Albatris Investment Advisory AB
Albatris Investment Advisory AB har organisationsnummer 556990-7800 (5569907800)
Aktiebolag • Org.nr: 556990-7800
Om företaget
Albatris Investment Advisory AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 5 065 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 204 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Albatris Investment Advisory AB 5 065 000 kr och redovisade ett resultat på 35 641 kr. Rörelsemarginalen var 74,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 4,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 73,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 77,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 73,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 012 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 427 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 6 983 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 172 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 36 374 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 1,0 procent | 1,9 procent | 57,0 procent | 74,5 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 0,5 procent | 2,9 procent | 55,7 procent | 77,9 procent |
| Soliditet | 1,3 procent | 1,5 procent | 2,7 procent | 2,7 procent | 4,5 procent |
| Kassalikviditet | 25,0 procent | 29,5 procent | 12,7 procent | 65,3 procent | 73,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,8 procent | 12,2 procent | 38,0 procent | 10,1 procent | 12,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 62,9 procent | 18,3 procent | 2,3 procent | -2,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 811143 Stockholm
Bolag på samma adress
168 andra bolag har Kungsgatan 8 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva konsult och rådgivning verksamhet avseende investeringar, finansiering och idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 2 640 037 kr | 4 299 766 kr | 5 086 745 kr | 5 203 715 kr | 5 064 769 kr |
| Övriga externa kostnader | 72 030 kr | 2 812 kr | 2 052 754 kr | 3 400 222 kr | 3 905 844 kr | 1 502 975 kr | 316 094 kr |
| Rörelseresultat | -72 030 kr | -2 812 kr | 50 757 kr | 42 817 kr | 97 664 kr | 2 967 559 kr | 3 774 688 kr |
| Ränteintäkter | 87 kr | 0 kr | 39 112 kr | 52 817 kr | 47 621 kr | 128 679 kr | 219 791 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 0 kr | - | 74 232 kr | -499 kr | 198 443 kr | 49 212 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -71 948 kr | -2 812 kr | 89 869 kr | 21 402 kr | 145 784 kr | 2 897 795 kr | 3 945 267 kr |
| Bokslutsdispositioner | 80 000 kr | 0 kr | - | - | -35 000 kr | -2 865 000 kr | -3 900 000 kr |
| Skatt | - | - | 19 345 kr | 3 828 kr | 22 534 kr | 6 825 kr | 9 626 kr |
| Årets resultat | 8 052 kr | -2 812 kr | 70 524 kr | 17 574 kr | 88 250 kr | 25 970 kr | 35 641 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 6 186 900 kr | 8 501 557 kr | 7 868 447 kr | 7 868 447 kr | 4 098 779 kr | 2 186 343 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 6 186 900 kr | 8 501 557 kr | 7 868 447 kr | 7 868 447 kr | 4 098 779 kr | 2 186 343 kr |
| Omsättningstillgångar | 59 020 kr | 106 533 kr | 1 427 101 kr | 1 974 264 kr | 666 485 kr | 5 287 407 kr | 4 270 334 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 58 639 kr | 1 100 kr | 603 061 kr | 250 000 kr | 125 000 kr | 3 987 315 kr | 4 259 009 kr |
| Kassa och bank | 381 kr | 105 433 kr | 824 040 kr | 1 724 264 kr | 541 485 kr | 1 300 092 kr | 11 325 kr |
| Summa tillgångar | 59 020 kr | 6 293 433 kr | 9 928 658 kr | 9 842 711 kr | 8 534 932 kr | 9 386 186 kr | 6 456 677 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 58 564 kr | 55 752 kr | 126 277 kr | 143 851 kr | 232 100 kr | 258 071 kr | 293 712 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 968 kr | 8 564 kr | 5 753 kr | 76 277 kr | 93 850 kr | 182 101 kr | 208 071 kr |
| Årets resultat | 8 052 kr | -2 812 kr | 70 524 kr | 17 574 kr | 88 250 kr | 25 970 kr | 35 641 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 35 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 456 kr | 6 237 681 kr | 5 702 218 kr | 6 690 435 kr | 5 259 407 kr | 8 099 812 kr | 5 800 505 kr |
| Skatteskulder | 456 kr | 0 kr | 19 346 kr | 4 408 kr | 22 534 kr | 2 381 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 2 037 681 kr | 580 584 kr | 29 350 kr | 14 012 kr | 10 584 kr | 10 585 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 59 020 kr | 6 293 433 kr | 9 928 658 kr | 9 842 711 kr | 8 534 932 kr | 9 386 186 kr | 6 456 677 kr |
Företrädare
- Arash T
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Albatris Investment Advisory AB för organisationsnummer?
Albatris Investment Advisory AB har organisationsnummer 556990-7800 (5569907800).
Var ligger Albatris Investment Advisory AB?
Albatris Investment Advisory AB har sin registrerade adress Kungsgatan 8, 11143 Stockholm.
Vilken bransch är Albatris Investment Advisory AB verksamt i?
Albatris Investment Advisory AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Albatris Investment Advisory AB?
Albatris Investment Advisory AB hade en nettoomsättning på 5 065 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.