Malmhill AB
Malmhill AB har organisationsnummer 559004-3393 (5590043393)
Aktiebolag • Org.nr: 559004-3393
Om företaget
Malmhill AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2015. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (11 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Malmhill AB 0 kr och redovisade ett resultat på -5 248 714 kr. Soliditeten var 5,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 88,5 procent). Kassalikviditeten var 121,5 procent, under branschens median (median 452,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,1 procent | 88,5 procent | 57,1 procent till 99,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 121,5 procent | 452,4 procent | 99,4 procent till 3548,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -564,2 procent | 4,0 procent | -0,9 procent till 32,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 784 000 kr | 2 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 661 000 kr | 662 000 kr | 236 000 kr till 915 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 868 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 10 av 18 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Täby.
- Plats 2 807 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Soliditet | 81,8 procent | 5,1 procent |
| Kassalikviditet | 484,8 procent | 121,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,9 procent | -564,2 procent |
| Omsättning per anställd | 6 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 2 211 000 kr | 661 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klövervallsvägen 8c/o God Assistans Support i Sverige AB
18752 Täby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Klövervallsvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och verksamhetsutveckling samt handla, äga och förvalta aktier i noterade och onoterade företag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 653 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 507 624 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 27 652 790 kr | 1 653 285 kr |
| Personalkostnader | 4 421 935 kr | 1 322 421 kr |
| Avskrivningar | 50 216 kr | 12 553 kr |
| Rörelseresultat | -30 606 664 kr | -2 988 259 kr |
| Ränteintäkter | - | -243 212 kr |
| Räntekostnader | 328 kr | 1 643 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 81 109 194 kr | -5 248 714 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | 81 109 194 kr | -5 248 714 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 13 063 023 kr | 12 892 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 923 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 042 100 kr | 12 892 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 98 547 834 kr | 5 354 750 kr |
| Kortfristiga fordringar | 82 651 986 kr | 200 951 kr |
| Kassa och bank | - | 5 153 799 kr |
| Summa tillgångar | 111 610 857 kr | 18 246 850 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 91 284 259 kr | 930 367 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 075 065 kr | 6 079 081 kr |
| Årets resultat | 81 109 194 kr | -5 248 714 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 326 598 kr | 4 407 919 kr |
| Leverantörsskulder | 2 985 738 kr | 73 956 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 369 451 kr | 868 963 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 111 610 857 kr | 18 246 850 kr |
Företrädare
- Mikael N (styrelseordförande)
- Martin W (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malmhill AB för organisationsnummer?
Malmhill AB har organisationsnummer 559004-3393 (5590043393).
Var ligger Malmhill AB?
Malmhill AB har sin registrerade adress Klövervallsvägen 8, 18752 Täby.
Vilken bransch är Malmhill AB verksamt i?
Malmhill AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malmhill AB?
Malmhill AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Malmhill AB?
Malmhill AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2015-02-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.