One Clinic Stockholm AB
One Clinic Stockholm AB har organisationsnummer 556998-5244 (5569985244)
Aktiebolag • Org.nr: 556998-5244
Om företaget
One Clinic Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2014. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 26 procent till 5 656 467 kr räkenskapsåret 2025 (7 598 942 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte One Clinic Stockholm AB 5 656 467 kr och redovisade ett resultat på -1 944 kr. Rörelsemarginalen var -4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 5,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 71,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,9 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,9 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,6 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 71,8 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3,9 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -25,6 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 044 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 501 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 45 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 17 av 465 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Stockholm.
- Plats 6 413 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 10 178 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 33 010 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 3,3 procent | 9,1 procent | -4,9 procent |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 5,5 procent | 8,9 procent | -4,9 procent |
| Soliditet | 66,9 procent | 56,0 procent | 14,7 procent | 5,6 procent |
| Kassalikviditet | 149,8 procent | 47,7 procent | 53,0 procent | 71,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,2 procent | 36,0 procent | 77,3 procent | -3,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 23,0 procent | 84,5 procent | -25,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 2 123 000 kr | 1 044 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 653 000 kr | 501 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Virebergsvägen 2016930 Solna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Virebergsvägen 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamheten inom skönhetsvård. Bolaget ska bedriva kursverksamhet inom skönhetsbehandlingar samt enklare försäljning av skönhetsprodukter. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 349 668 kr | 4 118 731 kr | 7 598 942 kr | 5 656 467 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 172 303 kr | 165 537 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 3 132 148 kr | 2 090 461 kr |
| Övriga externa kostnader | 917 979 kr | 1 028 206 kr | 1 670 197 kr | 986 879 kr |
| Personalkostnader | 1 211 173 kr | 1 703 250 kr | 2 336 628 kr | 2 714 294 kr |
| Avskrivningar | 28 800 kr | 106 000 kr | 174 323 kr | 140 016 kr |
| Rörelseresultat | 146 277 kr | 239 198 kr | 689 985 kr | -278 560 kr |
| Ränteintäkter | 32 kr | 275 kr | 349 kr | 4 235 kr |
| Räntekostnader | 14 kr | 13 557 kr | 14 421 kr | 3 622 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 146 295 kr | 225 916 kr | 675 913 kr | -277 947 kr |
| Bokslutsdispositioner | -36 500 kr | -55 000 kr | -450 000 kr | 277 947 kr |
| Skatt | 22 653 kr | 35 384 kr | 50 879 kr | 1 944 kr |
| Årets resultat | 87 142 kr | 135 532 kr | 175 444 kr | -1 944 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 76 801 kr | 462 955 kr | 497 477 kr | 357 461 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 76 801 kr | 462 955 kr | 433 714 kr | 293 698 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 63 763 kr | 63 763 kr |
| Omsättningstillgångar | 283 464 kr | 209 197 kr | 1 048 529 kr | 532 069 kr |
| Varulager | 159 526 kr | 159 526 kr | 398 328 kr | 174 461 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 241 kr | 10 055 kr | 83 635 kr | 304 349 kr |
| Kassa och bank | 121 697 kr | 39 616 kr | 566 566 kr | 53 260 kr |
| Summa tillgångar | 360 265 kr | 672 152 kr | 1 546 006 kr | 889 530 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 241 053 kr | 376 584 kr | 227 029 kr | 50 085 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 103 911 kr | 191 052 kr | 1 585 kr | 2 029 kr |
| Årets resultat | 87 142 kr | 135 532 kr | 175 444 kr | -1 944 kr |
| Obeskattade reserver | 36 500 kr | 91 500 kr | 91 500 kr | 91 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 82 712 kr | 104 068 kr | 1 227 477 kr | 497 945 kr |
| Leverantörsskulder | 6 944 kr | 0 kr | 391 117 kr | 206 837 kr |
| Skatteskulder | 55 532 kr | 24 894 kr | 17 736 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 236 kr | 58 196 kr | 190 334 kr | 161 310 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 360 265 kr | 672 152 kr | 1 546 006 kr | 889 530 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom skönhetsvård, internethandel av kläder, kosmetik, accessoarer och sportartiklar samt utbildning i estetiska behandlingar.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Sheilan S (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har One Clinic Stockholm AB för organisationsnummer?
One Clinic Stockholm AB har organisationsnummer 556998-5244 (5569985244).
Var ligger One Clinic Stockholm AB?
One Clinic Stockholm AB har sin registrerade adress Virebergsvägen 20, 16930 Solna.
Vilken bransch är One Clinic Stockholm AB verksamt i?
One Clinic Stockholm AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter One Clinic Stockholm AB?
One Clinic Stockholm AB hade en nettoomsättning på 5 656 467 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har One Clinic Stockholm AB?
One Clinic Stockholm AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2014-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.