WM Estate AB
WM Estate AB har organisationsnummer 559003-2990 (5590032990)
Aktiebolag • Org.nr: 559003-2990
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGråbo
Om företaget
WM Estate AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gråbo. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 45 procent till 1 554 038 kr räkenskapsåret 2025 (1 073 350 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WM Estate AB 1 554 038 kr och redovisade ett resultat på 12 532 kr. Rörelsemarginalen var 21,9 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 3,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 448,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,2 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 448,7 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 44,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 666 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 8 av 37 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lerum.
- Plats 441 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 17 802 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 107 081 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,2 procent | 28,7 procent | 30,1 procent | 26,1 procent | 21,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,5 procent | 4,1 procent | 3,2 procent | -20,2 procent | 0,8 procent |
| Soliditet | 3,8 procent | 4,2 procent | 4,5 procent | 3,3 procent | 3,2 procent |
| Kassalikviditet | 54,6 procent | 51,2 procent | 66,3 procent | 442,2 procent | 448,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 procent | 5,6 procent | 7,2 procent | -46,3 procent | 2,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 133,4 procent | 76,9 procent | -44,2 procent | 44,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hjällsnäsvägen 9844373 Gråbo
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hjällsnäsvägen 98 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva handel med installation och material inom elbranschen samt försäljning och därmed förenlig verksamhet. Bolagets skall även driva verksamhet med att köpa, äga och sälja fastigheter, samt uthyrning av lokaler och lägenheter, även konferensverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 465 757 kr | 1 087 139 kr | 1 923 420 kr | 1 073 350 kr | 1 554 038 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 612 873 kr | 0 kr | - | 300 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 911 kr | 381 144 kr | 37 150 kr | -4 340 kr | 15 213 kr |
| Övriga externa kostnader | 240 536 kr | 981 936 kr | 955 135 kr | 431 676 kr | 1 128 451 kr |
| Avskrivningar | 24 800 kr | 24 800 kr | 352 225 kr | 366 293 kr | 410 429 kr |
| Rörelseresultat | 196 510 kr | 312 132 kr | 578 910 kr | 279 721 kr | 339 945 kr |
| Räntekostnader | 161 670 kr | 267 409 kr | 517 326 kr | 496 584 kr | 327 413 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 34 840 kr | 44 723 kr | 61 584 kr | -216 863 kr | 12 532 kr |
| Skatt | 7 177 kr | 9 213 kr | 12 585 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 27 663 kr | 35 510 kr | 48 999 kr | -216 863 kr | 12 532 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 998 381 kr | 14 281 067 kr | 13 963 010 kr | 14 046 717 kr | 14 385 389 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 998 381 kr | 14 281 067 kr | 13 963 010 kr | 14 046 717 kr | 14 385 389 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 884 656 kr | 771 229 kr | 1 259 045 kr | 203 643 kr | 751 660 kr |
| Varulager | - | - | 700 000 kr | 0 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 702 598 kr | 645 192 kr | 509 237 kr | 91 230 kr | 468 605 kr |
| Kassa och bank | 182 058 kr | 126 037 kr | 49 808 kr | 112 413 kr | 243 055 kr |
| Summa tillgångar | 15 883 037 kr | 15 052 296 kr | 15 222 055 kr | 14 250 360 kr | 15 137 049 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 600 572 kr | 636 083 kr | 685 081 kr | 468 219 kr | 480 751 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 522 909 kr | 550 573 kr | 586 082 kr | 635 082 kr | 418 219 kr |
| Årets resultat | 27 663 kr | 35 510 kr | 48 999 kr | -216 863 kr | 12 532 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 454 811 kr | 1 505 770 kr | 843 087 kr | 46 052 kr | 158 617 kr |
| Leverantörsskulder | 3 399 213 kr | 1 290 029 kr | 73 152 kr | 23 170 kr | 21 679 kr |
| Skatteskulder | 55 597 kr | 9 213 kr | 29 905 kr | 22 882 kr | 27 750 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | 92 311 kr | 0 kr | 99 131 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 883 037 kr | 15 052 296 kr | 15 222 055 kr | 14 250 360 kr | 15 137 049 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg bedriver handel med installation och material inom elbranschen samt försäljning och därmed förenlig verksamhet. Bolagets skall även driva verksamhet med att köpa, äga och sälja fastigheter, samt uthyrning av lokaler och lägenheter, även konferensverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Pierre F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WM Estate AB för organisationsnummer?
WM Estate AB har organisationsnummer 559003-2990 (5590032990).
Var ligger WM Estate AB?
WM Estate AB har sin registrerade adress Hjällsnäsvägen 98, 44373 Gråbo.
Vilken bransch är WM Estate AB verksamt i?
WM Estate AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WM Estate AB?
WM Estate AB hade en nettoomsättning på 1 554 038 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-02-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.