Tusen Bollar AB
Tusen Bollar AB har organisationsnummer 556998-1821 (5569981821)
Aktiebolag • Org.nr: 556998-1821
Om företaget
Tusen Bollar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rejmyre. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar diverse övriga konsumenttjänster och detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 143 919 kr räkenskapsåret 2025 (160 464 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tusen Bollar AB 143 919 kr och redovisade ett resultat på 58 639 kr. Rörelsemarginalen var 51,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 87,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 808,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,2 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 51,4 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 87,6 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 808,9 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,3 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 209 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 21 av 28 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Norrköping.
- Plats 2 958 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 8 954 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 238 127 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 8,7 procent | 16,9 procent | 7,6 procent | 51,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 8,7 procent | 17,1 procent | 7,7 procent | 51,4 procent |
| Soliditet | 31,5 procent | 35,6 procent | 40,6 procent | 43,8 procent | 87,6 procent |
| Kassalikviditet | 1384,0 procent | 2255,9 procent | 1537,0 procent | 3152,9 procent | 808,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -13,2 procent | 19,6 procent | 27,7 procent | 10,2 procent | 37,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -68,1 procent | - | 12,5 procent | 0,6 procent | -10,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tornvägen 1261271 Rejmyre
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Tornvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultföretag inom friskvård och hälsa. Massage samt utveckling av andra bolag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 183 084 kr | 58 326 kr | 141 803 kr | 159 568 kr | 160 464 kr | 143 919 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 476 kr | 0 kr | - | - | - | 401 kr |
| Övriga externa kostnader | 113 506 kr | 4 885 kr | 106 605 kr | 84 693 kr | 90 186 kr | 46 208 kr |
| Personalkostnader | 60 254 kr | 37 560 kr | 19 539 kr | 29 397 kr | 31 408 kr | 10 225 kr |
| Avskrivningar | 5 237 kr | 13 116 kr | 2 000 kr | 2 000 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -16 570 kr | -6 687 kr | 12 339 kr | 27 035 kr | 12 239 kr | 73 687 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 23 kr | 366 kr | 345 kr | 231 kr |
| Räntekostnader | 26 kr | 0 kr | 50 kr | 49 kr | 240 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -16 596 kr | -6 687 kr | 12 312 kr | 27 352 kr | 12 344 kr | 73 918 kr |
| Skatt | 491 kr | 0 kr | - | 3 207 kr | 2 469 kr | 15 279 kr |
| Årets resultat | -17 087 kr | -6 687 kr | 12 312 kr | 24 145 kr | 9 875 kr | 58 639 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 17 116 kr | 4 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 116 kr | 4 000 kr | 2 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 252 447 kr | 156 922 kr | 175 032 kr | 214 507 kr | 221 351 kr | 177 567 kr |
| Varulager | 6 783 kr | 0 kr | - | 47 009 kr | 32 177 kr | 24 537 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 280 kr | 58 251 kr | 112 622 kr | 142 588 kr | 82 522 kr | 46 876 kr |
| Kassa och bank | 170 384 kr | 98 671 kr | 62 410 kr | 24 910 kr | 106 651 kr | 106 154 kr |
| Summa tillgångar | 269 563 kr | 160 922 kr | 177 032 kr | 214 507 kr | 221 351 kr | 177 567 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 57 334 kr | 50 647 kr | 62 958 kr | 87 103 kr | 96 979 kr | 155 618 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 24 421 kr | 7 334 kr | 646 kr | 12 958 kr | 37 104 kr | 46 979 kr |
| Årets resultat | -17 087 kr | -6 687 kr | 12 312 kr | 24 145 kr | 9 875 kr | 58 639 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 677 kr | 11 338 kr | 7 759 kr | 10 898 kr | 6 000 kr | 18 918 kr |
| Leverantörsskulder | 87 250 kr | 0 kr | - | 1 690 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 11 427 kr | 5 337 kr | 1 758 kr | 3 207 kr | 0 kr | 4 257 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | - | 0 kr | 8 661 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 269 563 kr | 160 922 kr | 177 032 kr | 214 507 kr | 221 351 kr | 177 567 kr |
Ur årsredovisningen
Konsultföretag inom friskvård och hälsa, massage samt utveckling av andra bolag. Bolaget har sitt säte i Rejmyre..
Företrädare
- Johanna Carmen Elin A (styrelseledamot)
Undertecknad i Rejmyre 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tusen Bollar AB för organisationsnummer?
Tusen Bollar AB har organisationsnummer 556998-1821 (5569981821).
Var ligger Tusen Bollar AB?
Tusen Bollar AB har sin registrerade adress Tornvägen 12, 61271 Rejmyre.
Vilken bransch är Tusen Bollar AB verksamt i?
Tusen Bollar AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tusen Bollar AB?
Tusen Bollar AB hade en nettoomsättning på 143 919 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.