Anderssons Elteknik AB
Anderssons Elteknik AB har organisationsnummer 556990-9590 (5569909590)
Aktiebolag • Org.nr: 556990-9590
Om företaget
Anderssons Elteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kolmården. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). På Google Maps är verksamheten listad som elektriker.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 2 298 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 752 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anderssons Elteknik AB 2 298 000 kr och redovisade ett resultat på 298 793 kr. Rörelsemarginalen var 15,6 procent, över branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 85,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 383,2 procent, över branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,6 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,6 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 85,6 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 383,2 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 31,2 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 298 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 932 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 729 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 32 av 58 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Norrköping.
- Plats 1 007 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 2 909 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 74 438 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 18,4 procent | 6,2 procent | -4,0 procent | 15,6 procent |
| Vinstmarginal | 14,1 procent | 18,4 procent | 6,2 procent | -4,0 procent | 15,6 procent |
| Soliditet | 92,6 procent | 95,0 procent | 81,1 procent | 80,3 procent | 85,6 procent |
| Kassalikviditet | 707,8 procent | 840,2 procent | 281,2 procent | 251,0 procent | 383,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,5 procent | 22,5 procent | 7,9 procent | -5,4 procent | 18,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,5 procent | -9,2 procent | -9,0 procent | -19,4 procent | 31,2 procent |
| Omsättning per anställd | 2 634 000 kr | 2 391 000 kr | 2 175 000 kr | 1 752 000 kr | 2 298 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 866 000 kr | 915 000 kr | 920 000 kr | 934 000 kr | 932 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lavevägen 5c/o c/o Andreas Andersson
61892 Kolmården
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva elinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 700 581 kr | 2 634 330 kr | 2 390 778 kr | 2 174 951 kr | 1 751 761 kr | 2 297 855 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 1 614 kr |
| Övriga externa kostnader | 353 749 kr | 356 814 kr | 267 308 kr | 286 163 kr | 232 588 kr | 289 998 kr |
| Personalkostnader | 825 576 kr | 866 038 kr | 914 931 kr | 920 384 kr | 934 145 kr | 932 095 kr |
| Avskrivningar | 32 075 kr | 32 075 kr | 5 346 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 619 552 kr | 370 869 kr | 439 179 kr | 133 901 kr | -70 542 kr | 358 668 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 2 kr | 106 kr | 1 912 kr | 2 202 kr | 1 420 kr |
| Räntekostnader | 913 kr | 184 kr | 307 kr | 1 399 kr | 1 241 kr | 1 292 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 618 643 kr | 370 687 kr | 438 978 kr | 134 414 kr | -69 581 kr | 358 796 kr |
| Skatt | 137 972 kr | 78 879 kr | 91 840 kr | 28 257 kr | 0 kr | 60 003 kr |
| Årets resultat | 480 671 kr | 291 808 kr | 347 138 kr | 106 157 kr | -69 581 kr | 298 793 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 672 421 kr | 765 346 kr | 940 000 kr | 781 000 kr | 805 000 kr | 829 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 421 kr | 5 346 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 635 000 kr | 760 000 kr | 940 000 kr | 781 000 kr | 805 000 kr | 829 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 964 419 kr | 852 264 kr | 685 974 kr | 883 747 kr | 791 116 kr | 1 015 749 kr |
| Kortfristiga fordringar | 361 130 kr | 366 002 kr | 120 038 kr | 180 665 kr | 238 082 kr | 65 348 kr |
| Kassa och bank | 603 289 kr | 486 262 kr | 565 936 kr | 703 082 kr | 553 034 kr | 950 401 kr |
| Summa tillgångar | 1 636 840 kr | 1 617 610 kr | 1 625 974 kr | 1 664 747 kr | 1 596 116 kr | 1 844 749 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 505 387 kr | 1 497 195 kr | 1 544 333 kr | 1 350 490 kr | 1 280 909 kr | 1 579 701 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 974 716 kr | 1 155 387 kr | 1 147 195 kr | 1 194 333 kr | 1 300 490 kr | 1 230 908 kr |
| Årets resultat | 480 671 kr | 291 808 kr | 347 138 kr | 106 157 kr | -69 581 kr | 298 793 kr |
| Kortfristiga skulder | 131 453 kr | 120 415 kr | 81 641 kr | 314 257 kr | 315 207 kr | 265 048 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 91 944 kr | 74 536 kr | 81 641 kr | 314 257 kr | 315 207 kr | 265 048 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 636 840 kr | 1 617 610 kr | 1 625 974 kr | 1 664 747 kr | 1 596 116 kr | 1 844 749 kr |
Företrädare
- Andreas A
Undertecknad i Kolmården 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anderssons Elteknik AB för organisationsnummer?
Anderssons Elteknik AB har organisationsnummer 556990-9590 (5569909590).
Var ligger Anderssons Elteknik AB?
Anderssons Elteknik AB har sin registrerade adress Lavevägen 5, 61892 Kolmården.
Vilken bransch är Anderssons Elteknik AB verksamt i?
Anderssons Elteknik AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anderssons Elteknik AB?
Anderssons Elteknik AB hade en nettoomsättning på 2 298 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Anderssons Elteknik AB?
Anderssons Elteknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.