Noham Group AB
Noham Group AB har organisationsnummer 556992-7477 (5569927477)
Aktiebolag • Org.nr: 556992-7477
Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoderVintrie
Om företaget
Noham Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vintrie. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46210). Sidoverksamheter inkluderar värme- och sanitetsarbeten, uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar och partihandel med andra maskiner och annan utrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 275 495 kr räkenskapsåret 2025 (407 894 kr föregående år).
Verksamheten har minskat pga minskade inackorderingar och mindre sålt foder
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Noham Group AB 275 495 kr och redovisade ett resultat på -127 913 kr. Rörelsemarginalen var -46,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,6 procent). Soliditeten var 81,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 37,7 procent). Kassalikviditeten var 49,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 172,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -46,4 procent | 3,6 procent | -4,2 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -46,4 procent | 4,0 procent | -4,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,5 procent | 37,7 procent | 12,7 procent till 69,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 49,2 procent | 172,7 procent | 67,6 procent till 436,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -15,2 procent | 7,0 procent | -1,0 procent till 34,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -32,5 procent | -4,8 procent | -33,5 procent till 23,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 51 av 87 aktiebolag inom partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder.
- Plats 7 121 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 25 407 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 216 889 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -46,4 procent | -5,4 procent | -9,6 procent | 8,1 procent | -46,4 procent |
| Vinstmarginal | -46,7 procent | -5,8 procent | -11,7 procent | 4,6 procent | -46,4 procent |
| Soliditet | 15,1 procent | 16,4 procent | 69,3 procent | 73,1 procent | 81,5 procent |
| Kassalikviditet | 177,5 procent | 123,5 procent | 31,2 procent | 34,3 procent | 49,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -285,4 procent | 0,1 procent | -8,8 procent | 1,9 procent | -15,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -74,1 procent | -24,1 procent | 18,6 procent | -42,9 procent | -32,5 procent |
| Omsättning per anställd | 794 000 kr | 603 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 23 000 kr | -5 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ekströmsväg 5121845 Vintrie
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva konsultation, installation och servicearbete inom vvs, bygg och fastighet. Vidare skall företaget bedriva import, försäljning och näthandel inom inredning, bryggeriutrustning och bryggeritillbehör. Bolaget skall även äga och förvalta intresseföretag, koncernbolag, värdepapper samt fastigheter. Bolaget skall också bedriva utveckling och handel med alkoholhaltiga drycker, motorfordon och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva inackorderingsverksamhet för hästar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 068 098 kr | 793 579 kr | 602 689 kr | 714 946 kr | 407 894 kr | 275 495 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 016 136 kr | 619 370 kr | 411 140 kr | 361 045 kr | 191 367 kr | 244 750 kr |
| Övriga externa kostnader | 565 133 kr | 519 511 kr | 229 665 kr | 424 934 kr | 183 656 kr | 158 658 kr |
| Personalkostnader | 47 970 kr | 22 677 kr | -5 337 kr | -2 625 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 434 030 kr | -367 979 kr | -32 779 kr | -68 408 kr | 32 871 kr | -127 913 kr |
| Ränteintäkter | -749 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Räntekostnader | 3 768 kr | 40 kr | 0 kr | - | 103 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 428 931 kr | -370 659 kr | -34 878 kr | -83 533 kr | 18 586 kr | -127 913 kr |
| Bokslutsdispositioner | -107 232 kr | 0 kr | 35 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 68 841 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 252 858 kr | -370 659 kr | 122 kr | -83 533 kr | 18 586 kr | -127 913 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 513 636 kr | 369 949 kr | 369 949 kr | 1 271 624 kr | 1 271 624 kr | 974 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 240 005 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 110 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 273 631 kr | 339 949 kr | 339 949 kr | 1 241 624 kr | 1 241 624 kr | 864 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 350 293 kr | 491 719 kr | 422 671 kr | 103 588 kr | 58 209 kr | 62 189 kr |
| Varulager | 0 kr | 0 kr | - | - | - | 47 177 kr |
| Kortfristiga fordringar | 350 293 kr | 491 719 kr | 413 106 kr | 96 315 kr | 40 052 kr | 14 597 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 0 kr | 9 565 kr | 7 273 kr | 18 157 kr | 415 kr |
| Summa tillgångar | 863 929 kr | 861 668 kr | 792 620 kr | 1 375 212 kr | 1 329 833 kr | 1 036 189 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 500 546 kr | 129 887 kr | 130 009 kr | 953 476 kr | 972 062 kr | 844 149 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 197 688 kr | 450 546 kr | 79 887 kr | 987 009 kr | 903 476 kr | 922 062 kr |
| Årets resultat | 252 858 kr | -370 659 kr | 122 kr | -83 533 kr | 18 586 kr | -127 913 kr |
| Obeskattade reserver | 107 232 kr | 107 232 kr | 72 232 kr | 72 232 kr | 72 232 kr | 72 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 237 351 kr | 277 080 kr | 342 133 kr | 331 571 kr | 169 572 kr | 30 542 kr |
| Leverantörsskulder | 60 056 kr | 10 002 kr | 46 643 kr | 45 092 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 72 632 kr | 4 315 kr | 0 kr | -4 467 kr | -4 467 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 663 kr | 262 763 kr | 293 860 kr | 289 390 kr | 174 039 kr | 30 542 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 863 929 kr | 861 668 kr | 792 620 kr | 1 375 212 kr | 1 329 833 kr | 1 036 189 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultation, installation och service: Inom områdena VVS, bygg och fastighet.
Företrädare
- Lars Michael N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Noham Group AB för organisationsnummer?
Noham Group AB har organisationsnummer 556992-7477 (5569927477).
Var ligger Noham Group AB?
Noham Group AB har sin registrerade adress Ekströmsväg 51, 21845 Vintrie.
Vilken bransch är Noham Group AB verksamt i?
Noham Group AB är registrerat i branschen partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Noham Group AB?
Noham Group AB hade en nettoomsättning på 275 495 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.