Grey Light AB
Grey Light AB har organisationsnummer 556993-7302 (5569937302)
Aktiebolag • Org.nr: 556993-7302
Om företaget
Grey Light AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 20 procent till 150 000 kr räkenskapsåret 2025 (188 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Grey Light AB 150 000 kr och redovisade ett resultat på 79 008 kr. Rörelsemarginalen var 66,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 96,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 263,4 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 66,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 66,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 263,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -20,2 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 150 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 8 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 186 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 220 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 44 183 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 718 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 236 778 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 73,0 procent | 68,1 procent | 66,4 procent | 65,8 procent | 66,5 procent |
| Vinstmarginal | 72,8 procent | 29,1 procent | 90,7 procent | 78,7 procent | 66,7 procent |
| Soliditet | 96,2 procent | 95,7 procent | 96,3 procent | 97,6 procent | 96,3 procent |
| Kassalikviditet | 767,0 procent | 857,7 procent | 504,2 procent | 528,2 procent | 263,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 procent | 7,2 procent | 29,7 procent | 19,6 procent | 11,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 13,7 procent | -4,7 procent | 6,6 procent | -3,1 procent | -20,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 188 000 kr | 150 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 11 000 kr | 8 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sköntorpsvägen 112038 Årsta
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Sköntorpsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget tillhandahåller kontorsplatser för uthyrning samt erbjuder tjänster inom bl.a. fotografering, programmering, web och media.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 74200Fotoverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 167 965 kr | 190 825 kr | 182 475 kr | 193 920 kr | 187 699 kr | 149 930 kr |
| Övriga externa kostnader | 35 544 kr | 40 561 kr | 49 140 kr | 55 253 kr | 53 445 kr | 41 829 kr |
| Personalkostnader | 6 951 kr | 10 871 kr | 9 442 kr | 9 857 kr | 10 636 kr | 8 381 kr |
| Rörelseresultat | 125 470 kr | 139 373 kr | 123 892 kr | 128 810 kr | 123 618 kr | 99 713 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 127 kr | 114 kr | 76 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 125 466 kr | 139 373 kr | 52 784 kr | 175 732 kr | 148 050 kr | 99 789 kr |
| Skatt | 27 237 kr | 28 813 kr | 25 651 kr | 26 850 kr | 26 002 kr | 20 781 kr |
| Årets resultat | 98 229 kr | 110 560 kr | 27 133 kr | 148 882 kr | 122 048 kr | 79 008 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 109 565 kr | 258 565 kr | 247 452 kr | 424 247 kr | 558 565 kr | 658 565 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 109 565 kr | 258 565 kr | 247 452 kr | 424 247 kr | 558 565 kr | 658 565 kr |
| Omsättningstillgångar | 139 772 kr | 105 302 kr | 146 954 kr | 95 931 kr | 79 733 kr | 70 358 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 974 kr | 11 032 kr | 6 632 kr | 13 558 kr | 15 844 kr | 17 564 kr |
| Kassa och bank | 127 798 kr | 94 270 kr | 140 322 kr | 82 373 kr | 63 888 kr | 52 794 kr |
| Summa tillgångar | 249 337 kr | 363 867 kr | 394 406 kr | 520 178 kr | 638 298 kr | 728 923 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 239 578 kr | 350 138 kr | 377 271 kr | 501 153 kr | 623 202 kr | 702 210 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 91 349 kr | 189 578 kr | 300 138 kr | 327 271 kr | 476 154 kr | 598 202 kr |
| Årets resultat | 98 229 kr | 110 560 kr | 27 133 kr | 148 882 kr | 122 048 kr | 79 008 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 759 kr | 13 729 kr | 17 134 kr | 19 025 kr | 15 096 kr | 26 713 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 759 kr | 13 729 kr | 17 134 kr | 19 025 kr | 13 196 kr | 26 713 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 249 337 kr | 363 867 kr | 394 406 kr | 520 178 kr | 638 298 kr | 728 923 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget tillhandahåller kontorsplatser för uthyrning samt erbjuder tjänster inom bl.a. fotografering, programmering, web och media. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Adam H (ordförande)
- Björn J
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Grey Light AB för organisationsnummer?
Grey Light AB har organisationsnummer 556993-7302 (5569937302).
Var ligger Grey Light AB?
Grey Light AB har sin registrerade adress Sköntorpsvägen 1, 12038 Årsta.
Vilken bransch är Grey Light AB verksamt i?
Grey Light AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Grey Light AB?
Grey Light AB hade en nettoomsättning på 150 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Grey Light AB?
Grey Light AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Grey Light AB någon utdelning?
Styrelsen i Grey Light AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.