NL Management AB
NL Management AB har organisationsnummer 556996-9800 (5569969800)
Aktiebolag • Org.nr: 556996-9800
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikSöderhamn
Om företaget
NL Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Söderhamn. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 44 procent till 3 615 122 kr räkenskapsåret 2025 (6 506 971 kr föregående år).
Omsättningen har minskat under året
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NL Management AB 3 615 122 kr och redovisade ett resultat på 959 653 kr. Rörelsemarginalen var 58,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,0 procent). Soliditeten var 63,8 procent, under branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 72,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,2 procent | 17,0 procent | 1,5 procent till 41,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 38,4 procent | 18,6 procent | 1,9 procent till 45,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 63,8 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 72,8 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,8 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -44,4 procent | -3,0 procent | -38,4 procent till 26,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 615 000 kr | 893 000 kr | 401 000 kr till 1 561 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 030 000 kr | 490 000 kr | 150 000 kr till 769 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 205 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 1 av 5 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Söderhamn.
- Plats 88 av 599 aktiebolag med säte i Söderhamn.
- Plats 1 215 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 49 020 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,5 procent | 33,5 procent | 57,5 procent | 12,8 procent | 58,2 procent |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 33,3 procent | 56,9 procent | 10,7 procent | 38,4 procent |
| Soliditet | 48,3 procent | 66,0 procent | 67,6 procent | 77,3 procent | 63,8 procent |
| Kassalikviditet | 168,5 procent | 198,3 procent | 86,5 procent | 92,6 procent | 72,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,3 procent | 95,3 procent | 87,8 procent | 14,3 procent | 37,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 75,9 procent | 102,2 procent | 1,5 procent | -13,2 procent | -44,4 procent |
| Omsättning per anställd | 3 651 000 kr | 7 381 000 kr | 7 494 000 kr | 6 507 000 kr | 3 615 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 645 000 kr | 758 000 kr | 984 000 kr | 1 078 000 kr | 1 030 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bohusvägen 22c/o c/o Michael Kallbäck
82639 Söderhamn
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bohusvägen 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bedriva agent & konsultverksamhet inom idrott, handel med värdepapper, äga och förvalta lös och fast egendom samt idrottsinriktad reseverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 638 423 kr | 2 075 261 kr | 3 650 849 kr | 7 381 439 kr | 7 493 944 kr | 6 506 971 kr | 3 615 122 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 460 kr | 8 397 kr | 10 114 kr | 27 006 kr | 59 872 kr | 255 876 kr | 4 840 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 479 495 kr | 1 513 154 kr | 2 379 170 kr | 3 977 322 kr | 2 154 610 kr | 4 388 045 kr | 221 533 kr |
| Personalkostnader | 863 681 kr | 573 331 kr | 644 911 kr | 758 215 kr | 984 366 kr | 1 078 115 kr | 1 030 076 kr |
| Avskrivningar | - | - | 800 kr | 10 490 kr | 22 555 kr | 14 278 kr | 14 278 kr |
| Rörelseresultat | 224 376 kr | -92 043 kr | 457 808 kr | 2 473 815 kr | 4 308 592 kr | 831 017 kr | 2 104 634 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 85 kr | 2 674 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 36 047 kr | 8 625 kr | 15 069 kr | 15 831 kr | 43 139 kr | 88 478 kr | 217 888 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 188 329 kr | -100 668 kr | 442 739 kr | 2 457 984 kr | 4 265 538 kr | 695 213 kr | 1 386 748 kr |
| Skatt | 80 401 kr | 5 825 kr | 181 521 kr | 685 265 kr | 937 252 kr | 178 194 kr | 427 095 kr |
| Årets resultat | 107 928 kr | -106 493 kr | 261 218 kr | 1 772 719 kr | 3 328 286 kr | 517 019 kr | 959 653 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 30 000 kr | 103 196 kr | 145 906 kr | 2 930 311 kr | 2 911 131 kr | 2 277 709 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 30 000 kr | 53 196 kr | 95 906 kr | 86 902 kr | 72 624 kr | 58 346 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 2 843 409 kr | 2 838 507 kr | 2 219 363 kr |
| Omsättningstillgångar | 896 536 kr | 342 491 kr | 701 001 kr | 2 672 112 kr | 2 672 379 kr | 1 755 929 kr | 1 697 905 kr |
| Varulager | - | - | - | 774 039 kr | 1 104 039 kr | 774 039 kr | 774 039 kr |
| Kortfristiga fordringar | 829 147 kr | 331 530 kr | 699 020 kr | 1 841 551 kr | 1 568 278 kr | 961 671 kr | 923 734 kr |
| Kassa och bank | 67 389 kr | 10 961 kr | 1 981 kr | 56 522 kr | 62 kr | 20 219 kr | 132 kr |
| Summa tillgångar | 896 536 kr | 372 491 kr | 804 197 kr | 2 818 018 kr | 5 602 690 kr | 4 667 060 kr | 3 975 614 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 233 555 kr | 127 062 kr | 388 280 kr | 1 860 999 kr | 3 789 284 kr | 3 606 304 kr | 2 535 957 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 75 627 kr | 183 555 kr | 77 062 kr | 38 280 kr | 410 998 kr | 3 039 285 kr | 1 526 304 kr |
| Årets resultat | 107 928 kr | -106 493 kr | 261 218 kr | 1 772 719 kr | 3 328 286 kr | 517 019 kr | 959 653 kr |
| Kortfristiga skulder | 662 981 kr | 245 429 kr | 415 917 kr | 957 019 kr | 1 813 406 kr | 1 060 756 kr | 1 269 859 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 60 792 kr | 65 621 kr | 113 044 kr | 261 916 kr | 62 855 kr | 367 894 kr |
| Skatteskulder | 179 481 kr | 64 830 kr | 106 276 kr | 697 276 kr | 1 351 048 kr | 816 432 kr | 462 074 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 423 500 kr | 81 474 kr | 106 020 kr | 116 699 kr | 78 775 kr | 151 469 kr | 77 971 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 896 536 kr | 372 491 kr | 804 197 kr | 2 818 018 kr | 5 602 690 kr | 4 667 060 kr | 3 975 614 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver agent- och konsultverksamhet inom idrott samt idrottsinriktad reseverksamhet.
Företrädare
- Michael K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NL Management AB för organisationsnummer?
NL Management AB har organisationsnummer 556996-9800 (5569969800).
Var ligger NL Management AB?
NL Management AB har sin registrerade adress Bohusvägen 22, 82639 Söderhamn.
Vilken bransch är NL Management AB verksamt i?
NL Management AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NL Management AB?
NL Management AB hade en nettoomsättning på 3 615 122 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har NL Management AB?
NL Management AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår NL Management AB någon utdelning?
Styrelsen i NL Management AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Söderhamn
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.