | 858 506 kr | 849 148 kr | 747 245 kr | 657 921 kr | 641 961 kr |
| Personalkostnader | 124 417 kr | 30 167 kr | 28 126 kr | 404 716 kr | 775 051 kr | 875 923 kr |
| Avskrivningar | 417 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 4 583 kr |
| Rörelseresultat | 290 339 kr | 640 352 kr | 272 345 kr | 157 556 kr | 38 015 kr | 390 857 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 5 192 kr | 37 980 kr | 21 242 kr | 5 763 kr | 63 140 kr |
| Räntekostnader | 12 460 kr | 15 211 kr | 212 kr | 2 586 kr | 377 kr | 380 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 277 886 kr | 630 333 kr | 310 113 kr | 176 212 kr | 43 401 kr | 483 557 kr |
| Bokslutsdispositioner | -64 083 kr | -73 250 kr | -17 675 kr | 21 425 kr | 80 000 kr | -56 417 kr |
| Skatt | 46 412 kr | 118 721 kr | 68 177 kr | 50 389 kr | 31 783 kr | 94 996 kr |
| Årets resultat | 167 391 kr | 438 362 kr | 224 261 kr | 147 248 kr | 91 618 kr | 332 144 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 24 583 kr | 219 583 kr | 334 583 kr | 329 583 kr | 374 583 kr | 80 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 583 kr | 19 583 kr | 14 583 kr | 9 583 kr | 4 583 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 200 000 kr | 320 000 kr | 320 000 kr | 370 000 kr | 80 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 023 600 kr | 2 455 076 kr | 2 813 407 kr | 2 092 022 kr | 2 023 135 kr | 2 985 376 kr |
| Varulager | 151 349 kr | 217 959 kr | 333 689 kr | 284 086 kr | 228 316 kr | 335 400 kr |
| Kortfristiga fordringar | 211 020 kr | 596 507 kr | 895 353 kr | 377 766 kr | 815 794 kr | 1 632 574 kr |
| Kassa och bank | 1 341 231 kr | 1 340 610 kr | 1 224 365 kr | 1 070 170 kr | 619 025 kr | 1 017 402 kr |
| Summa tillgångar | 2 048 183 kr | 2 674 659 kr | 3 147 990 kr | 2 421 605 kr | 2 397 718 kr | 3 065 376 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 129 054 kr | 1 387 416 kr | 1 411 678 kr | 1 358 925 kr | 1 450 543 kr | 1 532 687 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 911 663 kr | 899 054 kr | 1 137 417 kr | 1 161 677 kr | 1 308 925 kr | 1 150 543 kr |
| Årets resultat | 167 391 kr | 438 362 kr | 224 261 kr | 147 248 kr | 91 618 kr | 332 144 kr |
| Obeskattade reserver | 604 083 kr | 677 333 kr | 695 008 kr | 673 583 kr | 593 583 kr | 650 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 315 046 kr | 609 910 kr | 1 041 304 kr | 297 181 kr | 335 446 kr | 829 794 kr |
| Leverantörsskulder | 141 148 kr | 292 799 kr | 784 750 kr | 171 842 kr | 143 818 kr | 167 475 kr |
| Skatteskulder | 28 582 kr | 68 721 kr | 76 898 kr | -48 787 kr | 0 kr | 73 508 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 110 445 kr | 194 227 kr | 153 394 kr | 143 398 kr | 132 168 kr | 370 157 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 048 183 kr | 2 674 659 kr | 3 147 990 kr | 2 421 605 kr | 2 397 718 kr | 3 065 376 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Norrtälje Kommun, Stockholms län registrerades år 2014 och bedriver sedan desstillverkning och försäljning, service och konsultverksamhet inom dentalprodukter, främst lustgasutrustning ochkirurgiska handinstrument, samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Christer Johan Tore J (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrtälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har X-Dental AB för organisationsnummer?
X-Dental AB har organisationsnummer 556989-8884 (5569898884).
Var ligger X-Dental AB?
X-Dental AB har sin registrerade adress Pilgatan 29, 76132 Norrtälje.
Vilken bransch är X-Dental AB verksamt i?
X-Dental AB är registrerat i branschen partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter X-Dental AB?
X-Dental AB hade en nettoomsättning på 4 303 363 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har X-Dental AB?
X-Dental AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår X-Dental AB någon utdelning?
Styrelsen i X-Dental AB föreslog en utdelning på 1 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- X-Dental AB (Företagsnamn)
- Big Screen Roslagen (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att äga och finansiera digitala eller analoga reklamskyltar, inomhus och utomhus. Annonsförsäljning till dessa samt övrig verksamhet knutet till reklamskyltarna.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.