Sala Bygg och Fönsterrenovering AB

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB har organisationsnummer 556997-5708 (5569975708)

Aktiebolag • Org.nr: 556997-5708

ByggnadssnickeriarbetenSala

Aktivt företagVerksamt sedan 2014Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sala. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).

Ekonomi

320 357 krOmsättning▼ 54 procent
-44 317 krÅrets resultat
1Antal anställda
52,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 54 procent till 320 357 kr räkenskapsåret 2025 (698 490 kr föregående år).

Minskningen av intäkter beror på minskad orderingång.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Sala Bygg och Fönsterrenovering AB 320 357 kr och redovisade ett resultat på -44 317 kr. Rörelsemarginalen var -13,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 52,1 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 1507,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-13,9 procent5,5 procent0,3 procent till 13,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-13,8 procent5,3 procent0,1 procent till 13,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet52,1 procent47,9 procent26,6 procent till 70,6 procentöver branschens median
Kassalikviditet1507,2 procent201,1 procent127,1 procent till 371,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-28,7 procent20,6 procent-0,3 procent till 51,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-54,1 procent5,2 procent-21,6 procent till 37,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd320 000 kr1 229 000 kr749 000 kr till 1 961 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd224 000 kr512 000 kr316 000 kr till 645 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 5 067 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
  • Plats 5 av 5 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Sala.
  • Plats 355 av 495 aktiebolag med säte i Sala.
  • Plats 4 561 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 210 707 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal21,2 procent-13,9 procent
Vinstmarginal21,2 procent-13,8 procent
Soliditet58,2 procent52,1 procent
Kassalikviditet709,4 procent1507,2 procent
Avkastning på eget kapital74,7 procent-28,7 procent
Omsättningstillväxt--54,1 procent
Omsättning per anställd698 000 kr320 000 kr
Personalkostnad per anställd368 000 kr224 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Vegagatan 4
73333 Sala

Verksamhetsbeskrivning

Syfte 1 med bolaget är att bevara svensk fönsterhantverk med primär inriktning på 1900 talet. Verksamheten skall hantera allt som rör fönster inklusive projektering av arbete. De olika faserna är trä, glas, målning, ventilation och mekanik. Syfte 2 med bolaget är att arbeta med byggverksamhet såsom renovering av fastigheter, utbyggnader av befintliga fastigheter, uppförande av kringbyggnader till befintliga fastigheter samt svagströmsinstallation i fastigheter. Verksamheten rör allt från projektering, logistik, konstruktion, byggnation samt besiktning.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning698 490 kr320 357 kr
Råvaror och förnödenheter222 kr1 310 kr
Övriga externa kostnader170 185 kr127 961 kr
Personalkostnader368 136 kr223 653 kr
Avskrivningar11 991 kr11 991 kr
Rörelseresultat147 956 kr-44 558 kr
Ränteintäkter99 kr33 kr
Räntekostnader291 kr208 kr
Resultat efter finansiella poster148 346 kr-44 317 kr
Årets resultat148 346 kr-44 317 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar56 633 kr44 642 kr
Materiella anläggningstillgångar56 633 kr44 642 kr
Omsättningstillgångar284 845 kr251 514 kr
Varulager7 199 kr5 889 kr
Kortfristiga fordringar161 855 kr108 698 kr
Kassa och bank115 791 kr136 927 kr
Summa tillgångar341 478 kr296 156 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital198 583 kr154 266 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat237 kr148 583 kr
Årets resultat148 346 kr-44 317 kr
Kortfristiga skulder39 139 kr16 297 kr
Övriga kortfristiga skulder29 139 kr6 297 kr
Summa eget kapital och skulder341 478 kr296 156 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget ska utföra fönsterrenoveringar samt byggentreprenader.

Företrädare

  • Mats Greger L

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2014-12-19
Registrerat hos Bolagsverket
Sala Bygg och Fönsterrenovering AB
2014-12-27
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Sala Bygg och Fönsterrenovering AB för organisationsnummer?

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB har organisationsnummer 556997-5708 (5569975708).

Var ligger Sala Bygg och Fönsterrenovering AB?

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB har sin registrerade adress Vegagatan 4, 73333 Sala.

Vilken bransch är Sala Bygg och Fönsterrenovering AB verksamt i?

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Sala Bygg och Fönsterrenovering AB?

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB hade en nettoomsättning på 320 357 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Sala Bygg och Fönsterrenovering AB?

Sala Bygg och Fönsterrenovering AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Sala
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2014-12-19
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar