Gluggenbygg AB
Gluggenbygg AB har organisationsnummer 556995-9017 (5569959017)
Aktiebolag • Org.nr: 556995-9017
Om företaget
Gluggenbygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med andra insatsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2022.
Omsättningen ökade 123 procent till 10 359 548 kr räkenskapsåret 2022 (4 649 534 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. nya, stora byggprojekt.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2022 omsatte Gluggenbygg AB 10 359 548 kr och redovisade ett resultat på 1 957 989 kr. Rörelsemarginalen var 32,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,4 procent). Soliditeten var 50,7 procent, över branschens median (median 44,9 procent). Kassalikviditeten var 450,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 193,0 procent).
| Nyckeltal 2022 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,3 procent | 5,4 procent | 0,4 procent till 14,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 32,2 procent | 5,3 procent | 0,2 procent till 14,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,7 procent | 44,9 procent | 24,8 procent till 66,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 450,9 procent | 193,0 procent | 125,1 procent till 344,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 89,8 procent | 25,2 procent | 0,1 procent till 57,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 122,8 procent | 10,3 procent | -17,6 procent till 44,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 727 000 kr | 1 155 000 kr | 717 000 kr till 1 820 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 581 000 kr | 465 000 kr | 308 000 kr till 588 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,9 procent | 17,2 procent | 32,3 procent |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | 17,2 procent | 32,2 procent |
| Soliditet | 50,0 procent | 39,1 procent | 50,7 procent |
| Kassalikviditet | 259,0 procent | 183,7 procent | 450,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,7 procent | 86,8 procent | 89,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,2 procent | 122,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 653 000 kr | 930 000 kr | 1 727 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 441 000 kr | 243 000 kr | 581 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ekerödsgatan 32 LGH 120625447 Helsingborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ekerödsgatan 32 LGH 1206 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsrörelse jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 958 807 kr | 4 649 534 kr | 10 359 548 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 32 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 916 768 kr | 1 094 800 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 127 330 kr | 1 173 249 kr | 1 651 616 kr |
| Personalkostnader | 1 323 346 kr | 1 216 885 kr | 3 483 045 kr |
| Avskrivningar | - | 8 000 kr | 119 487 kr |
| Rörelseresultat | 342 359 kr | 800 404 kr | 3 348 177 kr |
| Ränteintäkter | 183 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 385 kr | 847 kr | 9 992 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 342 157 kr | 799 557 kr | 3 338 185 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | -850 000 kr |
| Skatt | 75 862 kr | 173 382 kr | 530 196 kr |
| Årets resultat | 266 295 kr | 626 175 kr | 1 957 989 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 250 kr | 33 250 kr | 471 196 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 32 000 kr | 469 946 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 250 kr | 1 250 kr | 1 250 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 190 303 kr | 1 809 947 kr | 3 825 198 kr |
| Kortfristiga fordringar | 190 274 kr | 673 307 kr | 1 862 040 kr |
| Kassa och bank | 1 000 029 kr | 1 136 640 kr | 1 963 158 kr |
| Summa tillgångar | 1 191 553 kr | 1 843 197 kr | 4 296 394 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 595 216 kr | 721 391 kr | 2 179 379 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 278 921 kr | 45 216 kr | 171 390 kr |
| Årets resultat | 266 295 kr | 626 175 kr | 1 957 989 kr |
| Obeskattade reserver | 136 696 kr | 136 696 kr | 986 696 kr |
| Kortfristiga skulder | 459 641 kr | 985 110 kr | 848 430 kr |
| Leverantörsskulder | 17 392 kr | 99 775 kr | 66 833 kr |
| Skatteskulder | 1 739 kr | 83 230 kr | 513 206 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 282 510 kr | 682 105 kr | 202 964 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 191 553 kr | 1 843 197 kr | 4 296 394 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades år 2014 och bedriver sedan dess byggnadsrörelse med såval nyproduktion som reparation och ombyggnad i södra Sverige. Bolaget har gott renomé med många kundsreferenser.
Företrädare
- Rafal P
Undertecknad i Bjuv.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gluggenbygg AB för organisationsnummer?
Gluggenbygg AB har organisationsnummer 556995-9017 (5569959017).
Var ligger Gluggenbygg AB?
Gluggenbygg AB har sin registrerade adress Ekerödsgatan 32 LGH 1206, 25447 Helsingborg.
Vilken bransch är Gluggenbygg AB verksamt i?
Gluggenbygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gluggenbygg AB?
Gluggenbygg AB hade en nettoomsättning på 10 359 548 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gluggenbygg AB?
Gluggenbygg AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Föreslår Gluggenbygg AB någon utdelning?
Styrelsen i Gluggenbygg AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2022.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sölvesborg
- Län
- Blekinge län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.