Tellander Holding AB
Tellander Holding AB har organisationsnummer 556990-7602
Aktiebolag • Org.nr: 556990-7602
Om företaget
Tellander Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2014 och har 12 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som investmentverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64991). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (51 999 kr föregående år).
Inga nya uppdrag har tillkommit under året.
Adress
Vasavägen 2518142 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål att förvärva och inneha aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 51 999 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 194 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 500 kr | 500 kr | 500 kr | 990 kr | 98 542 kr | 65 828 kr | 63 743 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -500 kr | -500 kr | -500 kr | -990 kr | -98 736 kr | -13 829 kr | -63 743 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 306 kr | 127 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -500 kr | -500 kr | -500 kr | -990 kr | -98 430 kr | -2 052 kr | -63 743 kr |
| Årets resultat | -500 kr | -500 kr | -500 kr | -990 kr | -98 430 kr | -2 052 kr | -63 743 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 9 339 974 kr | 12 900 737 kr | 21 637 382 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 9 339 974 kr | 12 900 737 kr | 21 637 382 kr |
| Omsättningstillgångar | 47 708 kr | 47 208 kr | 46 708 kr | 45 718 kr | 34 193 kr | 69 052 kr | 415 077 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | 9 411 kr | 12 358 kr | 378 896 kr |
| Kassa och bank | 47 708 kr | 47 208 kr | 46 708 kr | 45 718 kr | 24 782 kr | 56 694 kr | 36 181 kr |
| Summa tillgångar | 47 708 kr | 47 208 kr | 46 708 kr | 45 718 kr | 9 374 167 kr | 12 969 789 kr | 22 052 459 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 47 708 kr | 47 208 kr | 46 708 kr | 45 718 kr | 9 352 207 kr | 12 969 789 kr | 22 049 930 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -1 792 kr | -2 292 kr | -2 792 kr | -3 292 kr | 9 400 637 kr | 12 921 841 kr | 22 063 673 kr |
| Årets resultat | -500 kr | -500 kr | -500 kr | -990 kr | -98 430 kr | -2 052 kr | -63 743 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | 21 960 kr | 0 kr | 2 529 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | - | 2 529 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 21 960 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 47 708 kr | 47 208 kr | 46 708 kr | 45 718 kr | 9 374 167 kr | 12 969 789 kr | 22 052 459 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har till föremål att förvärva och inneha aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholms Län.
Företrädare
- Per Jonas T (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-17
- Status
- Verksam