Gelest AB
Gelest AB har organisationsnummer 559001-8239 (5590018239)
Aktiebolag • Org.nr: 559001-8239
Om företaget
Gelest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svedala. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som framställning av diverse övriga livsmedel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10890). Företaget bedriver även verksamhet inom tillverkning av homogeniserade livsmedelsberedningar inklusive dietmat.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 182 604 kr räkenskapsåret 2025 (273 633 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% till följd av minskad efterfrågan på företagets produkter.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gelest AB 182 604 kr och redovisade ett resultat på 45 512 kr. Rörelsemarginalen var 24,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 99,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,8 procent). Kassalikviditeten var 8498,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 176,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,0 procent | 4,0 procent | -5,7 procent till 18,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 24,9 procent | 3,2 procent | -7,8 procent till 17,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,2 procent | 59,8 procent | 17,9 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 8498,0 procent | 176,2 procent | 56,0 procent till 334,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | -9,9 procent | -83,4 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -33,3 procent | 8,4 procent | -7,1 procent till 53,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 37 av 63 aktiebolag inom framställning av diverse övriga livsmedel.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom framställning av diverse övriga livsmedel med säte i Malmö.
- Plats 7 609 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 27 108 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 231 141 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -40,2 procent | 4,4 procent | 1,9 procent | 0,4 procent | 24,0 procent |
| Vinstmarginal | -40,2 procent | 4,2 procent | 2,0 procent | 0,7 procent | 24,9 procent |
| Soliditet | 62,7 procent | 96,7 procent | 99,8 procent | 100,0 procent | 99,2 procent |
| Kassalikviditet | 43,1 procent | 1109,4 procent | 27280,5 procent | - | 8498,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,4 procent | 1,7 procent | 0,7 procent | 0,3 procent | 7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -62,4 procent | -15,1 procent | 6,4 procent | -33,3 procent |
| Omsättning per anställd | 806 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 470 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svarvareg 323351 Svedala
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Svarvareg 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning och import- export av naturmedel, kosttillskott, nyttiga livsmedel, vitaminer, mineraler, ingredienser, desinfektionsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 805 509 kr | 303 141 kr | 257 270 kr | 273 633 kr | 182 604 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -6 934 kr | 200 000 kr | 76 548 kr | -25 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 255 173 kr | 76 360 kr | 151 686 kr | 134 107 kr | 35 203 kr |
| Övriga externa kostnader | 311 706 kr | 213 985 kr | 87 764 kr | 24 066 kr | 19 136 kr |
| Personalkostnader | 470 382 kr | 740 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 85 166 kr | 78 586 kr | 89 389 kr | 89 400 kr | 84 446 kr |
| Rörelseresultat | -323 852 kr | 13 290 kr | 4 979 kr | 1 060 kr | 43 819 kr |
| Ränteintäkter | - | 8 kr | 240 kr | 809 kr | 1 693 kr |
| Räntekostnader | 228 kr | 696 kr | 4 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -324 080 kr | 12 602 kr | 5 215 kr | 1 869 kr | 45 512 kr |
| Bokslutsdispositioner | 213 793 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -110 287 kr | 12 602 kr | 5 215 kr | 1 869 kr | 45 512 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 574 452 kr | 366 341 kr | 276 952 kr | 187 552 kr | 103 106 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 574 452 kr | 366 341 kr | 276 952 kr | 187 552 kr | 103 106 kr |
| Omsättningstillgångar | 333 203 kr | 390 701 kr | 461 694 kr | 551 379 kr | 536 337 kr |
| Varulager | 187 529 kr | 111 169 kr | 29 571 kr | 34 641 kr | 111 438 kr |
| Kortfristiga fordringar | 82 283 kr | 246 691 kr | 300 520 kr | 364 771 kr | 303 051 kr |
| Kassa och bank | 63 391 kr | 32 841 kr | 131 603 kr | 151 967 kr | 121 848 kr |
| Summa tillgångar | 907 655 kr | 757 042 kr | 738 646 kr | 738 931 kr | 639 443 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 569 244 kr | 731 846 kr | 737 062 kr | 738 931 kr | 634 443 kr |
| Aktiekapital | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr |
| Balanserat resultat | 589 531 kr | 629 244 kr | 641 847 kr | 647 062 kr | 498 931 kr |
| Årets resultat | -110 287 kr | 12 602 kr | 5 215 kr | 1 869 kr | 45 512 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 338 267 kr | 25 196 kr | 1 584 kr | 0 kr | 5 000 kr |
| Leverantörsskulder | 178 781 kr | 0 kr | - | - | 5 000 kr |
| Skatteskulder | 30 994 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 128 492 kr | 23 612 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 907 655 kr | 757 042 kr | 738 646 kr | 738 931 kr | 639 443 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom tillverkning och import/export. Företaget har sitt säte i Svedala, Skåne län.
Företrädare
- Gert Ingemar S
Undertecknad i Svedala, Skåne län 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gelest AB för organisationsnummer?
Gelest AB har organisationsnummer 559001-8239 (5590018239).
Var ligger Gelest AB?
Gelest AB har sin registrerade adress Svarvareg 3, 23351 Svedala.
Vilken bransch är Gelest AB verksamt i?
Gelest AB är registrerat i branschen framställning av diverse övriga livsmedel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gelest AB?
Gelest AB hade en nettoomsättning på 182 604 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.