Vroban Plastikkirurgi AB
Vroban Plastikkirurgi AB har organisationsnummer 556994-7756 (5569947756)
Aktiebolag • Org.nr: 556994-7756
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusHovås
Om företaget
Vroban Plastikkirurgi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hovås. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vroban Plastikkirurgi AB 0 kr och redovisade ett resultat på -12 116 kr. Soliditeten var 97,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 4159,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,6 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 88,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4159,8 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 772,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -27,5 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 590 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 131 av 155 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Göteborg.
- Plats 19 247 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 63,9 procent | 84,3 procent | 60,3 procent | 97,6 procent |
| Kassalikviditet | - | 277,0 procent | 638,2 procent | 251,7 procent | 4159,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,8 procent | -69,3 procent | -26,0 procent | -47,6 procent | -27,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Doteviksvägen 943658 Hovås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva specialistläkarverksamhet i öppen vård, injektionsbehandlingar, kosmetiska behandlingar, hudbehandlingar, medicinska behandlingar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 23 760 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 600 kr | 4 025 kr | 2 125 kr | 34 114 kr | 9 174 kr | 13 087 kr | 12 225 kr |
| Rörelseresultat | -3 600 kr | -4 025 kr | -2 125 kr | -23 083 kr | -9 174 kr | -13 087 kr | -12 225 kr |
| Ränteintäkter | 21 663 kr | 0 kr | - | 30 kr | 503 kr | 664 kr | 110 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | 55 kr | 1 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 18 063 kr | -4 025 kr | -2 125 kr | -23 053 kr | -8 726 kr | -12 424 kr | -12 116 kr |
| Årets resultat | 18 063 kr | -4 025 kr | -2 125 kr | -23 053 kr | -8 727 kr | -12 424 kr | -12 116 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 62 479 kr | 58 454 kr | 56 329 kr | 52 072 kr | 39 783 kr | 43 345 kr | 45 092 kr |
| Kortfristiga fordringar | 43 983 kr | 44 048 kr | 37 323 kr | 2 060 kr | 6 050 kr | 8 946 kr | 3 kr |
| Kassa och bank | 18 496 kr | 14 406 kr | 19 006 kr | 50 012 kr | 33 733 kr | 34 399 kr | 45 089 kr |
| Summa tillgångar | 62 479 kr | 58 454 kr | 56 329 kr | 52 072 kr | 39 783 kr | 43 345 kr | 45 092 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 62 479 kr | 58 454 kr | 56 329 kr | 33 276 kr | 33 549 kr | 26 125 kr | 44 008 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -5 584 kr | 12 479 kr | 8 454 kr | 6 329 kr | -7 724 kr | -11 451 kr | 6 124 kr |
| Årets resultat | 18 063 kr | -4 025 kr | -2 125 kr | -23 053 kr | -8 727 kr | -12 424 kr | -12 116 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 18 796 kr | 6 234 kr | 17 220 kr | 1 084 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 18 796 kr | 6 234 kr | 17 220 kr | 1 084 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 62 479 kr | 58 454 kr | 56 329 kr | 52 072 kr | 39 783 kr | 43 345 kr | 45 092 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver specialistläkarverksamhet. Bolaget har under året varit vilande.
Företrädare
- Peter W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vroban Plastikkirurgi AB för organisationsnummer?
Vroban Plastikkirurgi AB har organisationsnummer 556994-7756 (5569947756).
Var ligger Vroban Plastikkirurgi AB?
Vroban Plastikkirurgi AB har sin registrerade adress Doteviksvägen 9, 43658 Hovås.
Vilken bransch är Vroban Plastikkirurgi AB verksamt i?
Vroban Plastikkirurgi AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vroban Plastikkirurgi AB?
Vroban Plastikkirurgi AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.