Br. Voss Fastighets AB
Br. Voss Fastighets AB har organisationsnummer 559002-5424 (5590025424)
Aktiebolag • Org.nr: 559002-5424
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerBorås
Om företaget
Br. Voss Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 500 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 500 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Br. Voss Fastighets AB 1 500 000 kr och redovisade ett resultat på 279 240 kr. Rörelsemarginalen var 49,3 procent, över branschens median (median 40,1 procent). Soliditeten var 14,5 procent, under branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 13,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 158,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,3 procent | 40,1 procent | 19,9 procent till 57,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,7 procent | 28,4 procent | 7,1 procent till 51,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 14,5 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 13,1 procent | 158,0 procent | 51,0 procent till 453,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 procent | 11,1 procent | 1,6 procent till 29,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 732 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 38 av 173 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Borås.
- Plats 1 141 av 3 391 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 18 343 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 110 311 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,0 procent | 27,8 procent | 48,9 procent | 45,9 procent | 49,3 procent |
| Vinstmarginal | 13,5 procent | 7,5 procent | 24,0 procent | 22,0 procent | 31,7 procent |
| Soliditet | 6,7 procent | 7,1 procent | 9,9 procent | 10,7 procent | 14,5 procent |
| Kassalikviditet | 11,1 procent | 20,6 procent | 16,7 procent | 12,6 procent | 13,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 procent | 2,5 procent | 22,5 procent | 0,5 procent | 21,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 0,0 procent | 25,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Getängsvägen 450468 Borås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Getängsvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr | 1 500 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 1 766 kr | 1 709 kr | 1 658 kr | 1 683 kr |
| Övriga externa kostnader | 287 147 kr | 289 189 kr | 280 920 kr | 280 095 kr | 334 835 kr | 284 356 kr |
| Avskrivningar | 586 895 kr | 586 895 kr | 586 895 kr | 487 554 kr | 477 991 kr | 477 991 kr |
| Rörelseresultat | 325 958 kr | 323 916 kr | 333 951 kr | 734 060 kr | 688 832 kr | 739 336 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 66 kr | 972 kr | 4 kr | 204 kr |
| Räntekostnader | 191 395 kr | 162 291 kr | 244 191 kr | 374 323 kr | 358 330 kr | 263 803 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 134 563 kr | 161 625 kr | 89 826 kr | 360 709 kr | 330 506 kr | 475 737 kr |
| Bokslutsdispositioner | 71 790 kr | 66 966 kr | 59 374 kr | 51 600 kr | -200 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 146 829 kr | 145 623 kr | 129 211 kr | 183 340 kr | 125 353 kr | 196 497 kr |
| Årets resultat | 59 524 kr | 82 968 kr | 19 989 kr | 228 969 kr | 5 153 kr | 279 240 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 11 458 340 kr | 10 771 445 kr | 9 724 958 kr | 9 237 404 kr | 8 759 413 kr | 8 281 422 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 898 748 kr | 10 311 853 kr | 9 724 958 kr | 9 237 404 kr | 8 759 413 kr | 8 281 422 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 559 592 kr | 459 592 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 749 821 kr | 769 112 kr | 1 439 376 kr | 1 068 520 kr | 766 267 kr | 722 204 kr |
| Kortfristiga fordringar | 407 178 kr | 109 839 kr | 485 843 kr | 500 000 kr | 328 994 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 342 643 kr | 659 273 kr | 953 533 kr | 568 520 kr | 437 273 kr | 722 204 kr |
| Summa tillgångar | 12 208 161 kr | 11 540 557 kr | 11 164 334 kr | 10 305 924 kr | 9 525 680 kr | 9 003 626 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 685 441 kr | 768 409 kr | 788 397 kr | 1 017 366 kr | 1 022 519 kr | 1 301 759 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 575 917 kr | 635 441 kr | 718 408 kr | 738 397 kr | 967 366 kr | 972 519 kr |
| Årets resultat | 59 524 kr | 82 968 kr | 19 989 kr | 228 969 kr | 5 153 kr | 279 240 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 174 510 kr | 6 940 574 kr | 6 980 937 kr | 6 390 558 kr | 6 063 161 kr | 5 501 867 kr |
| Leverantörsskulder | 47 460 kr | 38 303 kr | 43 523 kr | 50 838 kr | 94 640 kr | 46 585 kr |
| Skatteskulder | 22 431 kr | 0 kr | - | 27 878 kr | 0 kr | 12 637 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 667 kr | 40 819 kr | 39 631 kr | 114 063 kr | 42 765 kr | 51 686 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 12 208 161 kr | 11 540 557 kr | 11 164 334 kr | 10 305 924 kr | 9 525 680 kr | 9 003 626 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Borås kommun äger och förvaltar fastigheter. Som en del av företagets kvalitetssäkring av den finansiella informationen har företaget anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR.
Företrädare
- Martin V
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Br. Voss Fastighets AB för organisationsnummer?
Br. Voss Fastighets AB har organisationsnummer 559002-5424 (5590025424).
Var ligger Br. Voss Fastighets AB?
Br. Voss Fastighets AB har sin registrerade adress Getängsvägen 4, 50468 Borås.
Vilken bransch är Br. Voss Fastighets AB verksamt i?
Br. Voss Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Br. Voss Fastighets AB?
Br. Voss Fastighets AB hade en nettoomsättning på 1 500 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-02-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.