Slitage AB
Slitage AB har organisationsnummer 556993-9043 (5569939043)
Aktiebolag • Org.nr: 556993-9043
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarGävle
Om företaget
Slitage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 594 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 628 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Slitage AB 1 594 000 kr och redovisade ett resultat på 102 358 kr. Rörelsemarginalen var 8,2 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 69,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 306,6 procent, över branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 69,5 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 306,6 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 42,1 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,1 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 797 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 394 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 523 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 16 av 30 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Gävle.
- Plats 961 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 2 497 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 104 781 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | 16,1 procent | 0,1 procent | 4,5 procent | 8,2 procent |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 16,1 procent | 0,2 procent | 4,6 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 62,2 procent | 73,2 procent | 68,0 procent | 64,8 procent | 69,5 procent |
| Kassalikviditet | 246,8 procent | 349,7 procent | 287,7 procent | 259,3 procent | 306,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 procent | 48,1 procent | 0,2 procent | 24,2 procent | 42,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 42,0 procent | -8,6 procent | -16,8 procent | 11,6 procent | -2,1 procent |
| Omsättning per anställd | 959 000 kr | 877 000 kr | 730 000 kr | 814 000 kr | 797 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 554 000 kr | 531 000 kr | 520 000 kr | 454 000 kr | 394 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jonstorpsvägen 2180647 Gävle
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Jonstorpsvägen 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet med att förnya och återge interiörer i original skick. Detta genom att reparera hål, skrapmärken, sprickor, brännmärken, splittring, fläckar, blekta färgerynkor och annat slitage i de flesta typer av material så som skinn, skinnimitaion, plast, väv, plysch, sky och alcantara. Bolaget kan även förnya eller byta färg helt. Rengöring samt eliminering av fläcker, odör och fuktsanering. Pigmentering av initialer eller brännmärken på skinnsäten samt restaurering av strålkastare. Bolaget ska även driva verksamhet inom redovisning, bokslut, skatte och bolagsdeklarationer och årsredovisningar samt därtill tillhörande konsultverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 670 069 kr | 1 351 012 kr | 1 918 335 kr | 1 754 493 kr | 1 458 943 kr | 1 627 839 kr | 1 594 302 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | -38 750 kr | 3 950 kr | 2 400 kr | 20 000 kr | 2 400 kr | 4 800 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 50 710 kr | 152 132 kr | 208 131 kr | 132 348 kr | 139 147 kr | 209 299 kr | 138 452 kr |
| Övriga externa kostnader | 214 606 kr | 331 640 kr | 280 628 kr | 275 082 kr | 292 208 kr | 435 717 kr | 536 236 kr |
| Personalkostnader | 198 201 kr | 549 457 kr | 1 108 729 kr | 1 061 844 kr | 1 040 948 kr | 907 452 kr | 788 811 kr |
| Avskrivningar | 50 000 kr | 50 000 kr | 31 632 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Rörelseresultat | 120 892 kr | 229 033 kr | 293 165 kr | 282 619 kr | 1 640 kr | 72 771 kr | 130 603 kr |
| Ränteintäkter | -252 kr | 0 kr | - | 26 kr | 1 948 kr | 1 702 kr | 346 kr |
| Räntekostnader | 3 225 kr | 65 kr | 0 kr | - | 306 kr | -116 kr | 1 051 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 117 415 kr | 228 968 kr | 293 165 kr | 282 645 kr | 3 282 kr | 74 589 kr | 129 898 kr |
| Bokslutsdispositioner | -25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 20 651 kr | 55 199 kr | 62 024 kr | 60 481 kr | 2 647 kr | 16 199 kr | 27 540 kr |
| Årets resultat | 71 764 kr | 198 769 kr | 231 141 kr | 222 164 kr | 635 kr | 58 390 kr | 102 358 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 79 166 kr | 29 166 kr | 22 534 kr | 17 534 kr | 12 534 kr | 12 534 kr | 7 534 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 192 970 kr | 468 308 kr | 620 605 kr | 613 236 kr | 432 416 kr | 359 317 kr | 342 736 kr |
| Varulager | - | - | 20 000 kr | 23 000 kr | 23 000 kr | 20 000 kr | 15 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 937 kr | 325 633 kr | 411 288 kr | 228 750 kr | 173 484 kr | 240 215 kr | 187 399 kr |
| Kassa och bank | 146 033 kr | 142 675 kr | 189 317 kr | 361 486 kr | 235 932 kr | 99 102 kr | 140 337 kr |
| Summa tillgångar | 272 136 kr | 497 474 kr | 643 139 kr | 630 770 kr | 444 950 kr | 371 851 kr | 350 270 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 189 917 kr | 248 686 kr | 399 827 kr | 461 991 kr | 302 626 kr | 241 015 kr | 243 374 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 68 153 kr | -83 kr | 118 686 kr | 189 827 kr | 251 991 kr | 132 625 kr | 91 016 kr |
| Årets resultat | 71 764 kr | 198 769 kr | 231 141 kr | 222 164 kr | 635 kr | 58 390 kr | 102 358 kr |
| Obeskattade reserver | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 57 219 kr | 248 788 kr | 243 312 kr | 168 779 kr | 142 324 kr | 130 836 kr | 106 896 kr |
| Leverantörsskulder | 13 051 kr | 17 667 kr | 29 819 kr | 21 807 kr | 29 818 kr | 48 253 kr | 7 735 kr |
| Skatteskulder | 7 147 kr | 22 828 kr | 37 853 kr | 24 706 kr | 19 893 kr | 16 375 kr | 16 011 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 021 kr | 145 815 kr | 130 840 kr | 102 267 kr | 92 614 kr | 66 208 kr | 83 150 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 272 136 kr | 497 474 kr | 643 139 kr | 630 770 kr | 444 950 kr | 371 851 kr | 350 270 kr |
Företrädare
- Jenny O
Undertecknad i Gävle 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Slitage AB för organisationsnummer?
Slitage AB har organisationsnummer 556993-9043 (5569939043).
Var ligger Slitage AB?
Slitage AB har sin registrerade adress Jonstorpsvägen 21, 80647 Gävle.
Vilken bransch är Slitage AB verksamt i?
Slitage AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Slitage AB?
Slitage AB hade en nettoomsättning på 1 594 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Slitage AB?
Slitage AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Slitage AB någon utdelning?
Styrelsen i Slitage AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Slitage AB (Företagsnamn)
- Jennyalisk (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser redovisning, bokslut, skatte och bolagsdeklarationer och årsredovisningar samt därtill tillhörande konsultverksamhet..
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.