Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB
Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB har organisationsnummer 556990-7115 (5569907115)
Aktiebolag • Org.nr: 556990-7115
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerRamlösa
Om företaget
Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ramlösa. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 654 000 kr räkenskapsåret 2025 (623 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB 654 000 kr och redovisade ett resultat på 384 411 kr. Rörelsemarginalen var 74,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 94,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 665,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,3 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 74,0 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,7 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 665,8 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,0 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 692 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 18 av 45 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Helsingborg.
- Plats 2 283 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 20 319 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 175 275 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,5 procent | 82,4 procent | 74,3 procent |
| Vinstmarginal | 56,1 procent | 82,5 procent | 74,0 procent |
| Soliditet | 52,3 procent | 92,2 procent | 94,7 procent |
| Kassalikviditet | 72,7 procent | 345,2 procent | 665,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,3 procent | 36,8 procent | 30,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,4 procent | 5,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gravörgatan 2625360 Ramlösa
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Gravörgatan 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och hyra ut lokaler samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 534 535 kr | 623 447 kr | 653 847 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 958 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 197 833 kr | 78 408 kr | 135 907 kr |
| Avskrivningar | 30 467 kr | 31 667 kr | 32 267 kr |
| Rörelseresultat | 318 193 kr | 513 371 kr | 485 673 kr |
| Ränteintäkter | 1 085 kr | 147 kr | -10 kr |
| Räntekostnader | 19 345 kr | 3 kr | 1 204 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 299 933 kr | 513 515 kr | 484 459 kr |
| Bokslutsdispositioner | 100 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 82 645 kr | 105 752 kr | 100 048 kr |
| Årets resultat | 317 288 kr | 407 763 kr | 384 411 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 875 734 kr | 880 067 kr | 847 800 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 875 734 kr | 880 067 kr | 847 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 464 652 kr | 321 894 kr | 465 193 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 046 kr | 8 533 kr | 17 769 kr |
| Kassa och bank | 452 606 kr | 313 361 kr | 447 424 kr |
| Summa tillgångar | 1 340 386 kr | 1 201 961 kr | 1 312 993 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 700 952 kr | 1 108 716 kr | 1 243 127 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 333 664 kr | 650 952 kr | 808 716 kr |
| Årets resultat | 317 288 kr | 407 763 kr | 384 411 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 639 434 kr | 93 245 kr | 69 866 kr |
| Leverantörsskulder | 6 818 kr | 5 476 kr | 6 772 kr |
| Skatteskulder | 41 445 kr | 87 397 kr | 62 672 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 372 kr | 422 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 340 386 kr | 1 201 961 kr | 1 312 993 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget kommer att säljas till närståendes bolag till bedömt marknadspris med fortsatt drift som tidigare.
Företrädare
- Hans K (styrelseledamot)
Undertecknad i Den dag som framgår av min elektroniska underskrift 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB för organisationsnummer?
Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB har organisationsnummer 556990-7115 (5569907115).
Var ligger Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB?
Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB har sin registrerade adress Gravörgatan 26, 25360 Ramlösa.
Vilken bransch är Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB verksamt i?
Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB?
Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB hade en nettoomsättning på 654 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB någon utdelning?
Styrelsen i Fastighetsbolaget E4:an i Ramlösa AB föreslog en utdelning på 540 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.