Elino Elinstallationer i Norrköping AB
Elino Elinstallationer i Norrköping AB har organisationsnummer 556990-9004 (5569909004)
Aktiebolag • Org.nr: 556990-9004
Om företaget
Elino Elinstallationer i Norrköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 55 procent till 7 394 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 756 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Elino Elinstallationer i Norrköping AB 7 394 000 kr och redovisade ett resultat på -338 937 kr. Rörelsemarginalen var -4,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 16,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 137,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,3 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,6 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 16,6 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 137,6 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -181,7 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 55,5 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 822 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 583 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 602 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 13 av 58 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Norrköping.
- Plats 338 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 997 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 26 068 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 2,5 procent | -4,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 2,5 procent | -4,6 procent |
| Soliditet | 42,7 procent | 43,1 procent | 52,6 procent | 24,6 procent | 16,6 procent |
| Kassalikviditet | 156,8 procent | 158,1 procent | 188,2 procent | 127,9 procent | 137,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,1 procent | 2,7 procent | 11,5 procent | 37,9 procent | -181,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -39,3 procent | - | - | - | 55,5 procent |
| Omsättning per anställd | 68 000 kr | 55 000 kr | 53 000 kr | 951 000 kr | 822 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 552 000 kr | 583 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kabelvägen 17c/o Elino Elinstallationer i Norrköping AB
60210 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva elinstallationer, såsom belysning, larm, solcellsanläggningar.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 397 kr | 68 452 kr | 55 031 kr | 53 148 kr | 4 756 490 kr | 7 394 454 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 959 kr | 0 kr | 150 kr | 0 kr | 11 266 kr | 89 238 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 595 kr | 21 867 kr | 24 260 kr | 5 049 kr | 269 602 kr | 746 225 kr |
| Personalkostnader | 2 483 kr | 200 kr | 0 kr | 0 kr | 2 758 363 kr | 5 247 634 kr |
| Avskrivningar | 863 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 421 kr | -1 074 kr | 5 749 kr | 22 360 kr | 120 933 kr | -319 463 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 242 kr | 254 kr | 75 kr |
| Räntekostnader | 1 539 kr | 352 kr | 1 151 kr | -72 kr | 120 kr | 19 549 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 882 kr | -1 426 kr | 4 598 kr | 22 674 kr | 121 067 kr | -338 937 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 1 577 kr | 0 kr | 861 kr | 4 766 kr | 26 100 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 4 305 kr | -1 426 kr | 3 737 kr | 17 908 kr | 94 967 kr | -338 937 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 314 257 kr | 313 242 kr | 319 293 kr | 295 526 kr | 1 018 862 kr | 1 124 372 kr |
| Varulager | 32 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr | 32 000 kr | 36 252 kr | 40 273 kr |
| Kortfristiga fordringar | 267 612 kr | 279 279 kr | 272 070 kr | 263 096 kr | 773 329 kr | 1 083 313 kr |
| Kassa och bank | 14 645 kr | 1 963 kr | 15 223 kr | 430 kr | 209 281 kr | 786 kr |
| Summa tillgångar | 314 257 kr | 313 242 kr | 319 293 kr | 295 526 kr | 1 018 862 kr | 1 124 372 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 135 249 kr | 133 823 kr | 137 559 kr | 155 467 kr | 250 434 kr | 186 497 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 80 944 kr | 85 249 kr | 83 822 kr | 87 559 kr | 105 467 kr | 475 434 kr |
| Årets resultat | 4 305 kr | -1 426 kr | 3 737 kr | 17 908 kr | 94 967 kr | -338 937 kr |
| Kortfristiga skulder | 179 008 kr | 179 419 kr | 181 734 kr | 140 059 kr | 768 428 kr | 787 875 kr |
| Leverantörsskulder | 941 kr | 20 478 kr | 19 353 kr | -5 161 kr | 307 200 kr | 119 443 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | -7 466 kr | 13 868 kr | 524 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 178 067 kr | 158 941 kr | 162 381 kr | 152 686 kr | 447 360 kr | 667 908 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 314 257 kr | 313 242 kr | 319 293 kr | 295 526 kr | 1 018 862 kr | 1 124 372 kr |
Företrädare
- Henrik A
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elino Elinstallationer i Norrköping AB för organisationsnummer?
Elino Elinstallationer i Norrköping AB har organisationsnummer 556990-9004 (5569909004).
Var ligger Elino Elinstallationer i Norrköping AB?
Elino Elinstallationer i Norrköping AB har sin registrerade adress Kabelvägen 17, 60210 Norrköping.
Vilken bransch är Elino Elinstallationer i Norrköping AB verksamt i?
Elino Elinstallationer i Norrköping AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elino Elinstallationer i Norrköping AB?
Elino Elinstallationer i Norrköping AB hade en nettoomsättning på 7 394 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Elino Elinstallationer i Norrköping AB?
Elino Elinstallationer i Norrköping AB hade i genomsnitt 9 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.