Meelad Transport AB
Meelad Transport AB har organisationsnummer 559004-0746 (5590040746)
Aktiebolag • Org.nr: 559004-0746
Om företaget
Meelad Transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 98 procent till 7 289 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 689 455 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Meelad Transport AB 7 289 000 kr och redovisade ett resultat på 569 278 kr. Rörelsemarginalen var 10,9 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 41,3 procent, över branschens median (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 84,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | 5,5 procent | 0,5 procent till 13,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 4,5 procent | -0,1 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 41,3 procent | 38,3 procent | 17,7 procent till 67,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 84,6 procent | 188,0 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 42,4 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 911 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 502 000 kr | 377 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 148 av 2 194 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 36 av 465 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Stockholm.
- Plats 5 212 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 186 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 26 411 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,5 procent | 5,7 procent | 10,9 procent |
| Vinstmarginal | -0,8 procent | 5,3 procent | 9,9 procent |
| Soliditet | 25,3 procent | 45,7 procent | 41,3 procent |
| Kassalikviditet | 74,3 procent | 128,5 procent | 84,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 17,8 procent | 42,4 procent |
| Omsättning per anställd | 713 000 kr | 615 000 kr | 911 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 416 000 kr | 375 000 kr | 502 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torsbygatan 36 lgh 1101c/o c/o Oriakhel
12341 Farsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva person och budtransporter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 133 420 kr | 3 689 455 kr | 7 289 048 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 24 000 kr | 379 558 kr | 45 830 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 880 787 kr | 1 102 277 kr | 1 814 668 kr |
| Övriga externa kostnader | 151 352 kr | 109 879 kr | 49 522 kr |
| Personalkostnader | 4 158 350 kr | 2 250 218 kr | 4 012 912 kr |
| Avskrivningar | 678 718 kr | 396 553 kr | 664 526 kr |
| Rörelseresultat | -32 435 kr | 210 086 kr | 793 250 kr |
| Räntekostnader | 24 344 kr | 13 556 kr | 73 759 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -56 779 kr | 196 530 kr | 719 491 kr |
| Bokslutsdispositioner | 60 000 kr | -15 000 kr | - |
| Skatt | 2 989 kr | 38 711 kr | 150 213 kr |
| Årets resultat | 232 kr | 142 819 kr | 569 278 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 791 364 kr | 608 899 kr | 2 021 220 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 324 864 kr | 515 857 kr | 2 000 220 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 28 000 kr | 21 000 kr | 21 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 828 654 kr | 1 150 806 kr | 1 233 056 kr |
| Kortfristiga fordringar | 362 773 kr | 131 084 kr | 218 022 kr |
| Kassa och bank | 465 881 kr | 1 019 722 kr | 1 015 034 kr |
| Summa tillgångar | 2 620 018 kr | 1 759 705 kr | 3 254 276 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 661 923 kr | 803 891 kr | 1 343 196 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 611 691 kr | 611 072 kr | 723 918 kr |
| Årets resultat | 232 kr | 142 819 kr | 569 278 kr |
| Obeskattade reserver | 216 400 kr | 60 000 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 1 115 710 kr | 895 814 kr | 1 458 248 kr |
| Leverantörsskulder | 27 160 kr | 24 950 kr | 21 713 kr |
| Skatteskulder | - | 73 651 kr | 97 741 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 140 210 kr | 509 306 kr | 149 149 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 620 018 kr | 1 759 705 kr | 3 254 275 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver person- och budtransporter. Bolaget startade sin verksamhet under 2015. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Tajuddin O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Meelad Transport AB för organisationsnummer?
Meelad Transport AB har organisationsnummer 559004-0746 (5590040746).
Var ligger Meelad Transport AB?
Meelad Transport AB har sin registrerade adress Torsbygatan 36 lgh 1101, 12341 Farsta.
Vilken bransch är Meelad Transport AB verksamt i?
Meelad Transport AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Meelad Transport AB?
Meelad Transport AB hade en nettoomsättning på 7 289 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Meelad Transport AB?
Meelad Transport AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-02-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.