Tänndalens Mark & Byggnads AB
Tänndalens Mark & Byggnads AB har organisationsnummer 556996-9347 (5569969347)
Aktiebolag • Org.nr: 556996-9347
Om företaget
Tänndalens Mark & Byggnads AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tänndalen. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som utformning av byggprojekt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 62 kr räkenskapsåret 2025 (60 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tänndalens Mark & Byggnads AB 62 kr och redovisade ett resultat på -4 934 kr. Soliditeten var 14,7 procent, under branschens median (median 41,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,7 procent | 41,4 procent | 5,9 procent till 81,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -11,8 procent | -0,2 procent | -26,8 procent till 17,0 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 263 av 441 aktiebolag inom utformning av byggprojekt.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom utformning av byggprojekt med säte i Härjedalen.
- Plats 435 av 485 aktiebolag med säte i Härjedalen.
- Plats 4 347 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 283 183 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 95,8 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 95,7 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 77,9 procent | 20,9 procent | 17,5 procent | 16,2 procent | 14,7 procent |
| Kassalikviditet | 453,1 procent | 126,4 procent | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 83,0 procent | -16,5 procent | -93,6 procent | -10,2 procent | -11,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tänndalsvallen 640 B84698 Tänndalen
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska exploatera mark och fastigheter, bedriva byggnadsrörelse, bygg- och annan teknisk konsultverksamhet, ävensom driva handel och förvaltning av fastigheter, värde- papper och ädelmetaller samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68120Utformning av byggprojektHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 661 033 kr | 1 603 kr | 64 kr | 60 kr | 62 kr |
| Övriga externa kostnader | 488 798 kr | 100 314 kr | 50 102 kr | 9 200 kr | 6 399 kr |
| Rörelseresultat | 11 172 235 kr | -98 711 kr | -50 038 kr | -9 140 kr | -6 337 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 195 kr | 5 445 kr | 4 372 kr | 1 403 kr |
| Räntekostnader | 12 629 kr | 0 kr | 3 602 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 11 159 606 kr | -96 516 kr | -48 195 kr | -4 768 kr | -4 934 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 2 298 877 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 8 860 729 kr | -96 516 kr | -48 195 kr | -4 768 kr | -4 934 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 13 704 788 kr | 2 795 607 kr | 293 483 kr | 288 715 kr | 283 781 kr |
| Kortfristiga fordringar | 876 023 kr | 2 162 270 kr | 1 000 kr | 0 kr | - |
| Kassa och bank | 12 828 765 kr | 633 337 kr | 292 483 kr | 288 715 kr | 283 781 kr |
| Summa tillgångar | 13 704 788 kr | 2 795 607 kr | 293 483 kr | 288 715 kr | 283 781 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 10 680 194 kr | 583 677 kr | 51 483 kr | 46 715 kr | 41 781 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 769 465 kr | 630 193 kr | 49 678 kr | 1 483 kr | -3 285 kr |
| Årets resultat | 8 860 729 kr | -96 516 kr | -48 195 kr | -4 768 kr | -4 934 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 024 594 kr | 2 211 930 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 3 014 595 kr | 2 148 335 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 13 704 788 kr | 2 795 607 kr | 293 483 kr | 288 715 kr | 283 781 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jämtlands län, Härjedalens kommun som registrerades 2014 skall exploatera mark och fastigheter, bedriva byggnadsrörelse, bygg- och annan teknisk konsultverksamhet ävensom bedriva handel och förvaltning av fastigheter, värdepapper och ädelmetaller samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har ej haft anställda under räkenskapsåret.
Företrädare
- Anders E (styrelseledamot)
Undertecknad i Tänndalsvallen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tänndalens Mark & Byggnads AB för organisationsnummer?
Tänndalens Mark & Byggnads AB har organisationsnummer 556996-9347 (5569969347).
Var ligger Tänndalens Mark & Byggnads AB?
Tänndalens Mark & Byggnads AB har sin registrerade adress Tänndalsvallen 640 B, 84698 Tänndalen.
Vilken bransch är Tänndalens Mark & Byggnads AB verksamt i?
Tänndalens Mark & Byggnads AB är registrerat i branschen utformning av byggprojekt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tänndalens Mark & Byggnads AB?
Tänndalens Mark & Byggnads AB hade en nettoomsättning på 62 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härjedalen
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.