Smoothie Factory AB
Smoothie Factory AB har organisationsnummer 556993-8532 (5569938532)
Aktiebolag • Org.nr: 556993-8532
Om företaget
Smoothie Factory AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 5 722 683 kr räkenskapsåret 2025 (5 385 222 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smoothie Factory AB 5 722 683 kr och redovisade ett resultat på -52 020 kr. Rörelsemarginalen var -0,3 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 8,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 64,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,3 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 8,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 64,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -37,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,3 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 908 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 398 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 165 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 111 av 444 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 1 079 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 3 612 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 32 661 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 1,4 procent | 0,4 procent | 1,6 procent | -0,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 0,8 procent | 0,0 procent | 0,3 procent | -0,9 procent |
| Soliditet | 15,2 procent | 9,9 procent | 12,2 procent | 13,4 procent | 8,2 procent |
| Kassalikviditet | 55,0 procent | 45,3 procent | 48,8 procent | 59,3 procent | 64,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 10,9 procent | 2,8 procent | 4,4 procent | -37,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 47,7 procent | 89,7 procent | -13,0 procent | 6,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 105 000 kr | 1 088 000 kr | - | - | 1 908 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 265 000 kr | 300 000 kr | - | - | 398 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hyllie Boulevard 19c/o C/o Naked Juicebar Emporia
21532 Malmö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hyllie Boulevard 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla konsulttjänster inom grafisk design samt formgivning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 568 629 kr | 2 129 906 kr | 2 209 280 kr | 3 262 838 kr | 6 190 119 kr | 5 385 222 kr | 5 722 683 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 19 517 kr | 38 156 kr | 0 kr | 4 323 kr | 188 054 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 622 710 kr | 2 067 403 kr | 2 094 652 kr | 2 211 958 kr |
| Övriga externa kostnader | 274 314 kr | 832 482 kr | 885 468 kr | 1 505 992 kr | 2 444 742 kr | 1 966 258 kr | 2 181 830 kr |
| Personalkostnader | 110 176 kr | 475 902 kr | 530 851 kr | 901 288 kr | 1 412 705 kr | 1 178 728 kr | 1 194 263 kr |
| Avskrivningar | 23 500 kr | 94 000 kr | 98 225 kr | 188 607 kr | 246 509 kr | 246 509 kr | 154 097 kr |
| Rörelseresultat | 35 105 kr | 142 862 kr | 15 584 kr | 44 241 kr | 22 451 kr | 85 742 kr | -19 631 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 114 kr | 6 kr | 0 kr | 1 528 kr |
| Räntekostnader | 303 kr | 436 kr | 225 kr | 19 228 kr | 20 225 kr | 70 361 kr | 30 591 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 34 802 kr | 142 426 kr | 15 359 kr | 26 127 kr | 2 232 kr | 15 381 kr | -48 694 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -35 848 kr | 18 848 kr | 0 kr | 17 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 3 404 kr | 23 013 kr | 10 979 kr | 6 765 kr | 14 100 kr | 6 936 kr | 3 326 kr |
| Årets resultat | 31 398 kr | 83 565 kr | 23 228 kr | 19 362 kr | 5 132 kr | 8 445 kr | -52 020 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 446 500 kr | 352 500 kr | 447 742 kr | 828 213 kr | 581 704 kr | 365 195 kr | 276 442 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 306 375 kr | 241 875 kr | 308 617 kr | 445 588 kr | 300 579 kr | 155 570 kr | 75 062 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 30 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 425 177 kr | 399 622 kr | 586 589 kr | 965 303 kr | 909 312 kr | 1 060 629 kr | 1 418 144 kr |
| Varulager | 11 684 kr | 19 293 kr | 113 797 kr | 397 953 kr | 393 734 kr | 568 420 kr | 593 171 kr |
| Kortfristiga fordringar | 134 556 kr | 149 820 kr | 305 506 kr | 424 606 kr | 413 826 kr | 323 586 kr | 518 762 kr |
| Kassa och bank | 278 937 kr | 230 509 kr | 167 286 kr | 142 744 kr | 101 752 kr | 168 623 kr | 306 211 kr |
| Summa tillgångar | 871 677 kr | 752 122 kr | 1 034 331 kr | 1 793 516 kr | 1 491 016 kr | 1 425 824 kr | 1 694 586 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 791 kr | 134 357 kr | 157 585 kr | 176 946 kr | 182 078 kr | 190 523 kr | 138 503 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -30 607 kr | 792 kr | 84 357 kr | 107 584 kr | 126 946 kr | 132 078 kr | 140 523 kr |
| Årets resultat | 31 398 kr | 83 565 kr | 23 228 kr | 19 362 kr | 5 132 kr | 8 445 kr | -52 020 kr |
| Obeskattade reserver | - | 35 848 kr | 17 000 kr | 17 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 820 886 kr | 581 917 kr | 859 746 kr | 1 253 430 kr | 1 056 150 kr | 829 992 kr | 1 283 257 kr |
| Leverantörsskulder | 186 889 kr | 173 092 kr | 360 418 kr | 692 635 kr | 816 916 kr | 596 659 kr | 292 548 kr |
| Skatteskulder | 3 404 kr | 26 417 kr | 6 802 kr | 13 567 kr | 100 785 kr | 15 355 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 592 927 kr | 345 583 kr | 455 864 kr | 518 535 kr | 138 449 kr | 107 805 kr | 160 778 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 871 677 kr | 752 122 kr | 1 034 331 kr | 1 793 516 kr | 1 491 016 kr | 1 425 824 kr | 1 694 586 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver restaurang verksamhet inom Sverige.
Företrädare
- Shivaji G (verkställande direktör)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Smoothie Factory AB för organisationsnummer?
Smoothie Factory AB har organisationsnummer 556993-8532 (5569938532).
Var ligger Smoothie Factory AB?
Smoothie Factory AB har sin registrerade adress Hyllie Boulevard 19, 21532 Malmö.
Vilken bransch är Smoothie Factory AB verksamt i?
Smoothie Factory AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Smoothie Factory AB?
Smoothie Factory AB hade en nettoomsättning på 5 722 683 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Smoothie Factory AB?
Smoothie Factory AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.