Janne Ljungbäcker & Söner AB
Janne Ljungbäcker & Söner AB har organisationsnummer 559000-1532 (5590001532)
Aktiebolag • Org.nr: 559000-1532
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikTranås
Om företaget
Janne Ljungbäcker & Söner AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 681 013 kr räkenskapsåret 2025 (734 990 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Janne Ljungbäcker & Söner AB 681 013 kr och redovisade ett resultat på 3 008 700 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 93,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 1505,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 443,1 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,4 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1505,7 procent | 309,5 procent | 173,7 procent till 640,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 69,8 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -7,3 procent | -1,3 procent | -26,3 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 681 000 kr | 1 310 000 kr | 663 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | 665 000 kr | 298 000 kr till 908 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 997 av 7 030 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 8 av 11 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Tranås.
- Plats 248 av 429 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 4 769 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 172 812 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,4 procent | 30,9 procent | 28,3 procent | 3,4 procent | 4,9 procent |
| Vinstmarginal | 71,0 procent | 29,1 procent | 27,9 procent | 3,5 procent | 443,1 procent |
| Soliditet | 76,6 procent | 86,1 procent | 93,2 procent | 92,3 procent | 93,4 procent |
| Kassalikviditet | 156,0 procent | 183,6 procent | 300,4 procent | 282,3 procent | 1505,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,8 procent | 9,6 procent | 8,6 procent | 1,0 procent | 69,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | -7,1 procent | 0,0 procent | 1,7 procent | -7,3 procent |
| Omsättning per anställd | 778 000 kr | 722 000 kr | 722 000 kr | 735 000 kr | 681 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 426 000 kr | 439 000 kr | 444 000 kr | 564 000 kr | 483 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östra Bergsgatan 1A57336 Tranås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Östra Bergsgatan 1A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska driva konsultverksamhet inom markanläggning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 765 863 kr | 777 832 kr | 722 399 kr | 722 399 kr | 734 990 kr | 681 013 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 341 kr | 58 973 kr | 42 370 kr | 51 602 kr | 109 368 kr | 130 098 kr |
| Personalkostnader | 401 792 kr | 425 564 kr | 438 936 kr | 444 228 kr | 563 879 kr | 483 227 kr |
| Avskrivningar | - | 18 000 kr | 18 000 kr | 22 000 kr | 36 396 kr | 34 398 kr |
| Rörelseresultat | 319 730 kr | 275 295 kr | 223 093 kr | 204 569 kr | 25 347 kr | 33 290 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 51 kr | 95 kr | 1 080 kr |
| Räntekostnader | 32 180 kr | 23 171 kr | 12 898 kr | 2 958 kr | 0 kr | 737 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 287 550 kr | 552 124 kr | 210 195 kr | 201 662 kr | 25 442 kr | 3 017 904 kr |
| Skatt | 61 546 kr | 56 371 kr | 45 342 kr | 43 552 kr | 6 845 kr | 9 204 kr |
| Årets resultat | 226 004 kr | 495 753 kr | 164 853 kr | 158 110 kr | 18 597 kr | 3 008 700 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 438 600 kr | 1 510 600 kr | 1 492 600 kr | 1 562 600 kr | 1 526 204 kr | 53 206 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 72 000 kr | 54 000 kr | 124 000 kr | 87 604 kr | 53 206 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 438 600 kr | 1 438 600 kr | 1 438 600 kr | 1 438 600 kr | 1 438 600 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 461 114 kr | 591 018 kr | 509 444 kr | 404 812 kr | 425 886 kr | 4 559 557 kr |
| Kortfristiga fordringar | 375 250 kr | 525 250 kr | 304 621 kr | 77 026 kr | 138 173 kr | 1 517 615 kr |
| Kassa och bank | 85 864 kr | 65 768 kr | 204 823 kr | 327 786 kr | 287 713 kr | 3 041 942 kr |
| Summa tillgångar | 1 899 714 kr | 2 101 618 kr | 2 002 044 kr | 1 967 412 kr | 1 952 090 kr | 4 612 763 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 163 937 kr | 1 609 690 kr | 1 724 543 kr | 1 832 653 kr | 1 801 250 kr | 4 309 950 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 887 933 kr | 1 063 937 kr | 1 509 690 kr | 1 624 543 kr | 1 732 653 kr | 1 251 250 kr |
| Årets resultat | 226 004 kr | 495 753 kr | 164 853 kr | 158 110 kr | 18 597 kr | 3 008 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 429 040 kr | 378 907 kr | 277 501 kr | 134 759 kr | 150 840 kr | 302 813 kr |
| Leverantörsskulder | 6 049 kr | 2 833 kr | 6 234 kr | 52 159 kr | 14 578 kr | 26 416 kr |
| Skatteskulder | 43 409 kr | 27 692 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 175 866 kr | 144 666 kr | 147 246 kr | 71 600 kr | 125 262 kr | 251 605 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 899 714 kr | 2 101 618 kr | 2 002 044 kr | 1 967 412 kr | 1 952 090 kr | 4 612 763 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Tranås driver konsultverksamhet inom markanläggning samt äger aktier i intresseföretag.
Samtliga aktier i intresseföretag avyttrades under räkenskapsåret.
Företrädare
- Jan L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Janne Ljungbäcker & Söner AB för organisationsnummer?
Janne Ljungbäcker & Söner AB har organisationsnummer 559000-1532 (5590001532).
Var ligger Janne Ljungbäcker & Söner AB?
Janne Ljungbäcker & Söner AB har sin registrerade adress Östra Bergsgatan 1A, 57336 Tranås.
Vilken bransch är Janne Ljungbäcker & Söner AB verksamt i?
Janne Ljungbäcker & Söner AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Janne Ljungbäcker & Söner AB?
Janne Ljungbäcker & Söner AB hade en nettoomsättning på 681 013 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Janne Ljungbäcker & Söner AB?
Janne Ljungbäcker & Söner AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Janne Ljungbäcker & Söner AB någon utdelning?
Styrelsen i Janne Ljungbäcker & Söner AB föreslog en utdelning på 1 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-01-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.