Jimmy Hanna Holding AB
Jimmy Hanna Holding AB har organisationsnummer 556991-3774 (5569913774)
Aktiebolag • Org.nr: 556991-3774
Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhetNacka
Om företaget
Jimmy Hanna Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 66190).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 184 procent till 1 422 000 kr räkenskapsåret 2025 (500 000 kr föregående år).
Ökningen av nettoomsättning är kopplat till ett löpande avtal avseende förmedlade tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jimmy Hanna Holding AB 1 422 000 kr och redovisade ett resultat på 2 222 668 kr. Rörelsemarginalen var 93,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 20,5 procent). Soliditeten var 47,5 procent, under branschens median (median 71,9 procent). Kassalikviditeten var 48,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 302,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 93,8 procent | 20,5 procent | -4,3 procent till 55,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 156,3 procent | 26,9 procent | -1,1 procent till 66,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,5 procent | 71,9 procent | 43,0 procent till 94,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 48,9 procent | 302,7 procent | 108,2 procent till 1054,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 procent | 2,2 procent | -4,7 procent till 32,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 184,4 procent | -5,5 procent | -54,8 procent till 23,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 232 av 1 056 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet.
- Plats 9 av 29 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet med säte i Nacka.
- Plats 1 400 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 37 790 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 115 091 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 95,0 procent | 93,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -1546,1 procent | 156,3 procent |
| Soliditet | 86,5 procent | 61,6 procent | 60,7 procent | 52,5 procent | 47,5 procent |
| Kassalikviditet | 109,6 procent | 145,5 procent | 130,8 procent | 67,6 procent | 48,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | -3,6 procent | -1,3 procent | -35,8 procent | 9,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 184,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västra Henriksborgsvägen 2913172 Nacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Västra Henriksborgsvägen 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 500 000 kr | 1 422 000 kr |
| Övriga externa kostnader | -2 617 kr | 10 591 kr | 144 580 kr | 12 160 kr | 24 813 kr | 87 798 kr |
| Rörelseresultat | 2 617 kr | -10 591 kr | -144 580 kr | -12 160 kr | 475 187 kr | 1 334 202 kr |
| Ränteintäkter | 9 409 kr | 60 971 kr | 60 971 kr | 60 971 kr | 60 971 kr | 60 971 kr |
| Räntekostnader | 11 645 kr | 204 041 kr | 762 844 kr | 468 103 kr | 2 651 744 kr | 905 432 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 381 kr | -153 660 kr | -1 068 350 kr | -419 292 kr | -7 730 708 kr | 2 222 668 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 50 000 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 381 kr | -153 660 kr | -1 068 350 kr | -369 292 kr | -7 730 708 kr | 2 222 668 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 26 116 165 kr | 30 317 186 kr | 43 240 691 kr | 43 240 691 kr | 38 147 084 kr | 46 860 009 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 116 165 kr | 30 317 186 kr | 43 240 691 kr | 43 240 691 kr | 38 147 084 kr | 46 860 009 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 812 597 kr | 5 265 523 kr | 5 022 274 kr | 5 101 582 kr | 3 001 596 kr | 3 273 767 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 536 294 kr | 2 997 265 kr | 2 654 326 kr | 2 825 297 kr | 2 973 769 kr | 2 748 240 kr |
| Kassa och bank | 92 659 kr | 84 614 kr | 184 304 kr | 92 641 kr | 27 827 kr | 525 527 kr |
| Summa tillgångar | 30 928 762 kr | 35 582 709 kr | 48 262 965 kr | 48 342 273 kr | 41 148 680 kr | 50 133 776 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 30 933 329 kr | 30 779 668 kr | 29 711 318 kr | 29 342 026 kr | 21 611 318 kr | 23 833 986 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 882 947 kr | 30 883 328 kr | 30 729 668 kr | 29 661 318 kr | 29 292 026 kr | 21 561 318 kr |
| Årets resultat | 381 kr | -153 660 kr | -1 068 350 kr | -369 292 kr | -7 730 708 kr | 2 222 668 kr |
| Kortfristiga skulder | -4 567 kr | 4 803 041 kr | 3 451 647 kr | 3 900 247 kr | 4 437 362 kr | 6 699 790 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | -4 567 kr | 4 599 000 kr | 2 998 690 kr | 3 048 690 kr | 3 067 705 kr | 4 838 118 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 30 928 762 kr | 35 582 709 kr | 48 262 965 kr | 48 342 273 kr | 41 148 680 kr | 50 133 776 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Nacka registrerades år 2014 och ska sedan dess äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Jimmy H (styrelseledamot)
Undertecknad i Nacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jimmy Hanna Holding AB för organisationsnummer?
Jimmy Hanna Holding AB har organisationsnummer 556991-3774 (5569913774).
Var ligger Jimmy Hanna Holding AB?
Jimmy Hanna Holding AB har sin registrerade adress Västra Henriksborgsvägen 29, 13172 Nacka.
Vilken bransch är Jimmy Hanna Holding AB verksamt i?
Jimmy Hanna Holding AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jimmy Hanna Holding AB?
Jimmy Hanna Holding AB hade en nettoomsättning på 1 422 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.