MV ortodonti AB
MV ortodonti AB har organisationsnummer 559000-3090 (5590003090)
Aktiebolag • Org.nr: 559000-3090
Om företaget
MV ortodonti AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 910 000 kr räkenskapsåret 2025 (827 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MV ortodonti AB 910 000 kr och redovisade ett resultat på 77 991 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, under branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 84,0 procent, över branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 54,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,1 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 84,0 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 54,9 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,1 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,0 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 910 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 580 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 794 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 12 av 15 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Sundbyberg.
- Plats 741 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 50 523 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 152 589 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,5 procent | -23,5 procent | 14,5 procent | 11,2 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | 20,5 procent | -35,9 procent | 31,9 procent | 17,9 procent | 10,1 procent |
| Soliditet | 85,4 procent | 97,2 procent | 95,6 procent | 89,6 procent | 84,0 procent |
| Kassalikviditet | 1259,9 procent | 1407,1 procent | 559,9 procent | 177,4 procent | 54,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,7 procent | -2,6 procent | 10,6 procent | 26,7 procent | 23,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -83,9 procent | -27,1 procent | 299,5 procent | 10,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 764 000 kr | 284 000 kr | - | 827 000 kr | 910 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 432 000 kr | 143 000 kr | - | 504 000 kr | 580 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 3c/o c/o Malin Vesterbacka
17276 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandvård med specialinriktning mot tandreglering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 764 441 kr | 284 039 kr | 206 590 kr | 827 346 kr | 909 909 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 872 kr | 732 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 353 861 kr | 31 787 kr | 14 401 kr | 7 403 kr | 26 662 kr |
| Övriga externa kostnader | 616 711 kr | 180 028 kr | 150 381 kr | 222 338 kr | 239 099 kr |
| Personalkostnader | 432 337 kr | 142 843 kr | 12 578 kr | 504 086 kr | 579 524 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 361 532 kr | -66 747 kr | 29 962 kr | 92 787 kr | 64 624 kr |
| Ränteintäkter | - | 107 kr | 978 kr | 5 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 429 kr | 0 kr | - | 406 kr | 1 012 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 361 103 kr | -101 677 kr | 65 977 kr | 148 226 kr | 92 406 kr |
| Bokslutsdispositioner | -90 000 kr | 90 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 56 135 kr | 5 617 kr | 6 171 kr | 20 078 kr | 14 415 kr |
| Årets resultat | 214 968 kr | -17 294 kr | 59 806 kr | 128 148 kr | 77 991 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 344 963 kr | 380 000 kr | 374 840 kr | 310 081 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 344 963 kr | 380 000 kr | 374 840 kr | 310 081 kr |
| Omsättningstillgångar | 817 965 kr | 346 025 kr | 207 433 kr | 161 024 kr | 92 113 kr |
| Varulager | 78 036 kr | 78 036 kr | 63 635 kr | 61 726 kr | 56 823 kr |
| Kortfristiga fordringar | 214 202 kr | 101 624 kr | 69 361 kr | 13 455 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 525 727 kr | 166 365 kr | 74 437 kr | 85 843 kr | 35 290 kr |
| Summa tillgångar | 1 017 965 kr | 690 988 kr | 587 433 kr | 535 864 kr | 402 194 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 869 236 kr | 671 942 kr | 561 748 kr | 479 896 kr | 337 887 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 604 268 kr | 639 236 kr | 451 942 kr | 301 748 kr | 209 896 kr |
| Årets resultat | 214 968 kr | -17 294 kr | 59 806 kr | 128 148 kr | 77 991 kr |
| Obeskattade reserver | 90 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 58 729 kr | 19 046 kr | 25 685 kr | 55 968 kr | 64 307 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 666 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | 2 706 kr | 8 877 kr | 18 043 kr | 22 672 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 520 kr | 338 kr | 11 808 kr | 32 925 kr | 31 635 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 017 965 kr | 690 988 kr | 587 433 kr | 535 864 kr | 402 194 kr |
Företrädare
- Malin V
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MV ortodonti AB för organisationsnummer?
MV ortodonti AB har organisationsnummer 559000-3090 (5590003090).
Var ligger MV ortodonti AB?
MV ortodonti AB har sin registrerade adress Ringvägen 3, 17276 Sundbyberg.
Vilken bransch är MV ortodonti AB verksamt i?
MV ortodonti AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MV ortodonti AB?
MV ortodonti AB hade en nettoomsättning på 910 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MV ortodonti AB?
MV ortodonti AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MV ortodonti AB någon utdelning?
Styrelsen i MV ortodonti AB föreslog en utdelning på 140 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.