Lenas Bild & Blad AB
Lenas Bild & Blad AB har organisationsnummer 556996-2003 (5569962003)
Aktiebolag • Org.nr: 556996-2003
Om företaget
Lenas Bild & Blad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81300). Sidoverksamheter inkluderar fotoverksamhet och kommunala kulturskolans utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 1 004 708 kr räkenskapsåret 2025 (1 129 556 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lenas Bild & Blad AB 1 004 708 kr och redovisade ett resultat på -1 612 kr. Rörelsemarginalen var -1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,8 procent). Soliditeten var 60,5 procent, över branschens median (median 52,0 procent). Kassalikviditeten var 881,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 220,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,7 procent | 8,8 procent | 0,7 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,8 procent | 8,6 procent | 0,5 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,5 procent | 52,0 procent | 30,8 procent till 71,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 881,7 procent | 220,6 procent | 134,7 procent till 375,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,3 procent | 22,0 procent | 0,0 procent till 51,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -11,1 procent | 5,9 procent | -16,6 procent till 27,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 005 000 kr | 896 000 kr | 516 000 kr till 1 374 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 617 000 kr | 421 000 kr | 229 000 kr till 581 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 644 av 1 410 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor med säte i Vaxholm.
- Plats 237 av 679 aktiebolag med säte i Vaxholm.
- Plats 47 878 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 144 818 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | -3,4 procent | 1,2 procent | 0,4 procent | -1,7 procent |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | -3,4 procent | 1,9 procent | 0,5 procent | -0,8 procent |
| Soliditet | 58,9 procent | 58,9 procent | 60,0 procent | 58,4 procent | 60,5 procent |
| Kassalikviditet | 774,0 procent | 611,3 procent | 647,7 procent | 688,6 procent | 881,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 procent | -0,6 procent | 3,9 procent | 0,9 procent | -0,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -29,7 procent | 33,2 procent | 4,6 procent | -8,9 procent | -11,1 procent |
| Omsättning per anställd | 890 000 kr | 1 185 000 kr | 1 240 000 kr | 1 130 000 kr | 1 005 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 599 000 kr | 716 000 kr | 634 000 kr | 637 000 kr | 617 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brännäsgatan 976133 Norrtälje
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Brännäsgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva trädgårdsarbete, fotografering och redigeringsarbete och även vikarierande lärare och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 265 506 kr | 890 253 kr | 1 185 381 kr | 1 240 344 kr | 1 129 556 kr | 1 004 708 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 30 410 kr | 50 450 kr | 280 kr | 250 kr | 150 kr | 100 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 453 455 kr | 261 659 kr | 423 172 kr | 497 482 kr | 395 340 kr | 338 196 kr |
| Övriga externa kostnader | 64 249 kr | 64 462 kr | 67 942 kr | 75 220 kr | 73 817 kr | 61 585 kr |
| Personalkostnader | 434 576 kr | 598 759 kr | 715 939 kr | 634 294 kr | 636 622 kr | 617 091 kr |
| Avskrivningar | 14 310 kr | 19 091 kr | 19 092 kr | 19 092 kr | 19 092 kr | 4 773 kr |
| Rörelseresultat | 329 326 kr | -3 268 kr | -40 484 kr | 14 506 kr | 4 835 kr | -16 837 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 754 kr | 8 592 kr | 1 246 kr | 8 725 kr |
| Räntekostnader | 78 kr | 100 kr | 388 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 329 248 kr | -3 368 kr | -40 118 kr | 23 098 kr | 6 081 kr | -8 112 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | 2 723 kr | 37 000 kr | 0 kr | - | 6 500 kr |
| Skatt | 53 386 kr | 0 kr | - | 3 112 kr | 1 450 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 195 862 kr | -645 kr | -3 118 kr | 19 986 kr | 4 631 kr | -1 612 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 81 140 kr | 62 049 kr | 42 957 kr | 23 865 kr | 4 773 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 81 140 kr | 62 049 kr | 42 957 kr | 23 865 kr | 4 773 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 760 730 kr | 787 064 kr | 800 679 kr | 838 035 kr | 888 183 kr | 860 566 kr |
| Kortfristiga fordringar | 69 706 kr | 18 488 kr | 85 343 kr | 97 397 kr | 60 722 kr | 83 119 kr |
| Kassa och bank | 691 024 kr | 768 576 kr | 715 336 kr | 740 638 kr | 827 461 kr | 777 447 kr |
| Summa tillgångar | 841 870 kr | 849 113 kr | 843 636 kr | 861 900 kr | 892 956 kr | 860 566 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 501 033 kr | 500 388 kr | 497 270 kr | 517 256 kr | 521 887 kr | 520 275 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 255 171 kr | 451 033 kr | 450 388 kr | 447 270 kr | 467 256 kr | 471 887 kr |
| Årets resultat | 195 862 kr | -645 kr | -3 118 kr | 19 986 kr | 4 631 kr | -1 612 kr |
| Obeskattade reserver | 109 000 kr | 106 277 kr | 69 277 kr | 69 277 kr | 69 277 kr | 62 777 kr |
| Kortfristiga skulder | 109 929 kr | 101 687 kr | 130 989 kr | 129 381 kr | 128 978 kr | 97 603 kr |
| Skatteskulder | 33 212 kr | 4 088 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 76 717 kr | 97 600 kr | 130 989 kr | 124 381 kr | 123 978 kr | 92 604 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 841 870 kr | 849 113 kr | 843 636 kr | 861 900 kr | 892 956 kr | 860 566 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Vaxholm registrerades år 2014 genom ombildning från enskild verksamhet och bedriver i huvudsak trädgårdsarbete , men också fotografering och redigeringsarbete.
Företrädare
- Lena B (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrtälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lenas Bild & Blad AB för organisationsnummer?
Lenas Bild & Blad AB har organisationsnummer 556996-2003 (5569962003).
Var ligger Lenas Bild & Blad AB?
Lenas Bild & Blad AB har sin registrerade adress Brännäsgatan 9, 76133 Norrtälje.
Vilken bransch är Lenas Bild & Blad AB verksamt i?
Lenas Bild & Blad AB är registrerat i branschen skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lenas Bild & Blad AB?
Lenas Bild & Blad AB hade en nettoomsättning på 1 004 708 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lenas Bild & Blad AB?
Lenas Bild & Blad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vaxholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.